Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kubánci nepotřebují mesiáše, ale právní stát, míní slavná disidentka

  18:39aktualizováno  18:39
V posledních měsících se hodně mluví o uvolnění poměrů mezi USA a Kubou. Na kubánském režimu se však nic nezměnilo. „Jediné, co se změnilo, je vnější politika USA ve vztahu ke Kubě. Vnitřní politika kubánské oligarchie zůstala beze změny,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz kubánská disidentka Rosa Maria Payá.

Kubánská disidentka Rosa Maria Payá v Knihovně Václava Havla. (25. listopadu 2015) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jaké bylo vyrůstat na Kubě jako dcera disidenta?
Pamatuji si těžké dětství. Všechna ta zatčení a to, že otec trpěl. Náš dům jednou úplně zdemolovali a počmárali stěny. Napsali tam nápis „červ“, což je označení pro lidi jako byl můj otec, disidenty. Pamatuju si ten strach, který jsem měla.

Rosa Maria Payá

Kubánská disidentka Rosa Maria Payá. (25. listopadu 2015)

Narodila se v Havaně v roce 1989 známému disidentovi Oswaldu Payá Sardinasovi. Její otec bojoval za demokracii na Kubě a patřil k přátelům bývalého českého prezidenta Václava Havla. V roce 2012 zemřel při autonehodě za podivných okolností.

Rosa Maria Payá tvrdí, že šlo ovraždu a snaží se donutit úřady, aby případ řádně prošetřily. Sama pokračuje ve šlépějích svého otce a je členkou kubánské opozice. Založila iniciativu "Kuba rozhoduje", která usiluje o to, aby si lidé na Kubě mohli zvolit, že chtějí v zemi svobodné volby. Do prahy přijela na pozvání Knihovny Václava Havla.

Na druhou stranu si pamatuji, že doma jsme byli šťastní. Rodiče dbali na to, aby doma panovala radost a svoboda. Naši kamarádi a partneři věděli, že jsou dva způsoby, jak mluvit. Že jinak se mluví doma a jinak s kamarády. Když jsem tohle řekla rodičům, tak mi řekli, že můžu říkat, co chci, a oni se s tím vyrovnají. Cítím to jako výsadu, kterou jsem měla oproti ostatním. Mí bratři a já jsme tak mohli žít svobodně v zemi, která žije v útlaku.

Litovala jste někdy, že jste nežila jako ostatní?
Ani ne. Pro mě a bratry to byla věc, na kterou jsme byli hrdí, a tak jsme žili. Jedna ze strategií režimu je, že se vás snaží izolovat a jdou nejen po vás, ale i po vaší rodině a přátelích. I když jsme měli tuhle špatnou zkušenost, stále jsme měli přátele, kteří při nás stáli.

Inspirovalo vás to k politické kariéře?
Já si ani nejsem jistá, jestli to, co dělám, je politická kariéra. Na Kubě je jen jedna oficiální strana. Není žádná politická soutěž. Ostatní strany jsou ilegální. Můj boj a boj mého otce byl pro to, aby lidé vůbec měli práva. Aby měli demokracii. Způsob, jakým toho dosáhnout, může být politický, ale cíl není politický, je humanistický.

Takže neuvažujete, že pokud by se prostředí na Kubě změnilo, tak byste vstoupila do politiky?
To je rozhodnutí, které nemůžu říct teď. Existuje plno věcí, které jsou teď na Kubě potřeba. My Kubánci nepotřebujeme dalšího charismatického lídra, dalšího mesiáše. Co potřebujeme, je právní společnost.

Žijete v současné době na Kubě?
Nejsem tam pořád, ale jezdím tam. Na Kubě je to tak, že když tam dva roky nejste, tak přijdete o občanství. Já jsem tam v minulých letech byla několikrát. Když přijedu, tak mě sledují všude. Minule na mě křičeli: „Zabijeme tě“.

Fotogalerie

Není to bezpečné, to vůbec ne. Policie po vraždě našeho otce všude pronásledovala mé bratry. A nebylo to jen napíchnutí telefonů a nenápadné pronásledování, sledovali je muži v uniformách, aby všichni věděli, že jsou hlídaní.

Kubánský režim se k vraždě vašeho otce nikdy nepřiznal a případ je stále otevřený. Pokročilo vyšetřování nějak?
Organizace Human Rights Watch dala před čtrnácti dny nový impuls, aby se případ znovu prošetřil. Otevřený je znovu už dva roky, ale teď jsou nové důkazy. Doufám, že vláda jednou přijme důsledky svých činů, uzná, že to byla jejich vina a přestane zabíjení a utlačování.

Nežádáme zásah do vnitrostátních věcí, ale solidaritu

Poslední měsíce se hodně mluví o sbližování USA a Kuby. Prezident Obama se sešel s Raúlem Castrem, země si vyměnily diplomaty a čeká se další spolupráce. Může to změně politického prostředí na Kubě pomoct?
Já jsem ráda za to, že je více pozornosti upřené na ostrov, ale je třeba si udržet nadhled. Americká vláda mluví s kubánskou vládou, ne s Kubánci. Jediné, co se změnilo, je vnější politika USA ve vztahu ke Kubě. Vnitřní politika kubánské oligarchie zůstala beze změny.

Nemyslíte si, že je to jen první krok a že další změny k demokratizaci budou následovat?
Víte, já vždycky říkám, dávejte pozor na fakta, ne na to, co někdo říká. Nevím, co má Obama ve svém srdci. Věřím, že je to dobrý muž. My ale musíme koukat na to, co už udělal, a zatím jen jedná s kubánskou vládou a není v kontaktu s Kubánci. V tom ale není problém. Ona americká administrativa se totiž nemusí měnit, protože ona není pravým důvodem mizérie Kubánců. To, co se musí změnit, je kubánská vláda, a to je rozhodnutí, které je v rukách kubánských občanů. Aby si však mohli rozhodnout, potřebují mezinárodní solidaritu.

Sblížení s USA je jen symbolické, na reálné kroky se zatím čeká

Rozhovor s odborníkem na Latinskou Ameriku Josefem Opatrným

Věříte, že pokud Kubánci získají mezinárodní podporu, tak opravdu řeknou současnému režimu „ne“?
Kubánci už řekli „ne“ mnohokrát v minulosti a říkají to i teď. My od EU, USA a mezinárodního společenství nepotřebujeme deklarace podpory vládnoucí straně, ale agendu, která pomůže přímo kubánským lidem. Proč nediskutují s kubánskou vládou možnosti plebiscitu, liberalizaci politického prostředí nebo ukončení beztrestnosti?

Nebylo by to ale potom zasahování do politiky suverénního státu?
Jediné, co chceme, je, aby pomohli dát Kubáncům hlas, aby mohli volit. Nežádám o zásah do vnitrostátních věcí, žádám o solidaritu, abychom vůbec vnitrostátní politiku měli. Věřím, že když lidé dostanou šanci si zvolit svobodu, tak půjdou volit.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Trump pokračuje v tradici. V Den díkůvzdání omilostnil dva krocany

Trump udělil milost...krocanovi

Den díkůvzdání zpestřil Američanům už posedmdesáté tradiční rituál, při němž udělil americký prezident Donald Trump...

Rohingové se smějí vrátit do Barmy. Mělo by to ukončit vlnu represí

Hranice Bangladéše a Barmy přešly od srpna desetitisíce Rohingů. (3. září 2017)

Barma a Bangladéš podepsaly memorandum o repatriaci příslušníků menšiny Rohingů do Barmy. Bangladéšské úřady uvedly, že...

Připravte se na navýšení vojenské produkce, vyzval ruské firmy Putin

Ruský prezident Vladimir Putin sleduje v Leningradské oblasti na severozápadě...

Všechny velké podniky v Ruské federaci musí být připraveny k navýšení objemu vojenské produkce. Ruský prezident...Najdete na iDNES.cz