Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Letiště v Británii ovládl kvůli teroru chaos

  16:37aktualizováno  16:37
Vydali se na cestu, ale jejich plány zhatili teroristé. Hodiny čekání, přísný dozor policistů, důkladné osobní prohlídky. Tak vypadá situace na britských letištích poté, co tamní policie zmařila chystaný teroristický útok. Šance cestujících na to, že odletí, jsou minimální.

Na palubu bez zavazadel - Na palubu si smí cestující vzít věci zabalené v průhledných sáčcích. (10. srpna 2006) | foto: Kieran DohertyReuters

ČTĚTE TAKÉ:
Útok na letadla nevyšel, Británie jde po teroristech
Britská policie zatýká, podrobnosti útoků ale tají
I Česko je ohroženo, říká bezpečnostní expert
Opatření proti teroru ztíží létání nemocným i dětem
Ruzyně zpřísnila odbavení pro cestující do Británie a USA

British Airways dosud kvůli teroristické hrozbě zrušily přes 200 z 550 letů, které každý den vypravují z nejvytíženějšího evropského letiště Heathrow.

"Plně chápu bezpečnostní opatření, ale aerolinky se o nás mohly postarat lépe," spílala letecké společnosti Charlotte Demantová, která se po dvou týdnech vracela z Ghany domů do Dánska. "Můžu se těšit na to, že strávím noc tady na letišti," řekla serveru BBC.

Zřejmě nejkomplikovanější situace je na londýnském Heathrow. "Je to strašná otrava," zhodnotila čekání v přeplněné letištní hale Australanka Courtney Daneová.

Terminálem procházejí po zuby ozbrojení policisté. Přísným osobním kontrolám se nevyhne nikdo. "Nechápu, proč si nemohu vzít do letadla časopis nebo knížku," rozčilovala se Daneová. Upozornila tak na fakt, že letištní kontroly pouštějí cestující na palubu jen s tím nejnutnějším - peněženkou, cestovními doklady, jídlem pro děti a léky. Vše ostatní je zapovězeno.

Věci si navíc musí každý zabalit do průhledných plastikových sáčků, které v hale rozdávají zaměstnanci letiště. "Zbytek věcí patří do kufru," upozorňují často zmatené cestující. Pro mnoho z nich znamená podobné nařízení problém.

Do přeplněných zavazadel se už některé věci prostě nevejdou, a tak na terminálech zůstává odložena spousta věcí: kosmetika a další drobnosti, které si obvykle lidé berou s sebou do letadla.

"Kontrolovali mi mléko v lahvích i jogurty, které mám pro dcerku," přiblížila CNN své zážitky jedna z cestujících. Poté, co se objevila zpráva, že teroristé chtěli použít tekuté výbušniny, si cestující nemohou vzít do letadla ani žádné nápoje.

Obdobná opatření mohou očekávat i Češi mířící z pražské Ruzyně na Britské ostrovy či do Spojených států. "Toto opatření si vyžádaly vlády zmíněných států a zatím je časově neomezené," informovala iDNES.cz mluvčí letiště Veronika Sedláčková. - více zde

"Děláme vše pro to, aby se situace co nejdříve vrátila k normálu," slíbil mluvčí letiště Heathrow. Sám ale nebyl schopen říci, kdy se tak stane.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Najdete na iDNES.cz