Jiří Pospíšil otvírá skříňku, kde měla být uložena rigorózní práce expremiéra Stanislava Grosse. (15. října 2009)

Jiří Pospíšil otvírá skříňku, kde měla být uložena rigorózní práce expremiéra Stanislava Grosse. (15. října 2009) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Grossova práce podle Pospíšila na plzeňských právech není

  • 492
Nové vedení plzeňské právnické fakulty marně hledá rigorózní práci expremiéra Stanislava Grosse. Přestože rektor Západočeské univerzity Josef Průša tvrdil, že se Grossova práce ukrývá v trezoru děkanátu, dočasný děkan Jiří Pospíšil ji tam nenašel.

Ve skříňce byla jen krabička s děkanským řetězem, kterou tu zanechal jeho předchůdce Jaroslav Zachariáš. Více než stostránková Grossova práce, která prý mapuje "vývoj organizace finanční správy od roku 1918", je nezvěstná.

"Už jsme prohledali každý kout a na Grossovu práci jsme nenarazili," říká Pospíšil.

Když se rektor Průša dozvěděl, že v trezoru, ve skříni ani jinde na děkanátu legendární práce není, podivil se: "Tak to je tedy pěkné, budeme se tedy muset dotázat bývalého proděkana, docenta Kindla."

Že je "rigorózka" zamčená na fakultě, prý slyšel před několika lety. Z té doby také ví, že je to práce "mimořádné kvality". Tak proč ji neuložili do knihovny, aby z ní mohli čerpat studenti? "Nejspíš proto, že to byl ministr vnitra," přiznává Průša.

O tom, že Grossova práce existuje, zatím nepochybuje. "Vedení fakulty by ale mělo požádat pana Grosse, aby nám ji poskytl," říká a slibuje, že jen co práci objeví, zveřejní ji. Sám Gross tvrdí, že práci napsal a neví, proč na fakultě chybí.

Divadlo kolem Grosse

Tyto zmatky jsou tak jen dalším divadlem s názvem "Kde se skrývá Grossova práce". Jediný, kdo potvrdil, že ji viděl a zároveň četl, je bývalý děkan a naposledy proděkan právnické fakulty Milan Kindl. Tedy muž, který je hlavní postavou současného obřího skandálu s rozdáváním titulů bez zkoušek.

Podle Kindla má Grossova práce 114 stránek a je velmi dobrá. Nikdy ji však nikomu neukázal. Tentýž Kindl je přitom podezřelý, že vlivným lidem usnadňoval studium, zavazoval si je, a tím si budoval síť kontaktů ve státní správě.

A právě před Kindlem obhajoval Stanislav Gross svou rigorózní práci. Druhým zkoušejícím byl podle zjištění MF DNES Daniel Telecký. Tedy předseda akademického senátu právnické fakulty, který je podle rektorátu spoluodpovědný za současný skandál. Není bez zajímavosti, že právě Telecký chce žalovat šéfku akreditační komise Vladimíru Dvořákovou za to, že upozornila na mafiánskou síť na fakultě. - čtěte S tituly na plzeňských právech kšeftovala mafie, myslí si kontrolorka

Kindl byl při tom, když v Plzni obhajovala rigorózní práce celá řada prominentů. A zatímco pravidla univerzity říkají, že v komisi musí kvůli kontrole sedět tři zkoušející, ze zveřejněných seznamů jasně vyplývá, že někdy zkoušel prominenty Kindl sám. Nebo ve dvojici se svým společníkem z advokátní kanceláře Ondřejem Davidem.

Tak jako například u bývalého ředitele celní správy Milana Šišky. U jeho jména je v seznamu poznámka: oponenti – Milan Kindl, Ondřej David. Komise – Milan Kindl.

I šéfa odboru Realizace majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Jaroslava Strouhala zkoušel Kindl. Spolu s ním pak seděl v komisi Telecký.

"Nedali mi nic zadarmo. Naopak si pamatuji, že obhajoba byla velmi obtížná," řekl MF DNES Strouhal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video