Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslanci podpořili změnu ústavy o držení zbraní, reagují tak na směrnici EU

  13:50aktualizováno  17:16
Poslanci ve středu pustili do druhého čtení novelu ústavního zákona o bezpečnosti, která je reakcí na zbraňovou směrnici EU. Před jednáním ministr vnitra Milan Chovanec za novelu lobboval. Ústavním právem držet zbraně chce ministr odvrátit dopad směrnice na české střelce. Uvedl však, že spoléhá na žalobu proti normě k Soudnímu dvoru EU.

Sněmovna poslala novelu k projednání do ústavně-právního výboru a do bezpečnostního výboru. Díky zkrácení legislativních lhůt by dolní komora mohla předlohu schvalovat už v červnu.

Proti úpravě ústavního zákona se postavil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, přestože jeho strana s evropskou směrnicí nesouhlasí. Podle něj neznamená odzbrojení ani nezakazuje obranu. Nynější snahu českých zákonodárců považuje za předvolební populismus.

„Zasahovat kvůli tomu do ústavy je nesmysl ještě větší,“ řekl. Souhlasili s ním například ministr obrany Martin Stropnický a Ivan Pilný (oba ANO). „Pokud chce někdo bránit republiku, máme aktivní zálohy. Zákon je zbytečný,“ uvedl Pilný. Stropnický chce záležitost řešit brannými spolky.

Doplnění ústavního zákona o bezpečnosti

Změna spočívá v přidání jednoho odstavce:

„Občané České republiky mají právo nabývat, držet a nosit zbraně a střelivo k naplňování úkolů uvedených v odstavci 2. Toto právo může být zákonem omezeno a zákonem mohou být stanoveny další podmínky jeho výkonu, je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví
nebo pro předcházení trestným činům.“

Martin Plíšek (TOP 09) kritizoval vládu, že proti směrnici nezasáhla včas na evropské úrovni. Jana Černochová (ODS), která novelu podporuje, ministru vnitra vyčetla, že při evropských jednání nevyužil takzvanou žlutou kartu.

„Novela je symbolickým vyjádřením důvěry k držitelům zbraní,“ prohlásila Černochová. Podle ní její přijetí nepovede k zastavení směrnice, ale bude prvním krokem k dalším opatřením.

Za novelou ústavního zákona vedle Chovance stojí dalších 34 poslanců. Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS. Aby platila, musela by se pro ni v obou parlamentních komorách vyslovit třípětinová většina.

Chovanec nechal do Sněmovny přinést makety zbraní

Před hlasováním uspořádal ministr vnitra Milan Chovanec tiskovou konferenci, na níž hájil nutnost změnit ústavu. „Vůbec nechceme usnadňovat cestu ke zbraním,“ řekl Chovanec. Cílem úpravy je podle něj to, aby se občané mohli za daných podmínek zapojit do zajištění bezpečnosti státu. Zkritizoval také evropskou směrnici. „Zasahuje příliš do práv členských zemí,“ míní Chovanec.

Ministr vnitra na tiskovou konferenci přivedl i odborníky ze svého úřadu, kteří na maketách zbraní prezentovali, jakých typů pušek a zásobníků se omezení mají týkat. Pokud je v pušce zásobník na deset nábojů, je zbraň legální, když se do ní zasune zásobník s třiceti náboji, stane se rázem puška nelegální, poukazovali odborníci na kuriozity, které evropská směrnice přináší.

Fotogalerie

Jeden z odborníků ministerstva vnitra podotkl, že zbrojní průkaz budou nově potřebovat i majitelé znehodnocených zbraní a historických replik.

Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) uvedl, že ČR jde v oblasti zbraní proti evropskému trendu. Zbytek EU podle něj omezuje držení zbraní, což má zajistit větší bezpečnost. „My jsme naopak názoru, že obyvatelé by se měli podílet na obraně své země,“ řekl Váňa. „Nezaznamenali jsme v Evropě žádný teroristický útok legálně drženou zbraní,“ přidal se Chovanec.

Vzniknou domobrany?

Skupina poslanců spolu s ministrem navrhla změnu ústavního zákona o bezpečnosti republiky na přelomu roku (více čtěte zde). Pokud se ji podaří prosadit, mohl by následovat druhý krok, tedy vytvoření systému rezervistů, jakýchsi domobran, na jejichž členy by se omezení nevztahovala.

Dopad směrnice

Směrnice bude mít výrazný dopad na poloautomatické zbraně upravené z automatických (takových je registrováno v Česku 30 tisíc). V ČR jde typicky o poloautomatickou verzi samopalu vzor 58.

Zakázány by měly být také poloautomatické zbraně se sklopnou nebo teleskopickou pažbou, pokud jsou kratší než 60 cm (registrováno 10 tisíc kusů). Směrnice ale zároveň umožňuje stávajícím držitelům nově zakázaných zbraní si je ponechat.

To však považuje ministerstvo vnitra za diskriminační vůči budoucím držitelům zbrojních průkazů.

Omezení se týká rovněž zásobníků s kapacitou nad 10 nábojů pro pušky a 20 nábojů pro pistole.

Proti změně ústavního zákona se už dříve vyslovil například ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

„Ten návrh je neuvěřitelně podivný. Vůbec nechápu, jak něco takového mohlo vzniknout a seriozně se projednávat,“ uvedl v polovině ledna. Se změnou nesouhlasí ani poslanec ODS Pavel Blažek (podrobnosti najdete zde).

Chovanec toto pondělí informoval, že jeho resort dokončuje žalobu na zmíněnou evropskou směrnici. K Soudnímu dvoru EU ji chce Česko podat do konce srpna (psali jsme zde). Ministrovi vnitra vadí především zákaz některých poloautomatických zbraní, protože Češi si je podle něj zamilovali.

Jelikož se na úspěch žaloby nelze spoléhat, hledají Češi i jiné cesty jak směrnici obejít. Nabízí se využít výjimku, kterou do evropské normy prosadily Finsko, Estonsko, Litva a Švýcarsko, umožňující civilistům držet nepovolené zbraně pro potřeby národní obrany.

Na dotaz iDNES.cz, zda se připravuje vytvoření domobran i v Česku, ministr Chovanec odpověděl, že je možný vznik určitých aktivních záloh. Nicméně primárně spoléhá na žalobu k Soudnímu dvoru EU, který by platnost směrnice zrušil.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Lídři Korejí opět spolu, Irsko povolí potraty a Grant je v chomoutu

Lídři KLDR a Jižní Koreje Kim Čong-un (vpravo) a Mun Če-in se opět sešli v...

Sledujte Zprávy na iDNES.tv. Nejvyšší představitelé obou korejských států se překvapivě opět setkali v...

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK PŘÍPRAVY PRO VÝROBU

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz