Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé darovali Pavlínce náklaďák s uhlím a chtějí zaplatit energii na celý rok

  17:46aktualizováno  17:46
Vlna solidarity, kterou mezi čtenáři MF DNES a iDNES vyvolal příběh tříleté Pavlínky z Lomu u Mostu, která žije se svým dědou Andrejem Kocúrem ve vybydleném domě, nebere konce. Kromě hraček a teplého oblečení už děvčátko dostalo i náklad uhlí. Ozval se dokonce i člověk, který chce Pavlínce a jejímu dědečkovi zaplatit energie na celý rok.

V pondělí dopoledne, když redakce MF DNES a iDNES.cz Pavlínce vezly dárky k Vánocům, na dvoře domu právě zastavil nákladní vůz a složil zde 10 metráků uhlí. Zaplatil ho anonymní dárce, další vyrovnal Kocúrův jedenáctitisícový dluh za elektřinu, takže ve skromném vyhořelém obydlí se už bude na dárky svítit.

"Hned jak jsme si to přečetly, jsme sem vyrazily. Přivezli jsme Pavlínce teplé oblečení, bundu, hračky, ovoce. To dítě za tu situaci nemůže, tak ať má alespoň krásné Vánoce," říkala v pondělí paní Anna Hájková z Meziboří, která sem přijela s dcerou Alenou.

"Potřebujete ještě něco? Máte tu hroznou zimu. Máte prošívané deky?" ptala se paní Anna pana Kocúra. "Ne? Tak ty přivezeme zítra," říkala žena, která se do podkrovního bytu dostala s pomocí berlí. "Pomáhat jsme zvyklí všichni, už o povodních jsme to dělali," sdělila paní Alena, která hračky pro Pavlínku vybírala s tříletou dcerou Michalkou.

Tříletá Pavlínka z Lomu u Mostu dnes dostala spoustu dárků. (21. prosince 2009)

Solidarita nebere konce. Již se ozval dárce, který chce rodině zaplatit energii na celý rok, sociálnímu odboru napsala žena s dvěma dětmi, která je ochotná Pavlínku vychovávat a dokonce by se kvůli tomu přestěhovala i do Lomu.

Kromě dárců, kteří si u Kocúrů nyní podávají dveře, zdevastovaný dům plný různého haraburdí ožil i úklidem. Městský úřad sem totiž nově posílá pracovat nezaměstnané na veřejně prospěšné práce.

Pastelky vyhrály

"Dnes jsme myli okna, nábytek co dostali od úřadu, zametali, vyklízeli ten nepořádek. Nemuselo to takhle dopadnout, kdyby sem pan Kocúr dřív někoho pustil, vždyť lidé chtěli pomoci, ale každého vyhnal," líčí uklízející paní Miluše, zatímco parta chlapů z domu vynáší haraburdí, další dostali lopaty a složené uhlí skládají v přízemí domu.

Tříletému děvčátku zbyl jen děda

Žije s ním ve vybydleném domě bez elektřiny.

Pavlínku už nezvyklý počet lidí z míry nevyvádí a hned se vrhá na tašky, které jí neseme. "Jé, méďa," říká nadšeně a už z tašky vytahuje knížku, spací pytel s medvídkem Pú a pastelky. Ty vyhrály na plné čáře. "Tužka, tužka a další," říká a neohrabaně se vrhá na kreslení, pak si chce hrát s míčem. Celou studenou podkrovní místností zní její smích.

Pan Kocúr je s dívenkou sám od června, kdy si ji přivedl od družky svého syna, který nakonec skončil ve vězení. "Ale moje manželka jí tu nechtěla a vyhodila ji z domu. Neměla jí ráda. Já jsem řekl, že Pavlínku samotnou nenechám, tak si žena našla podnájem a my zůstali sami," uvádí svou verzi Andrej Kocúr.

Tříletá Pavlínka z Lomu u Mostu dnes dostala spoustu dárků. (21. prosince 2009)

Největší radost má z toho, že včera si mohli poprvé zatopit uhlím. Pro MF DNES minulý týden uvedl, že nemůže jít na dřevo, protože Pavlínka nemůže být sama a v lese by umrzla. A lidé pomohli.

"Ta hromada nám bude stačit na celou zimu, my toho moc nespálíme a dnes nám napojí elektřinu. Dluh už zaplatil nějaký pán, odpoledne přinesou lustry a ještě nám slíbili televizi," popisuje nečekaný obrat v životě pan Kocúr.

Jak to bude s Pavlínkou dál, ale nemá tušení. "Minulý týden mi psal z vězení syn Roman, že v lednu už bude mít za sebou polovinu trestu a že by možná mohl přijít domů. Také se hodně ptá na dceru Pavlínku. Já jsem už v listopadu psal soudu do Prahy, aby mi odložili nástup trestu, ale zatím se nikdo neozval. Vrátit bych se tam měl 28. ledna," vysvětlil Andrej Kocúr. On sám má do vězení nastoupit proto, že dlouhodobě jednu z dcer neposílal do školy.

Město se snažilo pomoci několikrát

Zatím vyčkávají i sociální pracovnice z litvínovského úřadu. Protože vlastní matka se dcery Pavlínky vzdala, bylo dítě svěřeno do péče přítelkyni otce. Nyní je u bezdomovce Andreje Kocúra. Nutno poznamenat, že Pavlínka je na starého pána velmi vázaná. I proto ji sociální pracovnice nechávají s ním a zatím ji neposlaly do dětského domova, kde by mohla citově strádat. Rozhodování v případu je velmi těžké.

"My v tom nemůžeme nic dělat, dali jsem podnět sociálnímu odboru do Litvínova. Dál všichni chodí jako kolem horké kaše, " říká lomský starosta Josef Nétek.

Tříletá Pavlínka z Lomu u Mostu dnes dostala spoustu dárků. (21. prosince 2009)

Město panu Kocúrovi už z problémů pomohlo několikrát, několikrát jeho rodina dostala nový byt, pak i dům, nakonec ubytovnu pro sociálně slabé, vždy ale Kocúr zmizel. "Nyní jsme jim dali nábytek, posíláme tam lidi na úklid, v přízemí jsme osadili nové dveře, aby se dům mohl zamykat. Děláme to ale jen kvůli Pavlínce," říká starosta.

Jen kvůli Pavlínce také pomohla redakce a desítky lidí. Chtěli jsme, aby holčička při své smůle měla alespoň pár pěkných chvil o Vánocích.

"Chápeme vlnu solidarity, která se mezi lidmi zvedla a kvůli Pavlínce jsme se k ní i přes špatné zkušenosti s panem Kocúrem připojili. Další materiální či finanční pomoc Andreji Kocúrovi by ze strany města byla neúčinná, stejně jako v minulosti," dodal starosta.

Pan starosta i sociální pracovnice také radí jakoukoli pomoc směřovat právě na holčičku. Jistě, pan Kocúr ve svém věku pracovat nemůže, ale pokud u něj dívenka zůstane, měl by se snažit zajistit jí důstojné podmínky k životu sám.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz