Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muž převzal šek za utrpení jako by nic

  17:42aktualizováno  17:42
Všechno se to seběhlo rychle. U domu zazvonil listonoš a majiteli předal šek na peníze. Rutinně, jako by podobné zásilky předával každý den. Důchodce z malého města na východě Moravy, jen pokýval hlavou. I on jako by byl na takové situace zvyklý. Přitom je jedním z prvních, kteří v Česku dostali odškodnění za válečné útrapy.

Měly při tom hrát fanfáry, ale byla to jen epizoda jednoho všedního dne. Až příliš krátká na to, co jí předcházelo. "Alespoň jakási satisfakce to určitě je. Ale přišla pozdě. Mnohem později, než jsem čekal," lituje odškodněný muž. A zároveň upozorňuje, že nechce, aby se jeho jméno objevilo v novinách v souvislosti s penězi, které dostal.

"Lidé jsou zlí, nepřejí si a závidí," říká posmutněle důchodce.

Mohl by o tom vyprávět. Místo aby si užíval zasloužený důchod, zařídil si před dvěma lety v jedné místnosti svého rodinného domu kancelář a pomáhal lidem, kteří byli nuceně nasazení. Aby dostali alespoň minimální finanční odškodnění, museli úřadům svůj pobyt v pracovních táborech doložit. A mnozí kvůli tomu také podváděli.

Jak se jednalo o odškodnění obětí nacismu?

Kromě poctivých škemrali o pomoc i ti, kteří prokazatelně nárok na odškodnění neměli. O peníze přesto požádali, co kdyby?

Nebo jiný příklad. Lidé, kteří nárok na odškodnění mají, podali raději hned dvě
žádosti. Jednu poslali okresní organizaci nuceně nasazených a druhou na pražské ústředí. "Chce se mi věřit, že to bylo z neznalosti," vzpomíná už smířlivě muž.

Počet lidí z regionu, kteří by se bez jeho rad neobešli, odhaduje na pět set. Mohlo jich být i víc. Jenže pracovní knížku, průkazku do závodu nebo potvrzení podniku, kde nuceně nasazený pracoval, prostě spousta lidí nenašla.

"Hledejte takové doklady padesát roků po válce," rmoutí se důchodce. Šťastnější si je schovali jako úřední dokument, jiní je raději spálili. Likvidovali tak nepříjemné vzpomínky na válku.

Takovým pak důchodce pomáhal ze šlamastyky. Před dveřmi domu mu stála fronta, několikrát za den zvonil telefon. "Lidé si snad myslí, že musím mít nějaké úřední hodiny. Nemám, všechno dělám dobrovolně," durdil se tehdy naoko.

Ztratil soukromí, ale každému se snažil vyhovět. Pomohl i sobě. Když ovšem přebíral šek, který je určen výhradně do vlastních rukou, dojatý příliš nebyl. Nebo si to alespoň nepřipouštěl. "Že bychom doma plánovali, co s penězi uděláme, to rozhodně ne. Nic takového se nekoná. Telefony navíc zvoní pořád, lidé stále nemají potřebné doklady."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz