Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo prošetří přidělení zakázek

  14:10aktualizováno  14:10
Úředníci ministerstva obrany se chystají prošetřit, za jakých okolností získaly firmy zakázky na dostavbu letišť v Náměšti a Čáslavi. Na chyby ve výběrových řízeních upozornil Nejvyšší kontrolní úřad.

Výsledky šetření NKÚ na ministerstvu obrany jsou poprvé přístupné veřejnosti, až doposud byly tajné. Na povrch vypluly chyby v řádech desítek miliónů korun. "Chyby v účtech jsou skoro běžné, ale je zarážející, že úředníci sami se v nich nevyznají," řekl Jiří Kalivoda z NKÚ. - více zde

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využívání peněz v Programu bezpečnostních investic NATO u ministerstva obrany za roky 1999 až 2003. NKÚ zjistil nevhodnou koncepci řízení, neoprávněné použití více než půl miliónu korun, špatné vyhodnocování veřejných zakázek, nevyužívání majetku v hodnotě skoro dvacet miliónů korun a špatně vedené účetnictví.

K nejzávažnějším chybám patří nedostatky při pořizování majetku, kde jako kritérium nebyla rozhodující cena a kde byla nevhodně nastavená kritéria hodnocení nabídek.

"U veřejné zakázky na dostavbu letiště Čáslav a Náměšť byl vybrán jako nejvhodnější ten uchazeč, který nabídl cenu skoro o 19 miliónů vyšší, než uchazeč, který se umístil na druhém místě, ačkoli podle kritérií výběru byli oba hodnocení stejně," upozorňuje Jiří Kalivoda.

Problémem bylo také vedení účetnictví. "Chyby nalezneme více méně ve všech ministerstvech, ale v případě ministerstva obrany mě zarazilo, že sami úředníci se v nich nevyznají a ztrácejí přehled," říká Jiří Kalivoda.

Například dohledat potřebné dokumenty bylo pro úředníky v některých případech velmi těžké. "Při naší kontrole sami zjistili, že je to problém."

Chyby ministerstvo samo uznává a jako důvody uvádí ve svém Stanovisku k závěru NKÚ nedostatek zkušeností v oblasti investic NATO a také permanentní reorganizaci ministerstva, která ztěžuje určování konkrétní odpovědnosti. Zároveň ale byla přijata radikální opatření, aby se podobným problémům zabránilo.

V případě zakázek k letištím Čáslav a Náměšť chce ministerstvo dokonce podat trestní oznámení. "Vzhledem k závažnosti zjištění ministerstvo obrany připravuje návrh na předání věci orgánům činným v trestním řízení," uvádí ve svém téměř desetistránkovém stanovisku ministerstvo.

"Ministerstvo obrany naše zjištění bere vážně, nejsem ale schopen posoudit, jestli nejde jen o záměry a jestli se potřebná opatření skutečně provádí," dodává Jiří Kalivoda.

Podle něj je třeba změnit a zpřesnit rozdělení odpovědností, protože armádní systém rozkazů ztěžuje optimální využívání prostředků.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz