„Po prohledání oblasti jsme se dozvěděli, že naneštěstí... naši drazí cestující přišli o život,“ řekl podle Reuters mluvčí íránské státní televizi. Soustrast příbuzným obětí již vyjádřili i nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí a prezident Hasan Rúhání. Zatímco Chameneí vyzval íránské duchovní instituce, aby se snažily „zahojit žal rodin a příbuzných obětí“, prezident přislíbil zajistit podrobné vyšetření nehody a přijetí opatření, která by podobným haváriím v budoucnu předešla.
Soustrast dali najevo i někteří zahraniční představitelé, například německá kancléřka Angela Merkelová.
Původně se uváděl počet pasažérů 66. BBC mluvilo o šedesáti cestujících a šesti členech posádky, později státní tisková agentura upravila počet obětí ze 66 na 65. Příčinu nehody úřady zatím nezjistily.
Stroj ATR-72 letící na vnitrostátní lince mířil z metropole Teheránu do města Jásúdž na jihozápadě Íránu. Podle íránských médii zmizel z radarů zhruba 50 minut po startu z mezinárodního letiště Mehrábád v Teheránu. Letadlo podle médií narazilo do hory Dinar v pohoří Zagros, asi 22 kilometrů od města Jásúdž. Okolí nehody prohledávají záchranářské týmy a oddíly íránského Červeného půlměsíce.
Letoun havaroval za velmi obtížných letových podmínek - kromě husté mlhy se posádka musela vypořádat také se silným větrem. Počasí komplikuje také práci záchranářů, kteří budou podle agentury AFP na místě pracovat po celou noc.
Zastaralá letadla kvůli sankcím
ATR-72 je dvoumotorový turbovrtulový dopravní letoun určený pro kratší regionální tratě, ve své flotile ho mají i ČSA. Podle Wikipedie bylo dosud zaznamenáno pět nehod tohoto stroje, naposledy před dvěma lety při havárii tchajwanské společnosti TransAsia zemřelo 43 lidí. Letoun třetích největších íránských aerolinií byl údajně dvacet let starý. Aseman Airlines má podle webu FlightRadar ve své flotile celkem šest strojů ATR-72.
Podle agentury DPA Evropská komise nedávno firmu Iran Aseman Airlines zapsala kvůli stavu letadel na černou listinu aerolinek, které do zemí EU létat nesmějí. Aerolinky mají na svém kontě již dvě havárie. V roce 1994 se poblíž íránského města Natanz zřítil stroj F-28 s 66 lidmi na palubě a v srpnu 2008 pak letadlo Boing 737 s 74 lidmi na palubě havaroval v Kyrgyzstánu. V obou případech neštěstí nikdo nepřežil.
Al-Džazíra poznamenává, že stroje íránských leteckých společností jsou v důsledku mezinárodních sankcí značně zastaralé, a letecká katastrofy tak nejsou žádnou výjimkou. Dohoda o íránském jaderném programu z roku 2015, po níž byla většina sankcí zrušena, by tomu mohla udělat přítrž. Například Aseman Airlines loni podepsaly dohodu o koupi 30 letadel Boeing 737.
Tragédie íránského letounu se odehrála týden po pádu ruského stroje An-148 nedaleko Moskvy. Při havárii zemřelo všech 71 lidí na palubě (o vyšetřování čtěte více zde: Piloti zřejmě nechali zamrznout snímače). BBC poznamenává, že loni žádné dopravní letadlo nespadlo a rok 2017 se tak zapsal do historie jako nejbezpečnější rok v historii civilního letectví.

Semirom, Írán
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz