Bývalý viceprezident Konžské demokratické republiky Jean-Pierre Bemba u soudu v...

Bývalý viceprezident Konžské demokratické republiky Jean-Pierre Bemba u soudu v Haagu (21. června 2016) | foto: Reuters

Soud v Haagu zrušil rozsudek nad bývalým konžským viceprezidentem

  • 7
Mezinárodní trestní soud v pátek zrušil rozsudek nad bývalým viceprezidentem Konžské demokratické republiky Jeanem-Pierrem Bembou. Původně byl odsouzen k 18 letům vězení za válečné zločiny, které spáchal ve Středoafrické republice v letech 2002–2003. Podle nynějšího verdiktu za ně nenese zodpovědnost.

Pětapadesátiletý Bemba zatím zůstane ve vězení, neboť v jiné kauze čelí obvinění z bránění výkonu spravedlnosti, informoval na svých stránkách soud. Konžská vláda v prohlášení uvedla, že se Bemba po propuštění může vrátit do vlasti.

Předsedkyně odvolacího senátu Christine Van den Wijngaertová uvedla, že Bemba nenese zodpovědnost za zločiny, které jeho povstalci z Konžského osvobozeneckého hnutí (MLC) páchali v sousední Středoafrické republice.

Soud dospěl k závěru, že před vynesením prvního rozsudku nebyla zohledněna skutečnost, že se Bemba snažil páchání zločinů zabránit, když se o nich dozvěděl. Soudkyně rovněž uvedla, že je nutné zohlednit, jak těžké bylo pro Bembu ovlivnit rebely, jelikož byli daleko. Dva z pěti soudců se zrušením rozsudku nesouhlasili.

Jeho soukromá armáda prý znásilnila stovky lidí. Teď se zodpovídá v Haagu

„Pan Bemba nemůže být shledán vinným z trestných činů, které spáchalo MLC během operace ve Středoafrické republice,“ uvedla Van den Wijngaertová, která stála v čele panelu pěti soudců. Dodala, že Bembova snaha zabránit zločinům smazala jeho odpovědnost.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) uvedla, že zrušení rozsudku je ranou pro oběti hrůzné kampaně sexuálního násilí. V procesu vypovídalo přes pět tisíc přeživších. „Ve jménu těchto odvážných jedinců a tisíců obětí ze Středoafrické republiky bude pokračovat snaha o prosazení pravdy, spravedlnosti a reparací,“ uvedl Solomon Sacco z AI.

Krvavé potlačení převratu

Bemba byl nejvýše postaveným politikem odsouzeným stálým soudem pro válečné zločiny a jeho případ byl považován za precedens, na základě kterého mohou generálové a politici zodpovídat za válečné zločiny svých podřízených. Viceprezidentovo zproštění viny je jedním z mála podobných verdiktů, který byl od založení soudu v roce 2002 vynesen.

V červnu 2016 byl Bemba obžalován z toho, že na přelomu let 2002 a 2003 velel konžským rebelům, kteří znásilňovali, vraždili a drancovali ve Středoafrické republice poté, co je tam pozval tehdejší prezident Ange-Félix Patassé, aby mu pomohli zabránit pokusu o puč.

Někdejší viceprezident Konžské demokratické republiky zbohatl v letech, kdy měl blízký vztah s bývalým vůdcem Konga Mobutuem Sesem Sekou. Do vlády se dostal v roce 2003 za úřadování současného prezidenta Josepha Kabily v rámci dohody o rozdělení moci, která ukončila několikaletý konflikt.

V západním Kongu, kde MLC zůstává nejsilnější opoziční skupinou, se Bemba stále těší popularitě. Kabila zůstal v prezidentském křesle, přestože mu koncem roku 2016 vypršel mandát. Definitivně odstoupit by měl letos v prosinci.

Podle průzkumu neziskové iniciativy Congo Research Group by Bemba v prezidentských volbách skončil s deseti procenty hlasů na třetím místě, a to za dvěma dalšími opozičníky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video