Indický paradox. Protismogové helikoptéry nemohou kvůli smogu vzlétnout

  12:14aktualizováno  12:14
Ambiciózní plán indických úřadů v boji proti hustému smogu nečekaně selhal. Helikoptéry, které měly v metropoli Dillí rozstřikovat vodu, nemohou právě kvůli smogu vzlétnout. Podle místních se tak jen ukazuje neschopnost vlády alarmující situaci zvládnout.

„Právě teď kvůli převládajícímu smogu není pro helikoptéry možné provádět operace. Totéž jsme řekli vládě v Dillí, se kterou jsme se kvůli tomu v pondělí sešli,“ uvedl podle serveru Indian Express B. P. Sharma, ředitel dopravní firmy, která měla vládě pomoci v boji proti smogu.

Pro nízkou viditelnost tak helikoptéry zatím zůstávají na zemi a čekají, až hustá a nedýchatelná mlha, se kterou měly rozstřikováním vody do ovzduší zatočit, sama ustoupí. Práci vrtulníkům komplikuje také fakt, že jsou v mnoha částech indické metropole bezletové zóny.

Dillí zahalil smogový opar. Je to jako 50 cigaret denně, tvrdí lékaři

Smog obyvatele Dillí znovu nesnesitelně trápí už týden. Podle lékařů lze účinky smogu přirovnat k vykouření padesáti cigaret denně. Tisíce lidí musely vyhledat ošetření kvůli akutnímu kašli a zápalu plic. Dlouhodobě pak stále více pacientů trpí rakovinou plic. 

Úřady vyhlásily pohotovost, do města nesmí vjíždět nákladní automobily a uzavřeny zůstaly i školy. Na silném smogu - třicetkrát nebezpečnějšímu, než kolik se dá podle Světové zdravotnické organizace (WHO) tolerovat - se více než z poloviny podílí hustá automobilová doprava, dále pak také prach ze stavby.

Helikoptéry by nepomohly. Vláda je neschopná, stěžují si lidé

K trvalým faktorům ještě minulý týden přispěly požáry obilí v sousedních indických státech a slabý vítr, píše britský Guardian. Vedení města ovšem zůstává klidné. „Je tu pár problémů, ale ty se vyřeší,“ uvedl mluvčí radnice. Paradoxní problém s helikoptérami tak podle Indů jen ukazuje na neschopnost a nezájem vlády premiéra Narendry Modiho alarmující smogovou situaci skutečně řešit. 

Nápad polévat město ze vzduchu vodou navíc sepsuli odborníci, kteří jeho důsledky podle serveru India Today popsali jako „spousty horkého vzduchu“. Za neúčinný rovněž považují nápad, že by do města měla vjíždět auta s lichou, nebo sudou číslicí na poznávací značce.

K dojmu naprosté marnosti přispěl i indický ministr životního prostředí Harsh Vardhan, podle kterého současná situace zase takovou pohromou není. Připomněl přitom bhópálskou katastrofu, při které v roce 1984 v indickém městě Bhópál důsledkem havárie v chemické továrně zemřelo osm tisíc lidí a do dnešního dne celkem pětadvacet tisíc lidí. 

Fotogalerie

„To byla nouzová situace, kdy musíte panikařit a musíte něco udělat. Neříkám, že bychom v případě smogu v Dillí neměli nic dělat, každý musí konat to, co má. Ale není třeba mezi lidmi vyvolávat paniku,“ míní ministr.

Obyvatelům metropole, ale i celé severní Indie a částí Pákistánu, tak nezbývá než čekat, až se nad nimi smilují nebesa a na oblast sešlou déšť. „Všichni vědí, že je to vážné a že by s tím měli něco dělat. Jenže se nezdá, že by někdo cokoliv dělal,“ říká výzkumník z indického Centra pro vědu a životní prostředí Polash Mukherjee.

Předseda celoindické rodičovské asociace Ashok Agrawal také upozorňuje na to, že se extra silný smog v Dillí rozhodně neobjevil poprvé. „Stalo se to už loni. Vláda mohla přijmout kroky, které by tomu pro příště zamezily nebo by to alespoň zmírnily. Jenže neudělali nic a teď tu máme stav zdravotní nouze,“ stěžuje si Agrawal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Francouzka schovávala dceru dva roky v kufru auta, hrozí jí 20 let vězení

Žena nakládá věci do kufru auta

Ve středofrancouzském městě Tulle začal soud s 50letou ženou, která svou dceru po narození schovávala dva roky v kufru...

První světová válka zmobilizovala dva miliony Afričanů, za cizí zájmy

Za Francii bojovaly v první světové válce tisíce Afričanů.

Do bojů první světové války se zapojili i afričtí vojáci, kteří byli nuceni bojovat za své pány. Francie mezi lety 1914...

Premiér Babiš navštívil Centre Pompidou, chtěl by mít jeho pobočku v Praze

Premiér Andrej Babiš na návštěvě v  pařížském multikulturním Centre Pompidou....

Premiér Andrej Babiš by chtěl mít v Praze pobočku pařížského multikulturního Centra Pompidou. O vzájemné spolupráci a...

Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?
Seriál o motorickém vývoji: Jak ve druhém roce dítě podpořit, aby se vyvíjelo správně?

Ve druhém roce se z kojence stává batole a jeho vývoj jde stále kupředu. Podívejte se, jaké aktivity mu v něm pomohou.

Najdete na iDNES.cz