Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pelikán napadne vrácení kauzy Rath, hrozí zpochybňování odposlechů

  16:11aktualizováno  16:11
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podá k Nejvyššímu soudu stížnost kvůli zrušení verdiktu v případu Davida Ratha. Stejně jako pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nesouhlasí s rozhodnutím Vrchního soudu, které označilo klíčové odposlechy jako nezákonné. Navíc hrozí, že by mohly být zpochybněny odposlechy i v jiných případech.

David Rath u Krajského soudu v Praze (13. července 2015) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Ministr Pelikán tak podpoří stížnost na porušení zákona, kterou nyní sepisuje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Žalobci ji poté předají resortu spravedlnosti. Oběma institucím se nelíbí verdikt vrchního soudu, který předchozí rozsudek nad bývalým hejtmanem Středočeského kraje na základě nezákonnosti odposlechů zrušil (o důvodech rozhodnutí soudu jsme psali zde).

Vrchní soud kritizuje, že okresní soud, který na počátku případu povolil odposlechy, jejich nasazení dostatečně neodůvodnil. Žalobce by se tak v novém líčení u krajského soudu musel obejít bez klíčových odposlechů a důkazů, které na jejich základě policie získala. Pelikán je však přesvědčen, že se v případu procesní vady, o nichž vrchní soud mluví, nestaly.

„Já si nemyslím, že by v tom případě došlo k závažné procesní chybě. To je právě ten důvod, proč podávám stížnost na porušení zákona,“ řekl iDNES.cz šéf resortu spravedlnosti.

Fotogalerie

Vrchní soud se ve svém odůvodnění odvolává mimo jiné na judikát Nejvyššího soudu, který se pravidly nasazování odposlechů zabývá. Stížnost tedy míří ke stejné instituci, na jejíž rozhodnutí se Vrchní soud v Praze odvolává.

To však podle Pelikána není důležité. „To, že vrchní soud cituje nějakou judikaturu, neznamená, že to rozhodnutí je správné. To rozhodnutí je zcela originální a rozhodně nemá žádný precedens v judikatuře Nejvyššího nebo Ústavního soudu,“ tvrdí ministr s tím, že je důležité, aby se k věci Nejvyšší soud vyjádřil co nejrychleji.

Obžalovaný David Rath podle Českého rozhlasu vnímá stížnost jako politický nátlak na soudce a o Pelikánovi prohlásil, že se stal spoluautorem politického procesu. „To je nesmysl, protože zákonně tuhle pravomoc mám, takže jí používám. Není v tom nic politického,“ odmítá nařčení ministr.

Rozhodnutí vrchního soudu krom něj kritizuje také pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Odůvodnění nejen, že popírá i dosavadní rozhodovací praxi samotného Vrchního soudu v Praze, ale významně vybočilo z principu základní předvídatelnosti aplikace práva a soudních rozhodnutí,“ komentovala zrušení verdiktu nad Rathem Bradáčová. Rozhodnutí označila za „přepjatě formalistické“.

Ovlivní rozhodnutí jiné případy s odposlechy?

Prezidentka soudcovské unie Daniela Zemanová říká, že jí nepřísluší hodnotit výrok ani odůvodnění vrchního soudu. Nicméně vyjádřila „politování nad tím, že rozhodnutí vrchního soudu nebylo veřejnosti lépe vysvětleno“. Výrok o zrušení verdiktu padl v říjnu a odůvodnění bylo zveřejněno až v pondělí.

Pokud by stížnost neuspěla, mohlo by to znamenat, že ovlivní i jiné případy, v nichž figurují jako důkazy odposlechy. „Pokud by čistě teoreticky Nejvyšší soud posuzoval otázku náležitosti odůvodnění povolení odposlechů a řekl, že to tak je, nebo není v pořádku, tak v každém případě to do budoucna ovlivní praxi. To můžu potvrdit,“ řekla iDNES.cz Zemanová. Nechce však zobecňovat. Podle ní odůvodnění a povolení odposlechů jsou subjektivní a záleží na okolnostech konkrétního případu.

Odhadovat následky, které by přineslo zamítnutí stížnosti, ministr Pelikán nechce. „Zatím předpokládám, že budu se svou stížností úspěšný. Pokud ne, budeme muset na to reagovat,“ uvedl. Nicméně je přesvědčen, že dosavadní praxe týkající se odposlechů je dostatečná a srovnatelná s praxí v jiných demokratických zemích.

Připomeňte si část odposlechů v následující archivní reportáži:Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Taxikáři demonstrovali před ministerstvem dopravy kvůli Uberu

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek ráno demonstrovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy. Vadí jim, že Uber a další podobné...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Soud projedná stížnost údajného ruského hackera proti vydání do USA

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud projedná v pátek stížnost údajného hackera Jevgenije Nikulina proti rozhodnutí o přípustnosti jeho...Najdete na iDNES.cz