Poslanci podpořili změnu ústavy o držení zbraní, reagují tak na směrnici EU

  13:50aktualizováno  17:16
Poslanci ve středu pustili do druhého čtení novelu ústavního zákona o bezpečnosti, která je reakcí na zbraňovou směrnici EU. Před jednáním ministr vnitra Milan Chovanec za novelu lobboval. Ústavním právem držet zbraně chce ministr odvrátit dopad směrnice na české střelce. Uvedl však, že spoléhá na žalobu proti normě k Soudnímu dvoru EU.

Sněmovna poslala novelu k projednání do ústavně-právního výboru a do bezpečnostního výboru. Díky zkrácení legislativních lhůt by dolní komora mohla předlohu schvalovat už v červnu.

Proti úpravě ústavního zákona se postavil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, přestože jeho strana s evropskou směrnicí nesouhlasí. Podle něj neznamená odzbrojení ani nezakazuje obranu. Nynější snahu českých zákonodárců považuje za předvolební populismus.

„Zasahovat kvůli tomu do ústavy je nesmysl ještě větší,“ řekl. Souhlasili s ním například ministr obrany Martin Stropnický a Ivan Pilný (oba ANO). „Pokud chce někdo bránit republiku, máme aktivní zálohy. Zákon je zbytečný,“ uvedl Pilný. Stropnický chce záležitost řešit brannými spolky.

Doplnění ústavního zákona o bezpečnosti

Změna spočívá v přidání jednoho odstavce:

„Občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo k naplňování úkolů uvedených v odstavci 2. Toto právo může být zákonem omezeno a zákonem mohou být stanoveny další podmínky jeho výkonu, je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví
nebo pro předcházení trestným činům.“

Martin Plíšek (TOP 09) kritizoval vládu, že proti směrnici nezasáhla včas na evropské úrovni. Jana Černochová (ODS), která novelu podporuje, ministru vnitra vyčetla, že při evropských jednání nevyužil takzvanou žlutou kartu.

„Novela je symbolickým vyjádřením důvěry k držitelům zbraní,“ prohlásila Černochová. Podle ní její přijetí nepovede k zastavení směrnice, ale bude prvním krokem k dalším opatřením.

Za novelou ústavního zákona vedle Chovance stojí dalších 34 poslanců. Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS. Aby platila, musela by se pro ni v obou parlamentních komorách vyslovit třípětinová většina.

Chovanec nechal do Sněmovny přinést makety zbraní

Před hlasováním uspořádal ministr vnitra Milan Chovanec tiskovou konferenci, na níž hájil nutnost změnit ústavu. „Vůbec nechceme usnadňovat cestu ke zbraním,“ řekl Chovanec. Cílem úpravy je podle něj to, aby se občané mohli za daných podmínek zapojit do zajištění bezpečnosti státu. Zkritizoval také evropskou směrnici. „Zasahuje příliš do práv členských zemí,“ míní Chovanec.

Ministr vnitra na tiskovou konferenci přivedl i odborníky ze svého úřadu, kteří na maketách zbraní prezentovali, jakých typů pušek a zásobníků se omezení mají týkat. Pokud je v pušce zásobník na deset nábojů, je zbraň legální, když se do ní zasune zásobník s třiceti náboji, stane se rázem puška nelegální, poukazovali odborníci na kuriozity, které evropská směrnice přináší.

Fotogalerie

Jeden z odborníků ministerstva vnitra podotkl, že zbrojní průkaz budou nově potřebovat i majitelé znehodnocených zbraní a historických replik.

Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) uvedl, že ČR jde v oblasti zbraní proti evropskému trendu. Zbytek EU podle něj omezuje držení zbraní, což má zajistit větší bezpečnost. „My jsme naopak názoru, že obyvatelé by se měli podílet na obraně své země,“ řekl Váňa. „Nezaznamenali jsme v Evropě žádný teroristický útok legálně drženou zbraní,“ přidal se Chovanec.

Vzniknou domobrany?

Skupina poslanců spolu s ministrem navrhla změnu ústavního zákona o bezpečnosti republiky na přelomu roku (více čtěte zde). Pokud se ji podaří prosadit, mohl by následovat druhý krok, tedy vytvoření systému rezervistů, jakýchsi domobran, na jejichž členy by se omezení nevztahovala.

Dopad směrnice

Směrnice bude mít výrazný dopad na poloautomatické zbraně upravené z automatických (takových je registrováno v Česku 30 tisíc). V ČR jde typicky o poloautomatickou verzi samopalu vzor 58.

Zakázány by měly být také poloautomatické zbraně se sklopnou nebo teleskopickou pažbou, pokud jsou kratší než 60 cm (registrováno 10 tisíc kusů). Směrnice ale zároveň umožňuje stávajícím držitelům nově zakázaných zbraní si je ponechat.

To však považuje ministerstvo vnitra za diskriminační vůči budoucím držitelům zbrojních průkazů.

Omezení se týká rovněž zásobníků s kapacitou nad 10 nábojů pro pušky a 20 nábojů pro pistole.

Proti změně ústavního zákona se už dříve vyslovil například ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

„Ten návrh je neuvěřitelně podivný. Vůbec nechápu, jak něco takového mohlo vzniknout a seriozně se projednávat,“ uvedl v polovině ledna. Se změnou nesouhlasí ani poslanec ODS Pavel Blažek (podrobnosti najdete zde).

Chovanec toto pondělí informoval, že jeho resort dokončuje žalobu na zmíněnou evropskou směrnici. K Soudnímu dvoru EU ji chce Česko podat do konce srpna (psali jsme zde). Ministrovi vnitra vadí především zákaz některých poloautomatických zbraní, protože Češi si je podle něj zamilovali.

Jelikož se na úspěch žaloby nelze spoléhat, hledají Češi i jiné cesty jak směrnici obejít. Nabízí se využít výjimku, kterou do evropské normy prosadily Finsko, Estonsko, Litva a Švýcarsko, umožňující civilistům držet nepovolené zbraně pro potřeby národní obrany.

Na dotaz iDNES.cz, zda se připravuje vytvoření domobran i v Česku, ministr Chovanec odpověděl, že je možný vznik určitých aktivních záloh. Nicméně primárně spoléhá na žalobu k Soudnímu dvoru EU, který by platnost směrnice zrušil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Vlaky se částečně vrátily na Masarykovo nádraží. Provoz zastavila porucha

Masarykovo nádraží v Praze

Porucha trakčního vedení v neděli časně ráno zastavila provoz na Masarykově nádraží v centru Prahy. Kolem šestnácté...

V celém Česku to může večer klouzat, varují meteorologové. A má sněžit

Na většině území Česka napadl v noci na pátek sníh. Policisté v Jihomoravském...

V celém Česku platí od nedělního večera výstraha před náledím. Silnice a chodníky mohou nebezpečně namrzat i během...

Po prvním mrazivém víkendu úřady hlásí sedm mrtvých v ulicích

Bezdomovec (ilustrační foto)

Policisté dnes vyjížděli v Praze k nálezům čtyř mrtvých, další dva našli kolemjdoucí v sobotu. Před polednem někdo...

Najdete na iDNES.cz