Tři drápy perského lva. Čím udeří íránská armáda, až vypukne válka - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři drápy perského lva. Čím udeří íránská armáda, až vypukne válka

  20:34
Na Blízkém východě přituhuje a světoví státníci si nervózně kladou otázku: Bude válka s Íránem? Pokud by k ní skutečně došlo, Islámská republika se má čím bránit. Disponuje početnou armádou, působivým raketovým arzenálem, a především lety prověřenou strategií asymetrické války.
Íránská raketa země - vzduch na manévrech revolučních gard (22. listopadu 2009)

Íránská raketa země - vzduch na manévrech revolučních gard (22. listopadu 2009) | foto: Profimedia.cz

O otevřeném konfliktu mezi Íránem na jedné a Izraelem či Saúdskou Arábií na druhé straně se hovoří od chvíle, kdy americký prezident Donald Trump dal najevo, že hodlá odstoupit od jaderné dohody s Teheránem (čtěte zde: ANALÝZA: Schyluje se k válce s Íránem?). 

Jiskry válečného požáru od začátku roku čím dál častěji vyskakují v Sýrii, kde izraelské letouny útočí na íránské základny. Skrytá válka mezi šíitským režimem v Teheránu a sunnitskými vladaři v Rijádu v Sýrii probíhá už nejméně sedm let, před třemi roky se rozšířila i do Jemenu.

Světoví politici tuší, že otevřená válka s Íránem by nyní již tak rozvrácený Blízký východ uvrhla do chaosu nesrovnatelně většího než je současná válka v Sýrii. Co by Íránci mohli do boje se svými regionálními soky nasadit?

Lidí je dost, tanky a letadla rezivějí

Írán je z hlediska vojenské síly jednou z největších blízkovýchodních mocností, píše web Deutsche Welle. Jeho ozbrojené složky jsou asi 21krát  větší než armáda České republiky a slouží v nich celkem 523 000 lidí. Většina jsou řadoví vojáci, letci a námořníci zařazení pod íránskou armádu (Arteš). 

Kromě klasické armády tu jsou ještě Republikánské gardy (IRGC). Tato zvláštní ozbrojená složka založená před téměř čtyřiceti lety ajatolláhem Chomejním k obraně islamistického režimu má dnes asi 125 000 příslušníků. V případě delší války by Írán díky svým 82 milionům obyvatel mohl ztráty poměrně snadno nahradit, což se ukázalo během osmileté války s Irákem v 80. letech.

Íránská armáda v číslech

Aktivní personál: 534 000, z toho asi 125 000 spadá pod Revoluční gardy

Vrchní velitel: duchovní vůdce ajatolláh Chameneí

Šéf generálního štábu: generál Mohammed Bagherí

Letectvo: Mig-29 (20 kusů), Su-24 (23), Chengdu F-7 (17), Northtrop F-5 (26), F-4 Phantom II (47), Grunman F-14 (24), Mirage F1 (9), Hercules C-130 (29)

Námořnictvo: Tři ponorky třídy Kilo sovětské výroby, třicet miniponorek typu Ghadir, Yugo a Al-Sabehat 15 SDV.  Tři fregaty třídy Álvand, jedna moderní fregata třídy Moudž. Desítky motorových člunů Peykaap, Tir II a Zafar vyzbrojených torpédy a protilodními raketami. 

Pozemní síly: Obrněnce Boragh (350 kusů), M113 (200), BMP-2 (400). Tanky Zulfiqar íránské výroby (cca 250 kusů), sovětské tanky T-72, T-54 a T-62, americké M60 a M47 Patton a britské tanky Chieftain. Írán tyto stroje svépomocí modernizuje a modifikuje.

zdroj: Wikipedia

Co se týče peněz na armádu, dlouholetými sankcemi oslabený Írán za regionálními rivaly zaostává. Jeho obranný rozpočet loni činil 16 miliard dolarů, což je o dvě miliardy méně, než kolik vydává Izrael. Ten navíc každý rok dostává americkou vojenskou pomoc ve výši 3,5 miliardy dolarů. Saúdská Arábie loni vydala na obranu 76,7 miliardy dolarů.

Z hlediska vojenských výdajů Írán jasně tahá za kratší konec provazu. V případě války by se navíc musel vyrovnat s faktem, že v jeho sousedství se nachází několik amerických základen. Izrael i státy Perského zálivu se mohou opřít o bezpečnostní záruky Washingtonu a nakupují nejmodernější vojenskou techniku, zatímco Írán se kvůli embargu na dovoz zbraní musí spoléhat na vlastní produkci.

To se projevuje především u letectva, které má k dipozici především stroje jako jsou F-4 Phantom a F-5 vyvinuté Američany v 50. letech či F-14 Tomcat, které Íráncům projevily neocenitelné služby ve válce proti Sadámovi Husajnovi. Jsou to letouny, které sloužily ještě za šáha Páhlavího. Kromě toho mají Íránci také dvě desítky ruských letounů MiG-29 a zhruba stejný počet Su-24.

Z doby před Islámskou revolucí pochází i většina íránských tanků a obrněných transportérů, připomíná Foreign Policy. Jádro mechanizovaných jednotek tvoří americké tanky M60A1, které se přestaly vyrábět v roce 1980 a starší sovětské tanky jako například stroje T-72S. Před rokem Íránci představili svůj vlastní tank Karrar, který nápadně připomíná ruskou verzi T-90.

23. září 2017

Írán otestoval novou balistickou střelu | (0:37) | video: IRINN

Předsunutá obrana

Írán se výše uvedené slabiny snaží kompenzovat asymetrickou obrannou strategií stojící na třech pilířích. Tím prvním je koncept „předsunuté obrany“, jehož cílem je s nepřítelem bojovat mimo vlastní území. Teherán za tímto účelem na Blízkém východě sponzoruje a vyzbrojuje různé milice, jejichž prostřednictvím své soky oslabuje a uvrtává do vyčerpávajících konfliktů.

Do takzvané „Osy odporu“ patří Lidové mobilizační síly, které v Iráku bojovaly s Islámským státem, libanonské hnutí Hizballáh, rozličné šíitské interbrigády podporující v Sýrii prezidenta Bašára Asada, jemenští Húsíové vzdorující už tři roky náletům arabské sunnitské koalice i Palestinský islámský džihád operující v Pásmu Gazy.

1. října 2016

Írán se chlubí bezpilotním dronem. Je to kopie z USA | (0:48) | video: AP

Na zahraniční operace dohlížejí elitní jednotky Quds spadající pod Revoluční gardy, v jejichž čele stojí legenda íránské armády, generál Kásim Sulejmání (jeho příběh čtěte zde: Meč ajatolláhů. Obraně Bagdádu velí nejlepší vojenský mozek Íránu).

Druhým pilířem obranné strategie je raketový program. Írán dnes disponuje největším arzenálem balistických střel na Středním východě. Jeho rakety krátkého a středního doletu mohou ohrozit státy Perského zálivu, Izrael i americké základny v regionu. Například střely Sedžíl s doletem 2000 kilometrů dosáhnou až do jihovýchodní Evropy.

Íránský raketový arzenál

Íránci svůj raketový arzenál předvedli v červnu minulého roku, kdy odpálili salvu raket Zolfaghar na pozice Islámského státu u syrského města Dejr az-Zaur. Byl to první íránský raketový útok na území jiného státu od roku 2001 a Revoluční gardy se netajily tím, že šlo i o varování určené Saúdské Arábii a Spojeným státům.

Třetí pilíř obranné strategie je postaven na geografické poloze Islámské republiky. Íránská armáda s oblibou provádí manévry v Hormuzském průlivu, kterým proplouvají tankery s ropou z Perského zálivu. Írán v minulosti už několikrát pohrozil, že v případě napadení strategickou úžinu zaminuje a trhy tak připraví o přibližně pětinu světové produkce ropy.

Také na moři Íránci sázejí na myšlenku asymetrické války. V jejím středu je flotila motorových člunů vyzbrojených torpédy, kulomety a protiletadlovými raketami, které by se v případě konfliktu v Hormuzském průlivu jako roj sršňů vrhly na větší nepřátelská plavidla. Počítá se i s kamikadze čluny naloženými výbušninami.

Íránci stříleli rakety těsně u americké letadlové lodi | (0:41) | video: U.S. NAVY For Reuters
Autor:

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

V Litvě vytáhli z bažiny obrněnec amerických vojáků, tři našli mrtvé

Záchranářům ve vojenském prostoru na východě Litvy se časně ráno podařilo vytáhnout z bažiny americké obrněné vozidlo Hercules M88, které v ní zapadlo během úterního cvičení. Tři ze čtyř vojáků USA...

31. března 2025  8:32,  aktualizováno  19:34

Policie stíhá bývalého hokejistu Otakara Janeckého. Kvůli parkovacímu domu

Radní Pardubic a bývalý hokejista Otakar Janecký (Žijeme Pardubice) je trestně stíhán kvůli zakázce na stavební dozor při budování městského parkovacího domu. To, že čelí stíhání, přiznal na jednání...

31. března 2025  18:42,  aktualizováno  19:24

Nový asfalt na D11 u Sadské zpomalí provoz. Opravy potrvají do června

Řidiče na dálnici D11 čekají omezení. U Sadské se opravuje téměř čtyřkilometrový úsek směrem na Prahu, kde je doprava vedena jen jedním pruhem. Práce by měly skončit do poloviny dubna. Oprava...

31. března 2025  19:10

Práce plynařů v Praze 6 zasahuje do kolejí, tramvaje jezdí odklonem

Práce plynařů na odstraňování havárie v trase vozovky v Praze 6 zasahuje až k tramvajovým kolejím. Událost proto ovlivňuje také provoz MHD. Několik tramvajových zastávek směrem do centra je aktuálně...

31. března 2025  16:47,  aktualizováno  19:04

Tresty za konopí jsou příliš vysoké, bouří se experti. Nacher je označil za dryáčnické

Tresty za pěstování a držení konopí jsou v Česku příliš vysoké a několikaleté vězení hrozí i pacientům, kteří látku užívají k léčbě a mírnění bolestí. Na semináři ve Sněmovně to v pondělí řekli...

31. března 2025  18:59

Slintavka je u hranic, rozšiřují se kontroly. Testovat se začne i mléko

Slintavka a kulhavka se objevila u českých hranic. Ministr zemědělství Marek Výborný oznámil zpřísnění preventivním opatření proti jejímu zavlečení do republiky. Rozšiřují se kontroly vozů o...

31. března 2025  14:22,  aktualizováno  18:43

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

31. března 2025

Vývozu vajec do USA brání hygienické normy. Trus a peří na skořápkách by neprošly

Ceny vajec v USA během posledních týdnů nadále trhají rekordy. Americké ministerstvo zemědělství již dříve požádalo Evropu o pomoc, jenže se momentálně blíží Velikonoce, během nichž je poptávka...

31. března 2025

Zámek Zelená Hora z Černých baronů je na prodej. Obec ho prodiskutuje s místními

Zámek Zelená Hora u Nepomuku na Plzeňsku, známý díky románu a filmu Černí baroni, chce jeho vlastník - vesnička Klášter na Plzeňsku, prodat. Objevil se v nabídce plzeňské realitní kanceláře JJ...

31. března 2025  17:50

Mladíci uráželi v trolejbusu muže kvůli vzhledu a zápachu, ten na ně vytáhl nůž

Dramatické chvíle se odehrály v trolejbusu MHD v Ústí nad Labem na jedné ze zastávek. Dva mladíci podle policie nevybíravě slovně napadli seniora kvůli jeho vzhledu a zápachu, na což on zareagoval...

31. března 2025  17:35

OBRAZEM: Stavba Dvoreckého mostu bude finišovat. Chybí mu už jen prostřední část

Stavba Dvoreckého mostu v pražském Podolí se brzy překlene do své závěrečné fáze. Mostu, který má spojit dva břehy Vltavy, už chybí pouze prostřední blok.

31. března 2025

Ryanair si stěžoval na letištní poplatky. Nejsou diskriminační, zamítl úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl žádost letecké společnosti Ryanair o přezkoumání letištního ceníku Letiště Václava Havla v Praze. Firma si stěžovala na příliš vysoké zvýšení...

31. března 2025  16:52