Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je tu nový pokus omezit imunitu. Teď už to vyjde, dušují se politici

  8:34aktualizováno  8:34
Nekonečný příběh o tom, zda si politici omezí imunitu, má další díl. Sněmovna se bude zabývat novým návrhem, jehož šance ale přece jen vypadají nadějněji. Stalo se totiž nečekané: podepsali se pod něj šéfové všech pěti klubů ve Sněmovně, z vlády i opozice. "Už nikdo nemůže žárlit, že to předložil někdo jiný," řekl lídr klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Premiér Petr Nečas si povídá s koaličními poslanci během přestávky jednání Sněmovny (6. září 2011) | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Politici by podle nového návrhu přišli o "doživotní" imunitu. To znamená, že pokud by je policie chtěla vydat a Sněmovna či Senát by to neumožnili v době, kdy poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát, mohla by si pro ně policie přijít v době, kdy už v parlamentu nebudou. Nyní je trestní stíhání politika, kterého komora odmítne vydat, v dané věci navždy vyloučeno.

"Je to přesně ta podoba návrhu na omezení imunity, jakou jsme si vždy přáli, naši poslanci to podpoří" řekl iDNES.cz šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, jehož podpis je pod návrhem, stejně jako Gazdíkův.

Spolu s lídry klubů ve Sněmovně návrh zákona podepsali také zástupci stran ve vedení dolní komory. A aby bylo tentokrát schválení zákona jisté, vtáhli ostatní strany do hry i komunisty, takže jedním z předkladatelů je i předseda jejich klubu Pavel Kováčik.

Omezení imunity si dala do svého programu vláda a politici koaličních stran příslušný návrh předložili jako vůbec první zákonodárnou iniciativu po volbách a ještě před tím, než strany podepsaly koaliční smlouvu.

Poslední pokus zkrachoval, když přišlo hlasovat málo poslanců

Loni v prosinci ale zákon spadl pod stůl. Podílely se na tom vláda i opozice. Hlasování se totiž zúčastnilo pouhých 124 poslanců, ke schválení změny Ústavy je třeba 120 hlasů, a velkou neúčast vládních poslanců ještě podtrhlo, že pro byli jen čtyři opoziční poslanci. Obě strany pak na sebe svalovaly vinu, že to opět nevyšlo a politikům jedna z jejich výsad zůstala.

Spor byl tehdy o to, jestli se má v návrhu řešit i imunita přestupková. Nyní mají totiž poslanci a senátoři na výběr, třeba když je zastaví policisté při rychlém řízení, zda na místě zaplatí pokutu či vytáhnou svůj průkaz a schovají se za něj.

Případ pak putuje do mandátového a imunitního výboru, který může, ale také nemusí, dotyčnému dát pokutu. Politici se dohadovali třeba o tom, že kdyby o přestupkovou imunitu zcela přišli, mohla by je policie šikanovat a zdržovat, například když pospíchají na hlasování.

V posledním návrhu se tak přestupková imunita vůbec neřeší, protože se poslanci v této věci nedokáží dohodnout. "Mohli bychom být maximalisté a navrhnout i odstranění této věci. A my se toho do budoucna určitě nevzdáváme. Důležité ale bude, pokud se podaří prosadit alespoň toto," řekl iDNES.cz Gazdík.

Zatím poslední případy, kdy se policie rozhodla stíhat poslance či senátory, dopadly v obou komorách parlamentu tak, že příslušné politiky jejich kolegové policii vydali - ve Sněmovně Víta Bártu a Jaroslava Škárku kvůli podezření na korupci, v Senátu Jiřího Lajtocha kvůli stavebním zakázkám v Přerově a podezření na trestné činy sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zneužití pravomoci úřední osoby.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz