Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři drápy perského lva. Čím udeří íránská armáda, až vypukne válka

  20:34
Na Blízkém východě přituhuje a světoví státníci si nervózně kladou otázku: Bude válka s Íránem? Pokud by k ní skutečně došlo, Islámská republika se má čím bránit. Disponuje početnou armádou, působivým raketovým arzenálem, a především lety prověřenou strategií asymetrické války.
Íránská raketa země - vzduch na manévrech revolučních gard (22. listopadu 2009)

Íránská raketa země - vzduch na manévrech revolučních gard (22. listopadu 2009) | foto: Profimedia.cz

O otevřeném konfliktu mezi Íránem na jedné a Izraelem či Saúdskou Arábií na druhé straně se hovoří od chvíle, kdy americký prezident Donald Trump dal najevo, že hodlá odstoupit od jaderné dohody s Teheránem (čtěte zde: ANALÝZA: Schyluje se k válce s Íránem?). 

Jiskry válečného požáru od začátku roku čím dál častěji vyskakují v Sýrii, kde izraelské letouny útočí na íránské základny. Skrytá válka mezi šíitským režimem v Teheránu a sunnitskými vladaři v Rijádu v Sýrii probíhá už nejméně sedm let, před třemi roky se rozšířila i do Jemenu.

Světoví politici tuší, že otevřená válka s Íránem by nyní již tak rozvrácený Blízký východ uvrhla do chaosu nesrovnatelně většího než je současná válka v Sýrii. Co by Íránci mohli do boje se svými regionálními soky nasadit?

Lidí je dost, tanky a letadla rezivějí

Írán je z hlediska vojenské síly jednou z největších blízkovýchodních mocností, píše web Deutsche Welle. Jeho ozbrojené složky jsou asi 21krát  větší než armáda České republiky a slouží v nich celkem 523 000 lidí. Většina jsou řadoví vojáci, letci a námořníci zařazení pod íránskou armádu (Arteš). 

Kromě klasické armády tu jsou ještě Republikánské gardy (IRGC). Tato zvláštní ozbrojená složka založená před téměř čtyřiceti lety ajatolláhem Chomejním k obraně islamistického režimu má dnes asi 125 000 příslušníků. V případě delší války by Írán díky svým 82 milionům obyvatel mohl ztráty poměrně snadno nahradit, což se ukázalo během osmileté války s Irákem v 80. letech.

Íránská armáda v číslech

Aktivní personál: 534 000, z toho asi 125 000 spadá pod Revoluční gardy

Vrchní velitel: duchovní vůdce ajatolláh Chameneí

Šéf generálního štábu: generál Mohammed Bagherí

Letectvo: Mig-29 (20 kusů), Su-24 (23), Chengdu F-7 (17), Northtrop F-5 (26), F-4 Phantom II (47), Grunman F-14 (24), Mirage F1 (9), Hercules C-130 (29)

Námořnictvo: Tři ponorky třídy Kilo sovětské výroby, třicet miniponorek typu Ghadir, Yugo a Al-Sabehat 15 SDV.  Tři fregaty třídy Álvand, jedna moderní fregata třídy Moudž. Desítky motorových člunů Peykaap, Tir II a Zafar vyzbrojených torpédy a protilodními raketami. 

Pozemní síly: Obrněnce Boragh (350 kusů), M113 (200), BMP-2 (400). Tanky Zulfiqar íránské výroby (cca 250 kusů), sovětské tanky T-72, T-54 a T-62, americké M60 a M47 Patton a britské tanky Chieftain. Írán tyto stroje svépomocí modernizuje a modifikuje.

zdroj: Wikipedia

Co se týče peněz na armádu, dlouholetými sankcemi oslabený Írán za regionálními rivaly zaostává. Jeho obranný rozpočet loni činil 16 miliard dolarů, což je o dvě miliardy méně, než kolik vydává Izrael. Ten navíc každý rok dostává americkou vojenskou pomoc ve výši 3,5 miliardy dolarů. Saúdská Arábie loni vydala na obranu 76,7 miliardy dolarů.

Z hlediska vojenských výdajů Írán jasně tahá za kratší konec provazu. V případě války by se navíc musel vyrovnat s faktem, že v jeho sousedství se nachází několik amerických základen. Izrael i státy Perského zálivu se mohou opřít o bezpečnostní záruky Washingtonu a nakupují nejmodernější vojenskou techniku, zatímco Írán se kvůli embargu na dovoz zbraní musí spoléhat na vlastní produkci.

To se projevuje především u letectva, které má k dipozici především stroje jako jsou F-4 Phantom a F-5 vyvinuté Američany v 50. letech či F-14 Tomcat, které Íráncům projevily neocenitelné služby ve válce proti Sadámovi Husajnovi. Jsou to letouny, které sloužily ještě za šáha Páhlavího. Kromě toho mají Íránci také dvě desítky ruských letounů MiG-29 a zhruba stejný počet Su-24.

Z doby před Islámskou revolucí pochází i většina íránských tanků a obrněných transportérů, připomíná Foreign Policy. Jádro mechanizovaných jednotek tvoří americké tanky M60A1, které se přestaly vyrábět v roce 1980 a starší sovětské tanky jako například stroje T-72S. Před rokem Íránci představili svůj vlastní tank Karrar, který nápadně připomíná ruskou verzi T-90.

23. září 2017

Předsunutá obrana

Írán se výše uvedené slabiny snaží kompenzovat asymetrickou obrannou strategií stojící na třech pilířích. Tím prvním je koncept „předsunuté obrany“, jehož cílem je s nepřítelem bojovat mimo vlastní území. Teherán za tímto účelem na Blízkém východě sponzoruje a vyzbrojuje různé milice, jejichž prostřednictvím své soky oslabuje a uvrtává do vyčerpávajících konfliktů.

Do takzvané „Osy odporu“ patří Lidové mobilizační síly, které v Iráku bojovaly s Islámským státem, libanonské hnutí Hizballáh, rozličné šíitské interbrigády podporující v Sýrii prezidenta Bašára Asada, jemenští Húsíové vzdorující už tři roky náletům arabské sunnitské koalice i Palestinský islámský džihád operující v Pásmu Gazy.

1. října 2016

Na zahraniční operace dohlížejí elitní jednotky Quds spadající pod Revoluční gardy, v jejichž čele stojí legenda íránské armády, generál Kásim Sulejmání (jeho příběh čtěte zde: Meč ajatolláhů. Obraně Bagdádu velí nejlepší vojenský mozek Íránu).

Druhým pilířem obranné strategie je raketový program. Írán dnes disponuje největším arzenálem balistických střel na Středním východě. Jeho rakety krátkého a středního doletu mohou ohrozit státy Perského zálivu, Izrael i americké základny v regionu. Například střely Sedžíl s doletem 2000 kilometrů dosáhnou až do jihovýchodní Evropy.

Íránský raketový arzenál

Íránci svůj raketový arzenál předvedli v červnu minulého roku, kdy odpálili salvu raket Zolfaghar na pozice Islámského státu u syrského města Dejr az-Zaur. Byl to první íránský raketový útok na území jiného státu od roku 2001 a Revoluční gardy se netajily tím, že šlo i o varování určené Saúdské Arábii a Spojeným státům.

Třetí pilíř obranné strategie je postaven na geografické poloze Islámské republiky. Íránská armáda s oblibou provádí manévry v Hormuzském průlivu, kterým proplouvají tankery s ropou z Perského zálivu. Írán v minulosti už několikrát pohrozil, že v případě napadení strategickou úžinu zaminuje a trhy tak připraví o přibližně pětinu světové produkce ropy.

Také na moři Íránci sázejí na myšlenku asymetrické války. V jejím středu je flotila motorových člunů vyzbrojených torpédy, kulomety a protiletadlovými raketami, které by se v případě konfliktu v Hormuzském průlivu jako roj sršňů vrhly na větší nepřátelská plavidla. Počítá se i s kamikadze čluny naloženými výbušninami.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

Z Kolumbie pašoval tašku plnou kokainu, v Praze na letišti ho zadrželi celníci

2. května 2024  10:32

Na konci minulého týdne zadrželi celníci na pražském Letišti Václava Havla cizince, který měl ve...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 48 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23,  aktualizováno  10:28

Nejméně 48 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20,  aktualizováno  10:24

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...