Měsíční elektrárna - něco jako mikrovlnka

  • 6
Problémy s vysychajícími pozemskými zdroji energie by mohly vyřešit elektrárny, které by na Měsíci využívaly sluneční energii. Kolegy z Amerického svazu geofyziků se o tom pokusil přesvědčit profesor David Criswell. Možnost využít k výrobě energie solární satelity zkoušejí vědci od šedesátých let. Podle Criswella je ale postavení elektrárny přímo na Měsíci úspornější. "Proč stavět satelit? Jeden už máme," tvrdí.

Měsíční elektrárna by podle něj sbírala s pomocí slunečních kolektorů energii ze Slunce. Tu by pak v podobě koncentrovaných mikrovlnných paprsků vysílala na Zem. Její obyvatelé by tak získali levnou a ekologicky nezávadnou energii.

Criswell technologii přirovnal k principu, na němž fungují mikrovlnné trouby. Námitky, že by paprsek mohl být zneužit jako nová zbraň, odmítl. Mikrovlnný paprsek o síle dvacetkrát vyšší než je intezita poledního slunečního světla projde mraky i deštěm.

Prototyp by stál miliardy dolarů
Prototyp prvního měsíčního energetického zařízení by podle Criswella přišel na devět miliard dolarů. Celý systém by pak přišel na padesát miliard. Byl by tedy asi třikrát dražší než vesmírný program Apollo, na nějž USA vynaložily 19 miliard dolarů.

Vědci tvrdí, že je do budoucna třeba najít náhradu za fosilní paliva. Ta dnes zajišťují 85 procent veškeré energie. Jsou ale odpovědná za růst škodlivých plynů v ovzduší.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video