Muž převzal šek za utrpení jako by nic

  17:42aktualizováno  17:42
Všechno se to seběhlo rychle. U domu zazvonil listonoš a majiteli předal šek na peníze. Rutinně, jako by podobné zásilky předával každý den. Důchodce z malého města na východě Moravy, jen pokýval hlavou. I on jako by byl na takové situace zvyklý. Přitom je jedním z prvních, kteří v Česku dostali odškodnění za válečné útrapy.

Měly při tom hrát fanfáry, ale byla to jen epizoda jednoho všedního dne. Až příliš krátká na to, co jí předcházelo. "Alespoň jakási satisfakce to určitě je. Ale přišla pozdě. Mnohem později, než jsem čekal," lituje odškodněný muž. A zároveň upozorňuje, že nechce, aby se jeho jméno objevilo v novinách v souvislosti s penězi, které dostal.

"Lidé jsou zlí, nepřejí si a závidí," říká posmutněle důchodce.

Mohl by o tom vyprávět. Místo aby si užíval zasloužený důchod, zařídil si před dvěma lety v jedné místnosti svého rodinného domu kancelář a pomáhal lidem, kteří byli nuceně nasazení. Aby dostali alespoň minimální finanční odškodnění, museli úřadům svůj pobyt v pracovních táborech doložit. A mnozí kvůli tomu také podváděli.

Jak se jednalo o odškodnění obětí nacismu?

Kromě poctivých škemrali o pomoc i ti, kteří prokazatelně nárok na odškodnění neměli. O peníze přesto požádali, co kdyby?

Nebo jiný příklad. Lidé, kteří nárok na odškodnění mají, podali raději hned dvě
žádosti. Jednu poslali okresní organizaci nuceně nasazených a druhou na pražské ústředí. "Chce se mi věřit, že to bylo z neznalosti," vzpomíná už smířlivě muž.

Počet lidí z regionu, kteří by se bez jeho rad neobešli, odhaduje na pět set. Mohlo jich být i víc. Jenže pracovní knížku, průkazku do závodu nebo potvrzení podniku, kde nuceně nasazený pracoval, prostě spousta lidí nenašla.

"Hledejte takové doklady padesát roků po válce," rmoutí se důchodce. Šťastnější si je schovali jako úřední dokument, jiní je raději spálili. Likvidovali tak nepříjemné vzpomínky na válku.

Takovým pak důchodce pomáhal ze šlamastyky. Před dveřmi domu mu stála fronta, několikrát za den zvonil telefon. "Lidé si snad myslí, že musím mít nějaké úřední hodiny. Nemám, všechno dělám dobrovolně," durdil se tehdy naoko.

Ztratil soukromí, ale každému se snažil vyhovět. Pomohl i sobě. Když ovšem přebíral šek, který je určen výhradně do vlastních rukou, dojatý příliš nebyl. Nebo si to alespoň nepřipouštěl. "Že bychom doma plánovali, co s penězi uděláme, to rozhodně ne. Nic takového se nekoná. Telefony navíc zvoní pořád, lidé stále nemají potřebné doklady."

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Skrytý hazard ve videohrách. Za reálné peníze mohou online hrát i děti

hazardní automaty

Doteď se tažení ministerstva financí proti nebezpečí hazardu zaměřovalo především na herny, nyní se pozornost úředníků...

V ČSSD probíhá štvanice na lidi s vlastním názorem, tvrdí Zimola

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Druhý muž sociální demokracie Jiří Zimola na svém Facebooku ostře kritizuje vlastní stranu. „Včera dosavadní širší...

Čeká nás převážně oblačný týden. Téměř každý den zaprší, přidá se vítr

Ilustrační snímek

Teplé počasí nás definitivně opouští, rtuť teploměru tento týden nepřekročí 16 stupňů. Ještě dnes bude převládat...Najdete na iDNES.cz