Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Komunisté chtějí, aby Vondra kvůli korupci na obraně odstoupil

  13:21aktualizováno  13:52
KSČM chce aby kvůli korupčním aférám na ministerstvu obrany rezignoval ministr Alexandr Vondra. Druhou variantou je zřízení speciální parlamentní vyšetřovací komise. Ta by se podle komunistů měla zabývat i samotným Vondrou, který prý v minulosti pracoval pro lobbistickou firmu.

Ministr obrany Alexandr Vondra (1. září 2010) | foto: Krumphanzl MichalČTK

Obvinění vznesl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda KSČM Vojtěch Filip. Vondra ale informaci označil za lživou. Uznal, že dříve pracoval jako konzultant pro soukromou firmu, ta však podle něj neměla s obranou nic společného.

kauza pandur

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších celkem za 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Koncem roku 2007 pak kabinet Mirka Topolánka od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany rakouské zbrojovky Steyr, která transportéry vyrábí. O půl roku později ale vláda rozhodla o nové zakázce a Česko pak koupilo 107 vozidel za 14,4 miliardy korun.

Na celou aféru upozornila MF DNES, které se podařilo tajně nahrát rozhovor s bývalými manažery firmy Steyr. Zástupci firmy hovoří otevřeně o provizích pro politické strany. Mělo se jednat zhruba o 2 až 3 procenta pro každou z nich.

Podle Filipa byl Vondra jednatelem lobbistické firmy Dutko World Wide v České republice, jejíž mateřská americká společnost Dutko má uzavřenou smlouvu o lobbingu s General Dynamics.

"Je součástí amerického lobbistického impéria a jeho tlak na nákupy od General Dynamics jsou známé v tomto ohledu," poznamenal na Vondrovu adresu předseda českých komunistů.

Z lobbingu ve prospěch této americké firmy, majitele výrobce transportérů Pandur, které se nakonec rozhodlo pořídit i české ministerstvo obrany, už dříve Vondru nařkl jeho kolega v koaliční vládě a ministr financí Miroslav Kalousek.

Vondra byl v obchodním rejstříku veden jako jednatel společnosti Dutko Worldwide Prague od června 2005 do října 2006. "Já jsem nebyl součástí žádného lobbingu, pokud jde o zbrojní zakázky. Kdysi dávno jsem dělal konzultační práce, ale v úplně jiné oblasti," vysvětlil dnes v televizi Vondra. Pražská firma Dutko podle něj nikdy neměla žádný vztah s General Dynamics.

Další náměstek má problémy

V pořadu navíc zazněla informace z pondělního vydání časopisu Respekt, podle kterého se současný Vondrův náměstek Jan Fulík osobně angažoval v armádním nákupu letadel CASA za 3,5 miliardy korun. (o nových letadlech můžete číst zde)

Společně s ním prý za nákup lobbovali Mirek Topolánek a Martin Barták. Naopak proti nákupu tehdy vystupovali samotní vojáci včetně náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka.

V reakci na tyto informace Vondra řekl, že před týdnem nařídil na ministerstvu hloubkovou kontrolu starých zakázek. Výsledky bude znát na konci září a do té doby zřejmě nebude dělat žádné zásadní personální změny.

Ministerstvo obrany a armáda se staly terčem zájmu médií i veřejnosti, když MF DNES odhalila možnou korupci při nákupu těžké techniky od firmy Steyr. - (více o kauze Pandur čtetě zde)

Kvůli jiné kauze, ve které šlo o domlouvání provize za nákup minometů, odvolal Vondra náměstka Jaroslava Kopřivu. - (vše o kauze minometů najdete zde)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz