Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti v Chrastavě nejsou nebezpečné. Do ústavu nepatří, řekla Marksová

  12:29aktualizováno  12:29
Naprostá většina chovanců z výchovného ústavu v Chrastavě podle ministryně sociálních věcí Michaely Marksové do takového zařízení nepatří. Jsou to děti, které mají problémy s chováním, nikoli kriminálníci, zdůrazňuje. Vyplývá to z šetření, které v ústavu provedl její rezort poté, co ministerstvo školství zjistilo dlouhodobé porušování práv tamních dětí.

Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (23. ledna 2014) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Marksová na úvod svého středečního vyjádření pokárala novináře za to, že se o dětech v chrastavském ústavu vyjadřují zavádějícím způsobem.

Situace v Chrastavě

Ústav v Chrastavě se dostal do centra zájmu, když vyšlo najevo nepřijatelné zacházení s chovanci.

Ministerstvo školství odvolalo ředitelku Markétu Sochorovou a vedením zařízení dočasně pověřilo Soňu Cpinovou.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se minulý týden rozhodla vyhrocenou situaci vyřešit zrušením výchovného ústavu. Skončí k 1. září. V Chrastavě zůstane jen dětský domov se školou.

„Už jsem z médií slyšela slova jako feťáci, delikventi, slyšela jsem, že to jsou nebezpeční lidé. To prostě není pravda. Kdybyste si pořádně ověřili, kdo v Chrastavě je, zjistili byste, že tam nikdo nebezpečný není,“ řekla ministryně.

Marksová, stejně jako dříve její kolegyně ministryně školství Kateřina Valachová, zdůraznila, že pouze třem z celkového počtu 34 chovanců soud nařídil ochrannou výchovu, což znamená, že v minulosti spáchali trestný čin. „A pořád to jsou drobné věci, jako například krádeže,“ podotkla Marksová.

Zbylých 31 dětí má soudem nařízenou ústavní výchovu a do výchovného ústavu podle ministryně jednoznačně nepatří. V současnosti proto jedná s přechodnou ředitelkou ústavu Soňou Cpinovou o tom, kam se tyto děti „přemístí“. Podle Marksové se může asi třetina dětí okamžitě vrátit domů k rodičům.

Ředitelka: Strach z našich dětí je nepřiměřený

„Děti, které se tam dostaly s problémy typu záškoláctví nebo s psychiatrickými problémy, se dostaly do systému, kde jim oholili hlavu, dali jim erární oblečení a zakazovali jim styk s rodinami. To já považuji za naprosto skandální. Uvědomte si, že to může být i vaše dítě, které se do takové situace dostane,“ řekla Marksová.

Marksová rovněž kritizovala bývalé vedení ústavu za to, že dětem neposkytovalo dostatečnou odbornou pomoc. „V Chrastavě nebyla žádná psycholožka, psycholog ani etoped,“ řekla Marksová.

Třetina chlapců může jít rovnou domů

Bývalý ředitel

K situaci v Chrastavě se intenzivně vyjadřuje bývalý ředitel Zdeněk Pelda, který z ústavu odešel před sedmi lety. „Dozvídám se, že se s chlapci v Chrastavě zachází hůř, než s nejtěžšími zločinci ve vězení, že je jim upíráno nejen jídlo, ale i pití. Už ale nezazní hodnocení dlouholeté práce týmu speciálních pedagogů, kteří mnohdy zachrání téměř odepsané děti,“ uvádí Pelda v otevřeném dopise, který Valachové zaslal. Výtky ministryně se ho prý osobně dotýkají.

Přístup ministryně školství Valachové, pod kterou ústav spadá, se s Marksovou ve většině bodech shoduje.

„Zpráva MPSV se v některých částech překrývá s našimi zjištěními, které byly důvodem ke zrušení výchovného ústavu v Chrastavě. Konkrétně hovoříme o neexistenci psychologa, etopeda, vázání styku s rodinou na bodový systém, neochotě předchozího vedení s tím cokoliv dělat apod,“ uvedla pro iDNES.cz Valachová.

Výsledky šetření MPSV prý Valachová zohlední v dalších krocích. „Předchozí šetření se nezabývala tím, zda tam je či není oprávnění pro pobyt klientů, zda s nimi sociální pracovnice dostatečně pracovaly. Pokud tam značná část dětí a mladistvých nemá být, jsem ráda, že díky paní ministryni začne OSPOD konat,“ uvedla Valachová.

Valachová plánuje zařízení v Chrastavě navštívit 21. června, kdy se chce zúčastnit i mimořádného jednání obecního zastupitelstva. Valachová v úterý jmenovala komisi pro výběrové řízení na nového ředitele. Uchazeči se mohou hlásit do 22. června.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz