Íránská vlajka vlaje nad ambasádou v Berlíně  (1. prosince 2011)

Íránská vlajka vlaje nad ambasádou v Berlíně (1. prosince 2011) | foto: Reuters

Íránské síly jsou v pohotovosti, zemí obchází strašidlo kyberválky

  • 136
Náznaky a spekulace, že nad Íránem se už rozpoutala určitá forma války, či že je minimálně na spadnutí, podpořily přímo Íránské revoluční gardy. Na základě rozkazu generála Mohameda Ali Džáfarího se už aktivně připravují na potencionální hrozbu úderu a rozmísťují v zemi vojenské síly.

Dle západních zdrojů už íránské velení aktivizuje rakety dlouhého doletu, dělostřelectvo a posiluje obranu klíčových míst země. Duchovní lídr ajatolláh Chameneí vyzval armádu, zpravodajské služby i policejní složky, aby byly připraveny bránit režim.

Sestřelený bezpilotní letoun

Bezpilotní letoun, který Spojené státy ztratily nad Íránem, pravděpodobně patřil americké CIA. Letadlo má nyní íránská armáda, která tvrdí, že stroj sestřelila. Američané to ale zpochybnili. Teherán v každém případě získal citlivé špionážní zařízení, které je postaveno tak, aby je nezachytila protivzdušná obrana nepřítele, píše The Washington Post.

Írán má zřejmě strach, že se, vzhledem k nedávným výbuchům, stal cílem koordinovaných útoků, které systematicky likvidují jeho jaderný program.

Opravdové 21. století

"Vypadá to na první opravdovou válku 21. století," komentuje Patrick Clawson z amerického Institutu pro blízkovýchodní strategii ve Washingtonu. "Jakoby už v Íránu probíhala určitá moderní forma kampaně. Atentáty, kyber-útoky, cílené sabotáže," vyjmenovává.

Příliš světla do spekulací nevnesl ani izraelský ministr zahraničí Ehud Barak, když prohlásil, že "každé zpoždění íránského jaderného programu, byť způsobené božím zásahem, je vítáno" (více čtěte zde).

První střípky znepokojení ukázali sami obyvatelé země, útoky na britskou ambasádu mají přímou souvislost s obavou z intervence Západu, prorežimní demonstranti zároveň vyjádřili své znechucení nad novými sankcemi kvůli jadernému programu. Na základě vyplenění ambasády v Teheránu několik zemí své velvyslance ze země stáhlo (více zde).

Íránské velení na útok čeká, lid se ho bojí

Blízkovýchodní zemí se tak šíří paranoia, že klerikální režim bude brzy čelit přímému útoku ze strany Izraele či USA.

V hlavním testovacím zařízení došlo k údajnému výbuchu 12. listopadu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii tvrdí, že země v poškozeném místě testovala nosné rakety pro případné jaderné hlavice. Írán explozi přisoudil nešťastné náhodě při manipulaci s municí.

Íránem otřásají tajemné výbuchy,

Izrael už možná zahájil skrytou válku

Proč se jí účastnil i generál revolučních gard a jeden z jaderných expertů země, však nevysvětlil. Další výbuch, který nedávno otřásl Isfahánem, zase vyřadil z provozu íránské zařízení, kde se operuje s uranem.

Írán však i přes údajné nehody svůj jaderný program neukončil, což Izrael dráždí. Americký ministr obrany Leon Panetta varuje, že by jednostranné zahájení války bylo chybným krokem, který by mohl uvrhnout celý Blízký východ do složitého konfliktu.

A možná právě o to Íránu jde. "Íránské velení má velký zájem na tom, aby se země stala obětí útoku zvenčí. Připravují se na to, a nechtějí se nechat překvapit," sdělil nejmenovaný zdroj z americké zpravodajské služby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video