Většina senátorů se přiklonila k tomu, že obvinění Lajtocha nijak nesouvisí s tím, že je senátor. Policie si ho spolu s dalšími dvanácti lidmi vzala "na mušku" kvůli předraženým zakázkám v Přerově, mezi něž patří například stavba domova pro seniory.
Pětice, která hlasovala proti vydání LajtochaVladimír Dryml (ČSSD) Zdrželi se (fakticky to v tomto případě znamenalo nesouhlas se zbavením imunity Lajtocha a s jeho vydáním ke stíhání) |
Původní odhad ceny stavby byl 138 milionů, nakonec se částka vyšplhala na 167,2 milionu korun. Za rekonstrukci zimního stadionu později dostal magistrát devadesátitisícovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
Pro vydání Lajtocha bylo 41 senátorů, včetně jeho kolegů z ČSSD, 5 senátorů bylo proti, 22 se jich zdrželo. Většina Senátu se tak zachovala jinak, než doporučil mandátový a imunitní výbor horní komory parlamentu. Ten doporučení vydat Lajtocha nepřijal.
Firma, která se podílela na zakázkách, stavěla primátorovi i bazén u něj doma
"Ve spise od policie je napsáno, že jistá firma, která se v Přerově na stavební zakázce podílela, stavěla panu Lajtochovi bazén," řekla iDNES.cz Soňa Paukrtová, členka mandátového a imunitního výboru a šéfka klubu TOP 09 a Starostové. "Nenašla jsem ve spisu nic, co by souviselo s prací senátora a v takovém případě se podle mě nemůže uplatňovat imunita," prohlásila Paukrtová.
Lajtoch dal při jednání Senátu jednoznačně najevo, že si nepřeje, aby ho kolegové vydali k trestnímu stíhání a že se mu imunita hodí. Odmítl argument, že pokud bude vydán, dostane tím i šanci očistit se. "To je hezká fráze," prohlásil.
"Mám v ruce odborné stanovisko, že žádost je věcně nesmyslná a po právní stránce chybná," přesvědčoval Lajtoch své kolegy v horní komoře parlamentu.
"Vinu, nebo nevinu nikdo neprokáže tím, že využije imunitu," ozval se proti tomu vzápětí jeho kolega z klubu ČSSD, bývalý státní zástupce Miroslav Antl.
Dryml hájil kolegu z ČSSD kvůli těsné většině v Senátu
Jinak to viděl jiný sociální demokrat Vladimír Dryml. Obhajobu Lajtocha pojal ryze stranicky. V rozpravě natvrdo řekl, že sociální demokracie má v Senátu většinu 41 hlasů. Nebylo by podle něj šťastné, kdyby stíháním Lajtocha o většinu přišla. Žádný další sociální demokrat spolu s Drymlem nehlasoval proti zbavení imunity jejich kolegy.
Za Lajtocha se postavil ještě senátor Petr Pakosta z ODS, který - jak řekl - si prostudoval policejní spis na mandátovém a imunitním výboru.
Drymlova slova naopak šokovala některé jeho kolegy ze sociální demokracie. "Nerozhodujeme se přece podle stranické příslušnosti. Ale podle toho, jak každý z nás uzná za vhodné. Neměli bychom mít větší práva než jiní lidé. Vždy jsem hlasoval pro vydání k trestnímu stíhání a udělám to i teď. Jediný způsob, jak se může očistit, je v řádném procesu," odmítl Drymlovu ryze stranickou argumentaci šéf senátního klubu ČSSD Petr Vícha.
"Nemůžeme nahrazovat policii a soudy," prohlásil také místopředseda sociální demokracie Jiří Dienstbier.