Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

K vyhrocení předvolební kampaně jsem nepřispěl, odepsal Klaus na dopis

  17:22aktualizováno  17:22
Prezident Václav Klaus se v odpovědi na výtky zaslané dopisem ohradil proti kritice svého působení v kampani před prezidentskými volbami a během nich. Uvedl, že "v žádném případě" k vyhrocení předvolební kampaně nepřispěl.

Václav Klaus během přednášky na Univerzitě Hradec Králové (12. 12. 2012). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Koordinátorka vzdělávacího programu Magda Wagenknechtová Svobodová, která se na prezidenta formou dopisu obrátila, má s obracením se na politiky prostřednictvím výzev už zkušenost. Její jméno například figuruje pod žádostí, aby premiér Petr Nečas odvolal dnes už bývalého ministra školství Josefa Dobeše.

Původní dopis

Magda Wagenknechtová Svobodová zaslala redakci iDNES.cz znění původního dopisu prezidentovi.

Prezident Klaus ve své odpovědi (celé znění najdete na webu Klaus.cz zde) uvedl, že mu pisatelka vyčetla jeho "roli a komentáře v průběhu nedávno uskutečněných prezidentských voleb".

Z dopisu je podle Klause zřejmé, že autorka není spokojena s výsledkem voleb a že příčinu Schwarzenbergova neúspěchu vůbec nevidí v něm, ale v Klausově "údajném vyhrocení kampaně, komentářích mých blízkých či lživé kampani ze strany vítěze voleb".

Kdo nastolil téma dekretů

Podle prezidenta Klause téma Benešových dekretů nastolil sám Karel Schwarzenberg. Přepis televizní debaty (najdete jej například zde) nicméně ukazuje, že téma otevřel moderátor Václav Moravec.

Prezident s takovou interpretací výsledku voleb rozhodně nesouhlasí. "V žádném případě jsem k vyhrocení předvolební kampaně nepřispěl. K vyhrocení předvolební kampaně přispěl poražený kandidát, který sám nastolil téma tzv. Benešových dekretů, o kterých hovořil způsobem, k jakému jsem jako prezident republiky nemohl mlčet," uvedla v odpovědi končící hlava státu.

Karel Schwarzenberg v reakci na dotaz moderátora Václava Moravce prohlásil, že dekrety jsou "neplatné". Ve skutečnosti se mýlil, dekrety zůstávají součástí právního řádu (ačkoliv žádné další dopady nemají). Schwarzenberg vzal později slovo "neplatné" zpět, Klause tím ale neobměkčil.

"Snaha Karla Schwarzenberga svá původní vyjádření následně zjemňovat a mírnit na tom nic nemění. Jeho původní vyjádření byla natolik jasná a zřetelná, že jakákoliv pozdější reinterpretace možná není," uvedl prezident s dovětkem, že zpochybňování dekretů považuje ze strany kandidáta na Hrad za nepřijatelné.

Lži? Nebudu Zemanovu kampaň hodnotit, sám bych ji vedl jinak

Zemanovy výroky

Média Miloše Zemana přistihla při řadě nepravd, například při diskusi o tom, zda Karla Schwarzenberga před volebním finále podpořil představitel sudetských Němců Bernd Posselt. Když se Zeman odvolal na to, že citoval Britské listy, ukázalo se, že nic takového nenapsaly (více zde).

Zeman nemluvil pravdu ani o učitelce Táně Bílé, o níž řekl, že ji Schwarzenberg vyhnal z čimelického bytu vysokým nájemným. Bílá to vzápětí popřela (více zde).

Pisatelka Klause také konfrontovala s tím, že zatímco on označil volby za vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí (více zde), Zeman "otevřeně lhal".

"Nechci a nebudu hodnotit kampaň vítězného kandidáta, bezesporu bych ji vedl jiným způsobem," uvedl na adresu Zemanovy kampaně Klaus.

"V každém případě jsem ale přesvědčen, že zvítězila v přeneseném slova smyslu pravda normálních lidí nad nenávistí intelektuálních elit, které toto heslo dnes a denně používají. Poslední dny předvolební kampaně byly ze strany kulturní fronty a jí spřízněných médií vyhroceny ve prospěch Karla Schwarzenberga zcela nevídaným způsobem, který nemá v naší novodobé demokratické éře obdoby," pokračoval prezident.

V závěru své odpovědi Magdě Wagenknechtové Svobodové napsal, že chápe, že měla jiné preference než většina národa, a že tak není spokojena, přesto byla ale měla důvody neúspěchu hledat nejdříve u neúspěšného kandidáta a až potom dávat vinu komukoliv jinému.

Prezident se v textu své odpovědi výslovně nedotýká toho, zda k vyhrocení kampaně přispěl jeho syn, který si vyložil knihu badatele Stanislava Motla tak, že Schwarzenbergův otec byl pronacistický kolaborant (opíral se ale jen o tvrzení jediného nacisty, což z knihy plyne, ukázku včetně Motlova vyjádření najdete zde), či manželka Livie. Z kontextu jeho odpovědi se nicméně zdá, že si to nemyslí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...Najdete na iDNES.cz