Za amalgámovou plombu si zatím platit nebudeme. Ilustrační foto

Za amalgámovou plombu si zatím platit nebudeme. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hegerovy reformy v odpovědích aneb Co se změní u lékaře

  • 145
Sněmovnou prošla takzvaná malá novela zákona o zdravotním pojištění. Pokud se novinky ministra Hegera probojují i Senátem, čeká pacienty spousta zásadních změn. Redakce iDNES.cz přináší nejdůležitější z nich v přehledných otázkách a odpovědích. Co nás čeká u lékaře a v lékárnách od příštího roku?

Kolik zaplatím za den pobytu v nemocnici?
Dříve se za den v nemocnici platilo šedesát korun, nyní se cena zvedne na sto korun za noc. Podle odborníků totiž poplatek za noc a lůžko doposud neodpovídal skutečným nákladům. Uvažovalo se i o modelu, kdy by lidé do 18 let, nebo naopak starší 65 let, ale také ti, kteří pobírají příspěvek na péči vyššího stupně či těžce zdravotně postižení s průkazkou ZTP/P  měli "slevu" 40 korun a platili by v nemocnici šedesát korun denně. Tento model ale nakonec neprošel, stovka za noc v nemocnic bude povinná pro všechny.

Kolik zaplatím za recept v lékárně?
Poplatek za recept v lékárně se zjednoduší. Nyní už pacienti nebudou platit 30 korun za každý lék napsaný na receptu, ale jednorázový poplatek 30 korun za celý recept bez ohledu na to, kolik položek je na něm předepsáno.

Budu chodit s čipem, nebo platí ještě klasický papírový recept?
Odborníci avizovali, že obyčejný papírový recept přejde od září tohoto roku na plně elektronický. Lékař receptu za pomocí centrální evidence přiřadí unikátní kód složený s čísel a písmen a pacient dostane kód prostřednictvím SMS, čipu či e-mailu. Lékárník si pak na základě kódu recept přes centrální evidenci načte a lék vydá. O elektronickém receptu se mluví dlouho. Státní ústav pro kontrolu léčiv jej chce do praxe zavést na začátku příštího roku, nyní se systém testuje. (Více o elektronickém receptu čtěte zde)
 
Předepíší mi v lékárně generické léky?
Zatím ne. Lékař pacientovi v ordinaci bude nadále předepisovat na konkrétní problém konkrétní lék, který mu lékárník vydá. Plán, že by lékař předepsal jen léčivou látku a lékárník sám vybral lék, který byl vysoutěžen jako nejlevnější a který je momentálně k dispozici, zůstal zatím v úrovni diskuzí a potýká se s kritikou lékařů i odborníků. Už nyní ale v lékárnách funguje generická substituce - pokud si jdeme například pro lék proti bolesti, lékárník nám může nabídnout několik variant se stejnou účinnou látkou, ale od různých firem a za různé ceny.

Budu si platit předepsané léky, kolik mi uhradí pojišťovna?
Nově bude od začátku roku platit, že za levné léky do padesáti korun si pacient zaplatí sám. Kritici ale upozorňují, že zdravotnictví to nemusí ušetřit ani korunu, pokud si pacient v lékárně vyžádá větší balení či silnější lék a jeho cena padesátikorunovou částku přesáhne. Detaily zatím doladěny nejsou, podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně by je měla upravit vyhláška. U dražších léků budou platit stejná pravidla jako doposud.

Na elektronické recepty si počkáme nejméně do příštího roku, nyní se testují.

Budu si moci vybrat svého praktického lékaře?
Ano. Šum o tom, že lidé si nebudou moci zvolit vlastního praktického lékaře, není pravdivý. Ministerstvo zdravotnictví pouze upravilo dosud neuzákoněnou praxi. Pacient si může vybrat poskytovatele péče, praktický lékař jej může odmítnout z důvodu naplněné kapacity nebo kvůli tomu, že dojezdová vzdálenost k pacientovi bude pro lékaře nereálná. Pravidla řeší zákon o zdravotních službách, který schválila vláda. Musí projít ještě legislativním procesem v parlamentu, je tedy možné, že se zde leccos změní.

Musím zaplatit za návštěvu specialisty, pokud nemám doporučení od praktického lékaře?
Ministr původně chtěl, aby člověk, který půjde bez doporučení praktického lékaře ke specialistovi, zaplatí 200 korun. Heger tím chtěl zabránit zahlcení specialistů zbytečnými vyšetřeními a příjmy, které pod ně kolikrát ani nespadají. Může se totiž stát, že člověk zaznamená poruchy zraku, přitom nejde o oční problém, ale například následky problémů s páteří. Politici ministrovi nápad neschválili. Platí tedy stávající pravidla.

Bude se platit za amalgámovou plombu, nebo ne?
Stejně jako u předchozího bodu, zatím ne. V koalici se nápad nelíbil. Přestože tento plán podporovali stomatologové, protože na amalgám doplácejí a tvrdí, že spousta plombování se dá předejít preventivními prohlídkami a správným čištěním zubů, zůstanou prozatím amalgámové plomby bezplatné.

Co je standard a nadstandard?
Rozdělení péče na standardní a "ekonomicky náročnější" počítá s tím, že standardní materiály, pomůcky a zákroky budou přístupné všem a za ty nadstandardní si musí pacienti připlatit. U každého případu musí být pacientovi přístupné obě varianty. Při zavedení standardu a nadstandardu do českého zdravotnictví se bude podle ministra doplácet asi na půl procenta péče. Mluví se o kloubních náhradách, odlehčené sádře, robotických operacích či kvalitnějších očních čočkách. Seznam nadstandardních výkonů se má ale postupně rozšiřovat, zatím pevně určen není, pracují na něm odborné lékařské skupiny.

Jak často mohu měnit zdravotní pojišťovnu?
Zatímco nyní jsou přechody pacientů mezi zdravotními pojišťovnami téměř neomezené a podle ministra dost chaotické, od nového roku může pacient změnit zdravotní pojišťovnu pouze jedenkrát do roka. Žádost o změnu pojišťovny musí pacient podat vždy k poslednímu červnu, k nové instituci by pak patřil od 1. ledna následujícího roku. Pojišťovny tak budou dopředu vědět, s jakým výběrem pojistného mohou pro příští rok počítat, a bude se jim lépe hospodařit. Navíc se zamezí chaotické migraci pacientů mezi pojišťovnami. Přechod mezi pojišťovnami bude bezplatný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video