Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministři chtějí pružnější NATO

  11:22aktualizováno  11:22
Brusel - Především změnám ve velitelských strukturách aliance, budování nových sil rychlé reakce a boji proti terorismu a zbraním hromadného ničení je věnována dvoudenní schůzka ministrů obrany všech 19 členských států aliance v belgickém Bruselu.

Po zasedání šéfů diplomacie minulý týden i ministři obrany NATO zhodnotí, jak pokračuje reforma aliance, na které se dohodli členské země loni v listopadu v Praze.
Všeobecně se předpokládá, že ministři potvrdí účast NATO v Afghánistánu a podporu polské mise v Iráku. Dalším bodem má být zpráva o budování nových sil rychlé reakce a s tím i související změna ve velitelské struktuře ozbrojených sil aliance.

USA žádají změnu systému velení
S návrhem na změnu v systému velení aliance přišly Spojené státy. Jak počátkem týdne oznámil americký ministr obrany Donald Rumsfeld, především kvůli novým misím v Afghánistánu a Iráku potřebuje NATO zjednodušit a zefektivnit velení operací. "Aliance musí být pružnější, mobilnější a účinnější," předeslal.

Pokud se ministři obrany dohodnou, může dojít poprvé v historii NATO ke zrušení několika základen.

Reorganizace velení by totiž spočívala v zachování tří regionálních velitelství v Evropě - v italské Neapoli, nizozemském Brunnssumu a námořním velitelství v portugalském Lisabonu. Na ně by navazovalo šest nižších štábů, rozdělených po třech jako dosud na sever a jih Evropy.

O ČEM BUDE SCHŮZKA MINISTRŮ?

Nové síly rychlé reakce
První část nových sil rychlé reakce bude mít NATO k dispozici už v říjnu. Jednotky mají být shopny zasáhnout okamžitě kdekoliv na světě...více ZDE
Změna ve velitelských strukturách
V rámci transfromace počítá NATO se změnou ve velitelských strukturách. Zaniknout by měly čtyři velitelství...více ZDE
Silná aliance
Členské země léčí rány, které aliance utrpěla během války v Iráku. Především vztahy mezi USA a Německem a Francií ještě zdaleka nejsou nejvřelejší...více ZDE
Nové mise a operace
NATO připravuje převzetí mise v Afghánistánu. Ministři zharničí se minulý týden dohodli, že pomohou Polsku se správou jednoho ze tří sektorů v poválečném Iráku...více ZDE
To předpokládá uzavření čtyř velitelství na této úrovni, včetně jednoho v řeckém městě Larissy a jednoho ve španělském Madridu.

Podle diplomatů se někteří spojenci brání uzavírání základen a velitelství na svém území a hádají se mezi sebou, kde co zůstane. Hlavní spor se vede mezi středomořskými členy Španělskem, Řeckem a Tureckem.

Podle Pentagonu však aliance musí učinit tento krok, aby se jí podařilo přejít z dávno zastaralého systému na nový a efektivní a mohla vybudovat mobilní a pružné síly rychlé reakce, jejichž jádro o síle 5 tisíc vojáků by mělo být připraveno k operacím už letos v říjnu.

Premiéra pro nového českého ministra
Čtvrteční a páteční zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance v Bruselu bude
premiérou pro nového českého ministra obrany Miroslava Kostelku, který tento týden vystřídal odstoupivšího Jaroslava Tvrdíka.

Okolnosti a důvody Tvrdíkovy demise vyvolaly v alianci jisté znepokojení ohledně osudu české reformy ozbrojených sil. Očekává se proto, sdělily ČTK nejmenované zdroje, že Kostelka bude tázán na povahu a závažnost změn, které si vyžádají snížení finančních prostředků, jímž Tvrdík svou demisi zdůvodnil.

Během zasedání by ministři měli hovořit i vybudování nového praporu protichemické a protibiologické ochrany pod českým velením, který by byl součástí nových sil rychlé reakce NATO.

Rumsfeld: Největší hrozbou zůstává terorismus
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld v předvečer schůzky ministrů obrany zemí NATO uvedl, že největší hrozbou pro Spojené státy i Evropu zůstává globální terorismus a zbraně hromadného ničení.

V německém horském městečku Garmisch, kde se setkal se svým německým protějškem Peterem Strückem, zároveň upozornil, že čelit takovým hrozbám nepůjde bez vzájemné důvěry a podpory mezi členskými zeměmi NATO.

Podle listu New York Times tak Rumsfeld fakticky zahájil usmiřovací proces mezi Spojenými státy a Německem, jejichž vzájemné vztahy značně ochladly kvůli odmítavému stanovisku Německa a Francie vůči ozbrojené intervenci v Iráku.

"Jsme jako rodina, někdy se neshodneme. Potřebujeme se sjednotit tak, jak se nám to podařilo po teroristických útocích z 11. září," citoval americký deník Rumsfelda.
Americký ministr v krátkém projevu vyzval alianci, aby se usilovně připravila na hrozby, které se ukrývají v podobě nebezpečných zbraní a spojení s teroristickými skupinami v takzvaných "potulných státech". Zároveň připomněl, že nadcházející rozšíření NATO o sedm postkomunistických zemí bude v boji proti novým hrozbám jasným přínosem.

Podle Rumsfelda totiž mají budoucí členské státy ještě velmi čerstvé vzpomínky na roky tyranie a odhodlání čelit nebezpečí je u těchto zemí daleko větší, než u států podle jeho slov "staré Evropy".

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...Najdete na iDNES.cz