Hrůza Ústeckého kraje: sídliště Chanov

  9:07aktualizováno  9:07
Nejhorším místem v Ústeckém kraji, kam by lidé nechtěli nikdy vstoupit, je nechvalně známé mostecké sídliště Chanov. Vyplývá to z ankety mezi 3601 lidmi, kteří hlasovali na serveru iDNES.cz. Chanov dostal 2304 hlasů, žádné další místo nepřekročilo hranici tisíce hlasů, ba ani pěti set.

Hrůza Ústeckého kraje - mostecké sídliště Chanov. | foto: Martin AdamecMF DNES


VysočinaPardubickýZlínskýMoravskoslezskýKrálovéhradeckýOlomouckýJihomoravskýJihočeskýLibereckýPlzeňskýÚsteckýKarlovarskýPrahaStředočeský

Pěkně tu bylo první tři roky, říká muž z Chanova

Panelové sídliště Chanov, kam se dnes lidé bojí vkročit, bylo přitom v 70. letech minulého století vysněné místo, v němž by nikdo ubytování neodmítl.

"Byty v Chanově byly kompletně vybavené, byly v pěkném prostředí na okraji města a nechyběla zde restaurace, škola a kulturní dům," uvádí mluvčí magistrátu v Mostě Alena Sedláčková.

Podle pamětníka a někdejšího starosty Bořka Valvody byl Chanov pilotním projektem bývalého režimu k integraci Romů do majoritní společnosti.

"Původní záměr byl takový, že do bytů první kategorie ve zcela novém sídlišti se sestěhují Romové i Češi. Byly zde například drážní byty. Romové tím měli získat hodnoty majoritní společnosti. Jenže to rychle ztroskotalo, když se sem nastěhovali třeba Romové z Komořan, kteří do té doby žili kolektivně v bytech čtvrté kategorie. V nových bytech neuměli žít, Češi odsud rychle odcházeli a vznikla největší romská vesnice v Čechách,“ vzpomíná Valvoda.

Romové své luxusní byty zdemolovali. V Chanově teď žije několik set lidí, kteří dluží městu za ubytování přes 60 milionů korun. "Bez dluhu jich je do deseti," říká mluvčí Sedláčková.

"Těm, kteří mají snahu dluh uhradit, nabídneme splátkový kalendář a odpustíme penále," dodala.

Vedení města se snaží sídliště opravit, jeden průhledný dům bez oken a dveří už nechalo zbourat. Demolice čeká další, na jejich místě vyrostou nové.

"Další domy chceme opravit a snížit na tří- nebo čtyřpodlažní bloky. Na to ale zatím nejsou peníze. Cílem je sídliště opravit a prostřednictvím pracovníků Domu romské kultury pomoci sehnat zdejším lidem práci, aby mohli normálně žít," uvedla Sedláčková.

Je zajímavé, že kromě chanovského sídliště se dalším 121 hlasujícím lidem nelíbí ani samotné město Most.

Druhé místo přiřadilo 351 hlasujících dolům. Lidem se nelíbí, že obří rypadla hyzdí krajinu a kus po kuse ukrajují terén. Navíc se přibližují k Litvínovu a malým obcím na Mostecku, jejichž obyvatelé se obávají, že budou muset své domovy opustit a jejich obce zaniknou podobně jako desítky vesniček v minulosti.

Mohli jsme dopadnout hůř, říká mluvčí dolů
"To je pro nás příznivé číslo. Myslela jsem, že to dopadne hůř vzhledem k averzi, jaká k těžbě panuje," poznamenala trochu s nadsázkou mluvčí Mostecké uhelné společnosti Liběna Novotná.

"Hlasující v anketě si zřejmě uvědomují, že doly dávají tisícům lidí práci a navíc pomáhají přežít řadě kulturních a sportovních projektů," dodala vážněji.

Na třetím místě skončily chemičky Setuza a Spolchemie v Ústí nad Labem. Lidé jim dali 163 hlasů.

"Anketu jsem sledoval a výsledek mě nepřekvapil," říká mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř. "Chápu, že chemické provozy nemají dobrou pověst, lidé je mohou brát jako potenciální nebezpečí. Některé továrny se o to samy zasloužily, když poškozovaly životní prostředí," míní Rytíř.

Také ve Spolchemii se odehrála řada havárií, při nichž unikaly nebezpečné látky, nejčastěji jedovatý chlor. A není to tak dávno. Od roku 2004 do července loňského roku to bylo devětkrát.

"Spolchemie stála kdysi za branami města, to ji nakonec obklopilo a nyní je lidem na očích," uvažuje Rytíř, proč se firma dostala na třetí místo. Chemička zaměstnává přes tisíc lidí a v Ústí stojí už více než 150 let. Jak image továrny zlepšit?

"V posledních pěti letech se areál velmi změnil. Staré a nevyužívané stavby jsme zbourali a postavili nové, které splňují nejpřísnější bezpečnostní požadavky. Zrovna v úterý otevíráme nový provoz na výrobu epoxidu. Navíc tu nyní probíhá sanace podloží od rtuti, kromě toho také čistíme spodní vody," říká Rytíř.

Smrad si lidé pamatují
Mluvčí Setuzy Marie Logrová má stejné vysvětlení, jako Rytíř. "Továrna je velká, takže jsme hodně vidět. Navíc dříve jsme vyráběli mýdlo a přitom vznikaly takzvané spodní louhy, což bylo silně cítit. Už pět let ho už sice nevyrábíme, ale Ústečané si to asi stále pamatují," uvedla Logrová.

Mezi "hrůzy kraje" se dostaly také současné a plánované úseky dálnice D8 a závod Knauf v průmyslové zóně v Krupce. Podle místních továrna na výrobu izolačních materiálů vypouští nebezpečné látky do ovzduší. Vedení firmy oponuje, že splňuje ekologické limity.


Výsledky ankety iDNES.cz
o největší hrůzu Ústeckého kraje


1. Sídliště Chanov 2304 hlasů
2. Doly 351 hlasů
3. Setuza, Spolchemie 163 hlasů
4. Město Most 121 hlasů
5. Závod Knauf 65 hlasů
6. Dálnice D8 57 hlasů

Celkem v anketě hlasovalo 3601 lidí


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

K příznakům schizofrenie patří pocity ohrožení, říká psychiatr

MUDr. Martin Anders (9.8.2017)

Reportáž portálu Seznam Zprávy o Andrejovi Babišovi mladším v Česku otevřela debatu o psychických nemocech. Podle...

Na Pustevnách se letos nebude lyžovat, není voda na zasněžování

Lyžaři i snowboardisté si letos na Pustevnách nezajezdí.

Kvůli nízkým srážkám má stále více sjezdovek v Moravskoslezském kraji problém se zasněžováním, chybí jim voda. Pro...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz