Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každá epidemie přináší senzační nepotvrzené zprávy, říká hygienik

  7:07aktualizováno  14:50
Do Česka se blíží chřipková epidemie. Počet obětí s prasečí chřipkou už přesáhl dvacítku. Hlavní hygienik Michael Vít byl hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Nejvíce otázek se týkalo očkování proti prasečí chřipce. "Součástí každé epidemie, jsou senzační nepotvrzené zprávy, které vnášejí do společnosti paniku," mírnil obavy čtenářů Vít.

Michael Vít | foto: iDNES.cz

"Do ČR by nebyla dovezena vakcína, která by nebyla testována a nebyla registrována Evropskou lékovou autoritou (EMEA)," ujistil hlavní hygienik. Do Česka se dováží vakcína Pandemrix od výrobce GSK. "Vakcínou Pandemrix bylo již očkováno více než 5 milionů lidí a nebyly zaznamenány závažné vedlejší účinky," uvedl Vít.

On-line rozhovor

Hlavní hygienik Vít odpovídá zde

V České republice je k 3. prosinci hlášených 873 potvrzených případů infekce virem A(H1N1), lékaři evidují 23 obětí prasečí chřipky. "Dnes je naprosto jasné, že s vysokou mírou jistoty cirkuluje v Evropě, a tedy i u nás nový pandemický kmen chřipkového viru a zastiňuje sezónní chřipkové viry," napsal hlavní hygienik jednomu ze čtenářů.

Na běžnou chřipku zemře ročně až dva tisíce lidí

V Evropské unii dosahuje celkový počet úmrtí na prasečí chřipku zhruba tisíce případů. "Hodnotíme-li podíl mezi ženami a muži, je nemocnost přibližně stejná. ... Nejvíce nemocné skupiny jsou skupiny dětí školního věku a mladí dospělí, nejnižší nemocnost je u lidí starších 65 let," upozornil Vít.

Jak poznat prasečí chřipku

Hlavními příznaky pandemické chřipky jsou vysoká teploty (vyšší než 38,5 °C), bolesti svalů, kloubů a celková schvácenost. "Většina onemocnění pandemickou chřipkou probíhá pod obrazem mírného průběhu akutní respirační infekce bez závažného průběhu. Léčba je symptomatická antipyretiky (léčit lze jen příznaky nemoci, třeba bolest hlavy, pozn. red.). V případě, že se stav zhoršuje je nutné konzultovat svého lékaře," poradil Michael Vít.

"Během běžné chřipkové epidemie evidujeme od cca 1 500 až 2 500 zemřelých ve vztahu k onemocnění sezónní chřipkou. Počítáme-li, že období sezónní chřipky se může pohybovat okolo 15 týdnů, lze očekávat v průměru v jednom týdnu od 100 do 160 úmrtí," odpověděl Vít jednomu ze čtenářů.

Z tohoto pohledu je zatím prasečí chřipka pod kontrolou. "Každé úmrtí je velmi smutné. Stávající situace v porovnání s běžnou sezónní chřipkou není alarmující. Na druhé straně jsme na počátku pandemického období," varoval hlavní hygienik. U většiny zemřelých byla zaznamenáno velmi závažné chronické onemocnění, napsal také Vít.

Rizikově se ale mohou chovat i zdraví lidé. "Je samozřejmé, že kouření a zvýšená konzumace alkoholu snižuje nespecifickou obranu organismu a organismus může být více náchylný k onemocnění akutními respiračními nemocemi včetně pandemické chřipky," napsal čtenáři, který se ptal na vliv kouření na rozvoj onemocnění.

Odpovědnost za vakcínu nese stát

Česká republika začala na začátku minulého týdne s očkováním proti prasečí chřipce. Zájem ale zatím není příliš velký, lékaři i zdravotníci argumentují tím, že vakcína není dostatečně prověřená. "Ministerstvo zdravotnictví jasně definovalo, že v případě vedlejších účinků ponese riziko stát," ujistil Vít čtenáře.

Podle hlavního hygienika se každé použití vakcíny zvažuje a porovnávají se výhody s možným rizikem. "Jediný cíl našich doporučení je ochránit zdraví chronicky závažně nemocných spoluobčanů," napsal čtenáři Michael Vít.

Nejvíce zranitelní jsou podle něj lidé s chronickým onemocněním plic, lidé s bronchiálním astmatem, pacienti se selháváním srdce. Rizikovou skupinou jsou i pacienti, kteří mají sníženou imunitu.

Především tito lidé mohou být z rozhodnutí státu očkováni. "Tyto skupiny byly vybrány po konzultaci s odbornými lékařskými společnostmi. V průběhu stávající epidemie pandemickou chřipkou jsou nejzranitelnějšími skupiny školních dětí a mladých dospělých," podotkl hygienik s tím, že kdyby se situace výrazně zhoršila, přistoupilo by ministerstvo k dalším opatřením. Reagoval tak na obavy jedné čtenářky, která je matkou malého miminka.

Několik čtenářek se ptalo na možnosti očkování těhotných. Centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě v USA a Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí ve Stockholmu shodně doporučují očkování gravidních žen v II. a III. trimestru. "Možnost tohoto očkování byla projednána i s našimi odborníky na gynekologii a porodnictví. K očkování, které je prováděno ve vakcinačních centrech, gravidní žena potřebuje doporučení svého ošetřujícího gynekologa," poradil ženám Vít.

Hlavní hygienik reagoval také na výtky, že Česko začalo s očkováním pozdě. "Dle mého hygienická služba neselhala. ... Očkovat Česká republika začala zhruba o 2 týdny později než státy jako je SRN, Francie, Švédsko. A protože pandemie má jiné šíření než běžná epidemie, očkuje se i v průběhu tohoto šíření," uvedl.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz