Za zmatky může způsob, kterým Státní ústav pro kontrolu léčiv každý měsíc aktualizuje ceny léků, respektive doplatky na ně. Ilustrační foto.

Za zmatky může způsob, kterým Státní ústav pro kontrolu léčiv každý měsíc aktualizuje ceny léků, respektive doplatky na ně. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Léky „tajně“ zlevnily, pacienti se to dozvídají se zpožděním

  • 2
Každý, kdo si tento měsíc přišel do lékárny pro silný lék na infekce močových cest Uro-vaxom, zaplatil zbytečně o tři sta korun více, než měl. Doplatek na lék se od srpna výrazně snížil z tisíce korun na sedm stovek. Pacienti i lékárníci se to však dozvěděli až tento týden, kdy vyšel dodatek k cenám léků platným od počátku měsíce.

Fakt, že byl doplatek snížen zpětně, jim už není nic platný, peníze jim nikdo nevrátí. Od srpna o něco klesl rovněž doplatek na léky na imunitu, jako je Broncho-vaxom či Ribomunyl. I to se lidé dozvěděli až sedmnáctého.

Za zmatky může způsob, kterým Státní ústav pro kontrolu léčiv každý měsíc aktualizuje ceny léků, respektive doplatky na ně. "Děje se to vždy k prvnímu dni v měsíci, ale pak často následuje aktualizace či oprava," vysvětlil viceprezident lékárnické komory Michal Hojný.

Vůbec nejhůře jsou na tom v srpnu lidé, kteří musí užívat lék Nexavar. Lékaři ho předepisují hlavně nemocným s rakovinou ledvin. Doplatek na něj se zpětně zvýšil o více než devět tisíc korun – tyto peníze však neplatí přímo pacient, ale nemocnice. Změnil se totiž i způsob vydávání léku.

Dosud si pro něj lidé chodili do lékárny, nově jde o lék na žádanku, který bude vydávat nemocnice. Zda bude platit vyšší cenu, ještě není úplně jasné. Dá se čekat, že výrobce zareaguje jejím snížením.

I tak může nastat problém s úhradou, onkologická centra totiž musí mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou o úhradě těchto speciálních léků vydávaných na žádanku. Nexavar je velmi drahý, celkem stojí kolem sta tisíce korun.

Tratit mohou i lékarny

Systém, kdy výši úhrad léků stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, a to každý měsíc, byl zaveden loni.

Dříve cenu několikrát ročně určovala kategorizační komise ministerstva zdravotnictví. Na jedné straně nový systém omezil tlak firem na to, aby se jejich léky dostaly mezi hrazené, na druhé přinesl množství administrativy a zmatků.

"Stanovení maximálních cen a úhrady probíhá ve správním řízení, které má jasně stanovené lhůty," říká Petra Keřková z tiskového odboru Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

To vede mimo jiné k tomu, že se všechny ceny nestihnou dát do seznamu do konce měsíce, po několika dnech proto musí vycházet jeho aktualizace. Podle Keřkové ústav nemá jinou možnost, pokud nechce porušovat zákon.

Tratit mohou i lékárny. Tak jako se doplatek zpětně snižuje, u jiných léků se zase zvyšuje. Platí to sice vždy od začátku měsíce, ale pokud se to lékárník u některých léků dozví až třeba pátého, nemá šanci peníze za léky, které už vydal levněji, získat. Podle lékárníka Hojného jde v průměru o dva tisíce korun u malé lékárny a až o šest tisíc korun měsíčně u velké.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video