Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident má mstivé metody směrem k premiérovi, řekl Štěch v Rozstřelu

  15:15aktualizováno  18:02
Senát připravuje žalobu na hlavu státu pro případ, kdy by musel konat a chránit ústavu. Nejedná se o vyhrožování, řekl v Rozstřelu předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Zeman se podle něj nečinností ve věci odvolání ministra financí Andreje Babiše mstí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

„Podání musí být precizně zpracované. Poté, co začne Senát jednat, už do něj nemůže nikdo zasahovat. Přípravy už běží, návrh se píše. Ale budu rád, když se tím organizační výbor ani plénum Senátu nebude muset zabývat,“ prohlásil Štěch s odkazem na přípravu ústavní žaloby.

Mezi politiky se o tomto krajním prostředku ochrany ústavního pořádku začalo uvažovat ve chvíli, kdy Pražský hrad zpochybnil návrh premiéra Sobotky na odvolání ministra Babiše. Jestliže by prezident návrhu na Babišovo odvolání nevyhověl během deseti či čtrnácti dnů, „podmínky pro podání žaloby jsou na místě“, prohlásil Štěch minulý týden (více čtěte zde). Zeman však oznámil, že se záležitostí bude zabývat až po návratu z Číny, tedy nejdříve 18. května (více čtěte zde).

Fotogalerie

„Miloši Zemanovi do hlavy nevidím. Samozřejmě se s ním znám mnoho let a znám i jeho povahové rysy. Řekl jsem mu, že už před třemi a půl roky měl velmi tvrdé přístupy. Až takové, které bych považoval za trochu mstivé k osobě Bohuslava Sobotky,“ naznačil šéf Senátu.

„I kdyby Sobotka zajistil, aby zde slepice snášely zlaté vejce. I kdyby tady zajistil růst o 50 procent, tak nebude pro Zemana dost dobrý,“ doplnil Štěch.

Nevyhrožujeme, ale musíme být připraveni konat

Podle Štěcha Senát prezidentovi ničím nevyhrožuje. „Senát má ve svých povinnostech chránit ústavu a článek 64 mluví opravdu jasně. Pokud bude prezident otálet s odvoláním, tak to bude hrubým porušením ústavy. Proces ústavní žaloby musí zahájit Senát. Musíme být připraveni konat,“ vysvětlil šéf horní komory parlamentu.

Žalobu připravuje i premiér Sobotka

Na případné průtahy se připravuje také předseda vlády Bohuslav Sobotka. Ten novinářům řekl, že chce mít pro případ, že prezident nebude akceptovat odvolání Babiše, připravenou kompetenční žalobu. „Doufám, že potřeba nebude, že prezident bude respektovat ústavu, ale pro případ, že by k tomu nedošlo, tak chci mít tu kompetenční žalobu připravenou,“ uvedl.

Text žaloby bude podle místopředsedy Senátu za klub Starostů Jiřího Šestáka připravený během tohoto týdne. „Ústavní žaloba je krajní možnost,“ zdůraznil Šesták. „Pan prezident přijede z Číny, může hned rozhodnout a bude to bezpředmětné,“ podotkl k přípravám v Senátu. Pokud by se však záležitosti kolem vlády nepohnuly, příští týden by začal sběr podpisů pod text.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na konci minulého týdne potvrdil, že žalobě na hlavu státu jsou nakloněni senátoři za KDU-ČSL. „Bude záležet na tom, jak bude postupovat prezident republiky. Já bych uvítal, kdyby postupoval podle úzu i výkladu většiny ústavních právníků a tak jako jeho předchůdci i on sám,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz (více zde). Podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské z klubu KDU-ČSL je pro žalobu až 34 členů horní komory.

Návrh ústavní žaloby může předložit podle jednacího řádu nejméně jedna třetina senátorů. Text musí obsahovat přesné vylíčení jednání, kterým se prezident podle navrhovatelů dopustil velezrady nebo hrubého porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku, i důkazy. Návrh žaloby se dává organizačnímu výboru, který ji může předkladatelům vrátit k dopracování. Organizační výbor také vydává k návrhu žaloby stanovisko pro plénum.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely potvrdit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy aspoň 120 členů dolní komory.

Ústava České republiky uvádí, že „prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády“. Nestanoví ale žádný termín, do kdy se tak má stát. Z judikatury Ústavního soudu vyplývá, že prezident má konat bez zbytečného odkladu.

Rozstřel: Celý záznam s Milanem Štěchem najdete zde:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová zůstane i poslankyní

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Jana Vildumetzová z hnutí ANO se rozhodla, že si ponechá poslanecký mandát a zároveň zůstane hejtmankou Karlovarského...

Farmáři na Šumavě se bojí vlků, pořizují elektrické ohradníky i vyšší sítě

Fotopast Hnutí Duha zachytila vlka v jižní části Šumavy.

Farmáři ze Šumavy se bojí o svá stáda. Postrachem jsou vlci, kteří se v národním parku usadili a loví ve smečce. V...

Člen ANO prodal přes tchyni pozemek Pardubicím, milion se vrátil pětkrát

Radnice v Pardubicích

V krátké době třetí velký skandál musí řešit politici z pardubického magistrátu. A do třetice jde o činnost městské...Najdete na iDNES.cz