Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Historická mise NATO začíná

  11:13aktualizováno  11:13
Kábul - První vojenská operace NATO mimo evropský kontinent začíná. Aliance přebírá velení mírové mise ISAF v Afghánistánu. V metropoli Kábulu a nejbližším okolí bude operovat pět tisíc vojáků. Operace by měla trvat pod mandátem OSN až do afghánských prezidentských voleb v červnu 2004.

"Tato událost zdůrazňuje dlouhodobý závazek všech spojenců v NATO udržet v zemi stabilitu a pořádek pro afghánský lid," zní oficiální prohlášení aliance.

Nejpočetnější kontingent poskytne do mise Kanada, která do oblasti vysílá 1800 vojáků. Už počátkem července do Kábulu odletěly první skupiny, aby připravily zázemí pro hlavní síly.

"Asi 90 procent vojáků mírových sil ISAF dosud poskytovaly členské země NATO," připomněl dosavadní mluvčí ISAF Thomas Lobbering.

Současně s operací ISAF bude nadále v oblasti probíhat i operace pod vedením americké armády, která se soustředí na boj s terorismem v hornatých částech země.

Obě operace, americká i ISAF, však budou probíhat zcela odděleně.

"Afghánská mise může být jedním z nejtěžších závazků, který na sebe aliance vzala," prohlásil generální tajemník aliance George Robertson.

První mise mimo Evropu
Operace ISAF nebude přímo novou misí aliance, ale nástupnickou té dosavadní se stejným názvem i úkoly. "Stabilita v Afghánistánu je křehká a NATO proto chce s nastolením míru pomoci," prohlásil nedávno Robertson.

Mise v Afghánistánu má být přitom první vojenskou operací NATO mimo evropský kontinent. Dosud operovaly jednotky NATO především na Balkáně a ve Středozemí.

Mise ISAF pod velením NATO by měla zůstat v dnešním rozsahu. To znamená, že vojáci budou bdít nad bezpečností především v Kábulu a jeho okolí. O rozšíření působnosti na větší území v Afghánistánu zatím OSN neuvažuje.

Pomoc při mírové misi v Afghánistánu nabídlo alianci i Rusko. Ruský ministr obrany Sergej Ivanov při květnovém zasedání ministrů členských zemí NATO oznámil, že Rusko je připraveno pomoci NATO v Afghánistánu, protože stabilita v oblasti je i ruským zájmem.

Ačkoliv ruský ministr neuvedl žádné konkrétní nabídky, jak by se mohla jeho země v Afghánistánu angažovat, všeobecně se předpokládá, že Rusko alianci pomůže především s plánováním, výměnou zpravodajských informací a případnými záchrannými operacemi. O přímé vyslání jednotek do země Rusko podle Ivanova neuvažuje.

DALŠÍ ČLÁNKY

Vojáci NATO
vstupují do Kábulu

NATO buduje
expediční jednotky

Aliance se chystá
na afghánskou misi

Udržovat mír bývá
těžší, než jej vytvářet

Afghánistán - nestabilní oblast
Mimo jednotek NATO v Afghánistánu nadále působí v rámci operace Trvalá Svoboda síly pod velením Spojených států. V hornaté oblasti pátrají skupiny elitních jednotek po zbylých příslušnících Talibanu a jednotlivých členech Al-Kajdy, která stojí za útoky na americká města z 11. září 2001.

Experti i vojenské špičky se shodují, že i přes takřka dva roky trvající operaci a přítomnost tisíců příslušníků mírových sil, není zatím bezpečnostní situace v Afghánistánu zdaleka jednoduchá.

Poměrně časté jsou v Afghánistánu útoky proti pracovníkům humanitárních organizací a proti vojákům mírových sil, které se podílejí na rekonstrukci válkou poničené země, stejně jako střety mezi afghánskými náboženskými a politickými skupinami.

Od zahájení mezinárodní protiteroristické operace Trvalá svoboda v říjnu 2001 zahynulo v Afghánistánu už takřka sedm desítek amerických vojáků.

Na zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi již týdny upozorňují jak nevládní humanitární organizace působící přímo v Afghánistánu, tak úředníci OSN i například afghánský prezident Hámid Karzáí.

Mandát totiž přisuzuje mírovým silám působnost jen v hlavním městě Kábulu a jeho bezprostředním okolí. "Větší působnost mírových sil by přispěla k rychlejší expanzi stability v zemi a poskytla by půdu pro řádné svobodné volby," prohlásil nedávno Karzáí.

Aliance uvažuje o ochranných týmech
Severoatlantická aliance proto zvažuje plán, se kterým nedávno přispěchaly Spojené státy. Návrh předpokládá vyslat do Afghánistánu malé vojenské jednotky, které by zajišťovaly bezpečnost pracovníků rekonstrukčních skupin i mimo oblast Kábulu.

Humanitární agentury, představitelé OSN i afghánská vláda již vznesli požadavek na rozmístění mezinárodních sil po celém území. Operační prostor pod mandátem Rady bezpečnosti OSN je totiž omezen výhradně na Kábul.

Cílem iniciativy je vytvořit 16 takzvaných "provinčních rekonstrukčních týmů", které by měly za úkol zajišťovat bezpečné prostředí pro humanitární projekty, například stavby škol či nemocnic.

Humanitární organizace však namítají, že taková pomoc nestačí. Argumentují tím, že v Afghánistánu je nejméně příslušníků mírových sil v poměru k počtu obyvatel. Zatímco například v Kosovu připadal jeden voják na 48 obyvatel a na Východním Timoru měl příslušník mírových sil na starost 86 lidí, v Afghánistánu je situace nepoměrná. Na jediného vojáka připadá přes pět tisíc obyvatel.

ISAF povede generál Gliemeroth
Velitelem mise ISAF byl jmenován německý generál Götz Gliemeroth. Jeho zástupcem pak bude kanadský generál Andrew Leslie.

Generál Götz Gliemeroth má za sebou působivou vojenskou kariéru. Dnes devětapadesátiletý muž narukoval do Bundeswehru v roce 1963 jako výsadkář. Po armádních studiích se stal štábním důstojníkem.

O několik let později je jmenován velitele, 353. mechanizovaného pěchotního praporu v německém Mellrichstadtu. Poté velí páté pěchotní brigádě u Homburgu a sedmé německé obrněné divizi, která měla na starost vojenskou ochranu celé oblasti kolem Düsseldorfu. Od března 2001 zastával velitelský post druhého armádního sboru v Ulmu.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz