Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (23. května 2011)

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (23. května 2011) | foto: AP

Ukrajina by se měla stát neutrální federací, navrhuje řešení krize Rusko

  • 301
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navrhl jedno z možných řešení situace na Ukrajině. Ta by se podle něj měla stát neutrální federací, která by zaručovala jednotlivým oblastem autonomii. Ukrajina však toto řešení odmítá a považuje ho za kapitulaci.

Lavrov tvrdí, že jeho řešení je jedinou možností, jak zaručit stabilitu a neutralitu Ukrajiny. "Nevidíme jiný způsob, jak zajistit stabilní rozvoj Ukrajiny, než podpis dohody o federaci," řekl.

Reagoval také na obavy z možného vojenského zásahu ruské armády na východě Ukrajiny. "Nemáme naprosto v úmyslu překročit hranice s Ukrajinou a nemáme na tom žádný zájem," vzkázal politickým činovníkům USA, kteří na zvýšené ruské vojenské manévry v příhraničních oblastech upozornily.

Americký ministr obrany Chuck Hagel nicméně kvůli přesunům ruských jednotek poslal předčasně zpět do Evropy vrchního velitele sil NATO v Evropě Philipa Breedlovea. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho.

Breedlove měl v úterý a ve středu vypovídat v kongresových výborech. Podle Kirbyho je rozumnější, aby se Breedlove vrátil do Evropy "vzhledem k nedostatečnému množství informací ze strany ruského vedení o pohybu ruských vojenských jednotek," řekl Kirby. "V obecnější rovině se domnívám, že je důležité, aby Breedlove pokračoval v konzultacích se spojenci ... a v jednání o konkrétních krocích, jak dále ujistit naše spojence v NATO ve východní Evropě," dodal.

Ukrajina návrhy Lavrova odmítá

Na návrh Lavrova už reagovaly jak Spojené státy, tak ukrajinská vláda. Američtí představitelé jsou k možnosti federace opatrní a zdůrazňují, že by s tím museli souhlasit Ukrajinci. Ti však na vládní půdě Lavrovovy návrhy odmítli s tím, že se rovnají kapitulaci. Ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení doporučilo Rusku, aby "přestalo diktovat ultimáta suverénním a nezávislým zemím", píše agentura AP.

Ruský ministr zahraničí v televizním vysílání také uvedl, že Rusko, USA a Evropská unie by mohly společně podpořit novou ukrajinskou vládu v "celonárodním dialogu", který by se však netýkal "ozbrojených radikálů". Rusko opakovaně tvrdí, že se na ukrajinské vládě podílejí fašistické skupiny. Kyjev toto tvrzení odmítá.

Lavrov a Kerry spolu pravidelně mluví telefonicky, naposledy osobně jednali minulý týden v Haagu. Nedělní schůzka následuje po pátečním telefonátu mezi prezidenty USA a Ruska Barackem Obamou a Vladimirem Putinem (více o rozhovoru obou prezidentů se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video