Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Libyjskou bitvu rozhoduje i propaganda, Kaddáfí straší novým Irákem

  16:44aktualizováno  16:44
O výsledku bitvy o Libyi a osudu diktátora Muammara Kaddáfího do značné míry rozhoduje také propaganda. Zatímco despota se snaží Západ obvinit z vraždění civilistů a přirovnat jejich akci k invazi do Iráku, nálety mohou naleptat hegemonii režimu a přimět řadu Kaddáfího blízkých k dezerci.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí řeční v Tripolisu (23. března 2011) | foto: AP

Boj o srdce a duše lidí po celém světě může být nakonec určujícím faktorem ve snaze Západu ochránit libyjské civilisty. Z Kaddáfího úhlu pohledu pak úspěšná propagandistická kampaň nabízí nejlepší šanci na politické přežití.

Horkou jehlou sešitá mezinárodní aliance má problém mluvit jednotně, když zásah v Libyi vysvětluje skeptickým Arabům i na domácí politické scéně. Pro západní mocnosti je informační válka naléhavou prioritou.

Zajišťování bezletové zóny s sebou nese nevyhnutelné riziko neúmyslného zabití civilistů silami, které byly ustaveny k jejich ochraně. Toho by Kaddáfí okamžitě využil k posílení domácí podpory a k rozdělení spojenců v názoru na uplatňování síly.

Operace Odysea

Libyjské operaci daly jméno regule Pentagonu a náhoda

Libyjský vůdce chce svět přesvědčit, že despotické a hamižné mocnosti se snaží znovu kolonizovat Libyi kvůli její ropě a zabíjejí přitom civilisty. "Kaddáfí není blázen," uvedl Richard Holmes, který vyučuje vojenská a strategická studia na britské Cranfieldově univerzitě. "Je obklopen chytrými lidmi, jejichž životy a svoboda jsou v sázce, takže se pokusí rozklížit koalici."

Analytik: Spojenci musí spustit informační kampaň

Aliance si podle něj nesmí svůj mandát vykládat agresivně. Neměla by tedy podporovat rebely nebo nasadit v severoafrické zemi pozemní síly. To by nejspíš bylo nelegální, vyvolalo by to nepřátelství arabských spojenců a vyprovokovalo vlasteneckou podporu Kaddáfímu.

Spojenci by tedy podle Holmese měli rozpoutat informační kampaň s cílem získat podporu pro jediný cíl - ochranu civilistů. Měli by se také soustředit na potlačování lidového povstání Kaddáfího silami.

Během čtyř dnů bombardování se objevily spory o legitimitu spojenecké operace. V NATO také vyvstaly neshody kvůli tomu, kdo by měl velet vojenské operaci, až se této úlohy vzdají Spojené státy. A dohady se objevily dokonce i v západních vládách. Příkladem byly pondělní debaty britských představitelů o tom, zda by bylo legální zabít Kaddáfího.

Kaddáfí touží světu ukázat brutalitu Západu

"V Libyi je hodně lidí, kteří nejsou pro Kaddáfího, ale zároveň se velmi obávají toho, že by se Libye mohla změnit v další Irák nebo Somálsko," řekl americký politolog Ali Adullatif Ahmid.

Podle Holmese se Kaddáfí snaží tvrdit, že spojenci ničí libyjskou infrastrukturu stejným způsobem, jakým porazili Irák v roce 2003, kdy americká invaze svrhla Saddáma Husajna. "Pro Kaddáfího stoupence a pro Araby to bude velmi výrazný argument," řekl Ahmid.

Lékař v Benghází utěšuje bratra jednoho z padlých povstalců (23. března 2011)

Lékař v Benghází utěšuje bratra jednoho z padlých povstalců (23. března 2011)

Zakrvavené rukavice pře nemocnicí v Benghází  (23. března 2011)

Zakrvavené rukavice před nemocnicí v Benghází (23. března 2011)

Libyjský povstalec před městem Adžedábíjá  (23. března 2011)

Libyjský povstalec před městem Adžedábíjá (23. března 2011)

Kaddáfího síly se snaží vytvořit civilní ztráty, aby mohly ukázat koalici jako brutální. Dělají to například stavěním lidských štítů kolem strategických cílů, uvedl Holmes.

Kaddáfí ale sám čelí propagandistickým výzvám. Podle britského vojenského experta Grahama Cundyho měly západní nálety také ukázat, že Kaddáfího bezpečnostní síly nejsou v bezpečí bez ohledu na to, kde se zrovna nacházejí. "Tuto zranitelnost by měli vidět i stoupenci režimu, nejen armáda," řekl Cundy. Účelem takového tahu podle něj je odradit Kaddáfího věrné od pokračování v boji.

Povstalci by měli režimní papaláše povzbuzovat k dezerci

Existují náznaky, že něco z toho účinkuje. Podle reportérů Reuters se někteří lidé v Tripolisu cítili natolik neohrožení, že na několik okamžiků přestávali s povinnou chválou Kaddáfího a říkali, že by ho rádi viděli odejít.

Kaddáfího stoupenci během jeho projevu v Tripolisu (23. března 2011)

Kaddáfího stoupenci během jeho projevu v Tripolisu (23. března 2011)

Lépe by měli komunikovat i sami povstalci v Benghází. Opoziční národní rada by měla Kaddáfího přívržencům říct, že po svržení režimu nebudou pronásledováni. Podle Ahmida by přitom taková zpráva posloužila jako užitečný nástroj pro další dezerce od vládních sil.

Dezerce se přitom můžou ukázat jako rozhodující moment v konfliktu. Podle Holmese by proto povstalci a spojenci měli navázat kontakt s Kaddáfího věrnými a spustit dostatečně jemnou propagandistickou kampaň, aby je zasáhla.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...

Vychrtlý Bosňák byl symbolem genocidy, v Haagu přihlížel odsouzení Mladiče

Přeživší ze srbského koncentračního tábora Fikret Alic drží kopii titulní...

Bosňák Fikret Alič se stal před 25 lety symbolem krutostí války v bývalé Jugoslávii. Fotka vychrtlého muže uvězněného v...

AfD navrhuje vracet Syřany do vlasti, v parlamentu to vyvolalo pozdvižení

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Třetí nejsilnější strana v německém parlamentu Alternativa pro Německo (AfD) ve středu vyvolala ve Spolkovém sněmu vlnu...Najdete na iDNES.cz