Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Lék na ruskou rozpínavost? Utažení energetických kohoutků

  10:46aktualizováno  10:46
Na ruskou rozpínavost stále chybí adekvátní odpověď, byť se teď zmátořila Severoatlantická aliance. Do boje se jí ale nechce. Nezbývá než se ptát: Není jedinou možností přece jen uvalit embargo na dovoz ruské energie?
Export ropy a plynu činí asi 70 procent ze všeho, co Rusko celkově vyváží (ilustrační snímek)

Export ropy a plynu činí asi 70 procent ze všeho, co Rusko celkově vyváží (ilustrační snímek) | foto: AP

Navzdory všem ideologickým rozepřím lze o politické kultuře v Evropě říct, že vychází z jedné společně sdílené, nikým jakžtakž rozumným nezpochybňované premisy. I kdybychom se slovně porvali sebevíc, už nikdy by kontinent neměla zachvátit válka. Jenže ukousnutí Krymu a rozdmýchání separatistických běsů jinde na Ukrajině dává téhle představě na frak.

Rozdíl oproti Balkánu, kdy se naposledy v Evropě ve velkém válčilo, je v tom, že Vladimir Putin není jen tak nějakým regionálním grázlem, jakým byl Slobodan Miloševič. Před dvaceti lety jsme si mohli cynicky říkat, že premisa dál platí, protože i kdyby na Balkáně tekla krev sebevíc a srbský vůdce nabíral sebehitlerovštější rysy, z jihoslovanských mýtů rozdmýchaná nenávist stejně moc daleko přes řeku Sávu nedošplouchne.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Igor Lukeš: Sestup a pád do Stalinovy náruče
  • Kateřina Tučková: Tradice zaváděné shora. A hoří jen odpadkové koše
  • Barbora Tachecí: Polední sex. Dobro a Agrofert. Kalousek gentleman
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Putin a srbský hrdlořez sice mají mnoho společného, kromě bolševické minulosti třeba také schopnost likvidovat svobodu slova a účinně ji nahrazovat mobilizací tupých patriotických nálad.

Jenže kremelský vládce se liší v tom, že disponuje jadernými zbraněmi a stále agresivněji dává najevo globální ambice, s cílem obnovit význam, jaký jeho země měla za sovětských a carských časů. Úspěšně využil americké váhavosti a zamontoval se jako arbitr do Sýrie. Svoje strategické bombardéry posílá na provokativní výlety k britským břehům nebo nad americký ostrov Guam.

Teď však soustavně ničí právě i představu o posvátnosti - řečeno v parafrázi na slavnou ideu filozofa Immanuela Kanta - věčného míru v Evropě. Nikdo z nás válku nechce, ale pokud mu budeme pořád jen ustupovat, donutí nás k ní. Nic jiného než ustupování se přitom stále neděje. Ruské členství v klubu nejbohatších zemí světa G8 je pozastaveno.

A Evropská unie včera uvalila sankce na dalších patnáct lidí v Putinově mocenském okruhu. Prima, jenže co kdyby tahle partička všemi svými nablýskanými transportéry z Rudého náměstí zčistajasna obsadila některý pobaltský stát nebo jeho část? Odpovědí budou opět jen sankce na další jedince v kremelských křeslech?

Jak přiškrtit Rusku peníze

Západní svět stojí před stejným problémem, jakým bylo ukrojení Sudet v roce 1938. Bojovat s putinovskou mašinerií se nikomu nechce. Přitom však nenacházíme jinou odpověď než tu pomýlenou, kterou tenkrát západní diplomaté vymysleli.

Na tom, že se nic neděje, nemění ani fakt, že se po dlouhých měsících konečně dala do pohybu i Severoatlantická aliance, jež posiluje svoji přítomnost v Pobaltí a jinde, aby, řečeno slovy amerického velitele vojsk v Evropě Philipa Breedlova, "ujistila spojence".

Krize na Ukrajině

Jenže jaký mají ty jednotky mandát? Která vláda, evropská či americká, souhlasí s jejich případným nasazením v boji, pokud by se náhle někde vyrojili po zuby ozbrojení muži v uniformách bez insignií? Žádná.

Přitom se jedno řešení pořád nabízí. Uvalit pozvolné, ale jasně nadefinované evropské embargo na veškerý dovoz ruských energetických zdrojů a surovin. Vzhledem ke známé závislosti na těchto importech to sice možná zní jako z Marsu, ale situace je taková, že to nějaký zásadní obrat přece chce, když už se nikomu nechce s Rusy bojovat.

Export ropy a plynu činí asi 70 procent ze všeho, co Rusko celkově vyváží. A státní kasu, z níž pak jsou napájeny všechny armádní výdaje, to naplňuje zhruba padesáti procenty. Takže pokud by tenhle kohoutek přestal téct, s velmocenskými ambicemi by byl šmytec.

Z Ruska plyne do Evropské unie asi třicet procent všech dovážených surovin. Pokud jde o ropu a plyn, o nichž se zpravidla nejvíc hovoří, Rusové pokrývají pětinu zdejších potřeb. Je to hodně, ale ne tolik, aby Unie nemohla urgentně vymyslet plán, jak solidárně přerozdělit to, co plyne odjinud.

Jistě by ta cena nebyla malá, kontinentem by to otřáslo, ale jestli má dál platit premisa o nepřípustnosti války, musíme umět zabojovat trochu i po churchillovsku a dát sbohem Chamberlainovi. Postupně, třeba omezováním o pět deset procent ročně. Ale konzistentně.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz