Hurvínka stvořil Skupa, dosvědčovali pamětníci

  16:41aktualizováno  16:41
U pražského městského soudu se po letech potkali někdejší kolegové z plzeňského loutkového divadla Josefa Skupy. Muži, kteří pamatují Spejbla a Hurvínka obsluhované ještě jím samotným, měli soudu osvětlit, kdo je skutečným autorem loutek. "Jednoznačně Skupa," shodli se.

Soud řeší spor o autorská práva na Spejbla a Hurvínka mezi Městským ústavem sociální péče v Plzni a ředitelkou loutkového divadla Helenou Štáchovou.

Ústav je Skupovým dědicem a tvrdí, že má proto nárok na zisky divadla. Štáchová namítá, že ochranné známky zaregistroval v roce 1994 Skupův nástupce, její manžel Miloš Kirschner. Po jeho smrti je zdědila Štáchová.

Tvrdí navíc, že skutečnými autory loutek jsou řezbáři Karel a Gustav Noskovi. Podle právničky ústavu Eleny Hornové však řezbáři pouze realizovali Skupův nápad.

Městský soud už jednou přiřkl autorská práva Štáchové - podle něj byly ochranné známky zapsány na jiné než původní Skupovo dílo. Plzeňský ústav je tak podle soudu dědicem pouze toho, co vzniklo do doby Skupova úmrtí. - více zde

Odvolací soud ale verdikt zrušil a nižšímu soudu uložil, aby vyslechl trojici pamětníků Skupovy éry. - více zde

"Nikdy nikdo nezpochybnil, že Skupa je autorem loutek, to bylo dané, evidentní, že figurky patří autorsky Skupovi," řekl soudu někdejší člen divadla Radek Haken. Sám loutky později upravoval, je například autorem typického Hurvínkova koulení očí.

Právník Štáchové: Spejbl je dílem řezbáře
Právník Štáchové Miroslav Novotný u soudu již dříve řekl, že Skupa v roce 1919 nakreslil postavu, která měla nahradit Kašpárka, a předal ji Noskovi. "Ten až za rok, když na to již Skupa zapomněl, přinesl Spejbla," tvrdí Novotný.

Postavičku prý výrazně změnil, protože se domníval, že Skupova představa by dětem naháněla strach. O tom, jak původní Skupův návrh vypadal a jak moc se lišil od dnešní Spejblovy podoby, lze podle Novotného jen spekulovat, protože skica se ztratila.

Někdejší dramaturg divadla a autor scénáře slavného filmu Cesta do pravěku J. A. Novotný však skicu údajně viděl. Ukázal mu ji prý sám Skupa. "Sám od sebe vymyslel Spejbla, načrtl ho jednoduše, ale přesně tak, jak jej dnes známe," řekl u soudu sedmaosmdesátiletý muž. Stejně jako Haken uvedl, že všem v divadle bylo vždy jasné, že autorem loutek je Skupa.

Připustil, že by Nosek mohl být označen za autora Hurvínka. "Skupa doposledka nevěděl, že ho dělá, bylo to pro něj překvapení, když Hurvínek vpochodoval na jeviště," řekl.

Hurvínek je však jako Spejblův syn loutkou s podobnými rysy. "Je to plod Spejblova života a je tu tedy evidentní rodová příbuznost," dodal Novotný.

Soud bude pokračovat v červenci
Třetí svědek, bývalý loutkoherec Lubor Zahrádka, k soudu přinesl důkaz Skupova autorství - více než 60 let starou loutku Hurvínka. "Nechal jsem si ji v roce 1943 udělat na památku od Gustava Noska," uvedl Zahrádka. Na loutce je nápis: "Maloval mě a recitoval sám můj autor, profesor Josef Skupa."

Soudkyně jednání odročila na 18. července, protože obdržela nové listinné materiály, které musí prostudovat.

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Pes utekl ze zahrady a pokousal dítě, majitelku stíhá policie

Služebna Policie ČR

Ne příliš důsledně hlídala svého psa žena ze Sokolovska a to se jí vymstilo. Zvíře uteklo ze zahrady a pokousalo dítě....

Kůň zachránil jezdkyni před přepadením, odcválal z dosahu cyklisty

Policie hledá muže, který přepadl jezdkyni na koni.

Středočeská policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po muži, který v lese u Bojanovic na Praze-západ přepadl...

VIDEO: Muž v obchodě odvedl pozornost, druhý ukradl desítky tisíc korun

Policie hledá dvojici mužů. Jeden z nich ukradl z obchodu čtyřicet tisíc korun...

Do obchodu v nákupním centru Chodov přišel muž, který se tvářil jako zákazník a po prodavačce chtěl, aby mu pomohla s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz