Peníze berete, ale běžence přijímat nechcete, vyčítá Česku italský exministr - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Peníze berete, ale běžence přijímat nechcete, vyčítá Česku italský exministr

  5:58
Více peněz Africe, vyšší migrační kvóty a celoevropská solidarita jsou jediným řešením migrační krize, míní veterán NATO a italský exministr obrany Giampaolo Di Paola. Výtky, že Itálie neuměla včas ochránit své hranice, kategoricky odmítá. „Kdybychom je zavřeli, lidé by umírali. A záchrana lidského života pro nás byla od začátku prioritou,“ říká Di Paola v rozhovoru pro iDNES.cz.
Italský admirál a exministr obrany Giampaolo Di Paola. (30. listopadu 2017)

Italský admirál a exministr obrany Giampaolo Di Paola. (30. listopadu 2017) | foto: Ústav mezinárodních vztahů

V letech 2011 až 2013 jste byl italským ministrem obrany. Měl jste už tehdy informace, že se blíží migrační krize?
Ne, migrace tehdy ještě nebyla problém. Pravidelně k nám připlouvaly malé skupiny lidí, ale ještě nebylo patrné, co přijde. Po pádu Muammara Kaddáfího v roce 2011 se začala zhoršovat situace v Libyi, ale nějakou dobu to trvalo. Tlak z Afriky existoval už za Kaddáfího, ten však držel africké dveře pevně zavřené. Jakmile padl, nastal chaos a z Libye se stalo nikým nekontrolované území. Tehdy se dveře otevřely a z potenciálního fenoménu se stala realita.

Itálie tvoří s Řeckem či Španělskem jižní hranici Evropské unie. Byla tedy i mezi zeměmi, které se s přílivem uprchlíků musely potýkat jako prvníZbytek Evropy si migrační krizi začal uvědomovat až poté, co se u Lampedusy utopilo přes 130 lidí. Kdy si ji uvědomila Itálie?
V průběhu roku 2013, kdy se začal počet připlouvajících lidí zvyšovat. Dnes tady (na bezpečnostní konferenci Ústavu mezinárodních vztahů, pozn. red.) zaznělo, že i jedna událost či informace může změnit další chod věcí. V tomto případě to byla ona loď s mnoha mrtvými u našich břehů, která šokovala veřejnost. 

Tehdy jsme rozjeli operaci Mare sicuro - Bezpečné moře. Ta měla zabránit, aby se lidé kousek od nás topili. Prioritou bylo zachránit lidské životy. Určitě si pamatujete, že na Lampedusu přijel generální tajemník OSN i hlavy různých evropských států a všichni říkali totéž: nikdy více. Operace měla dva úkoly: najít a zachránit (search and rescue). Jenže co se nestalo.

Giampaolo Di Paola

Admirál Giampaolo di Paola (73) vystudoval italskou námořní akademii. Už v 80. letech působil v Severoatlantické alianci, kde začal záhy zodpovídat za způsob vedení boje pod mořskou hladinou. V roce 2008 se stal předsedou vojenského výboru NATO, o tři roky později zasedl ve vládě premiéra Maria Montiho coby ministr obrany. Na bezpečnostní konferenci Prague Insecurity Conference(PIC), kterou koncem listopadu uspořádal pražský Ústav mezinárodních vztahů, vystoupil jako jeden z řečníků.

Povídejte.
Běženci se dozvěděli, že je italské námořnictvo zachrání a oni se bezpečně dostanou do Evropy. Z pohledu Itálie byla záchrana těch lidí správná věc, snažili jsme se jim usnadnit přechod z Afriky do Evropy. Nedá se však popřít, že se situace zvrhla v organizované pašeráctví. 

Kriminální gangy lidem řekly: „Ničeho se nebojte, posadíme vás do lodi a na moři už se vás ujmou záchranné týmy.“ Operace tehdy fungovala asi rok a počet migrantů narůstal. Přijímali jsme dvě stě tisíc lidí ročně, to je obrovské číslo. Tehdejší premiér Matteo Renzi proto požádal Evropu o pomoc. A Evropa přijela s Frontexem, který měl trochu jiný přístup.

Jaký?
Frontex se hlavně snažil ochránit evropské hranice. Neříkám, že by uprchlíky vůbec nezachraňoval, ale od libyjských vod se přesunul mnohem blíž k italským břehům. Ze „search and rescue“ zbylo jen „rescue“. Uvolněného prostoru se chopily neziskové organizace a v některých případech se pak i u soudů prokázalo, že měly kontakty na kriminální organizace. 

Ty běžencům přímo dávaly číslo na loď, která je zachrání. Situace se takto už nedala zvládat. Itálie proto požádala Evropu, aby si přijaté lidi rozdělila, z čehož vznikly slavné kvóty. Ty nezafungovaly, protože mnoho zemí - a mezi nimi musím zmínit i tu vaši - vzkázalo „v žádném případě“.

Stálé kvóty a tresty za neplnění. EU jedná o revizi dublinského systému

Co si o tomto přístupu myslíte?
Pro Itala je těžké to hodnotit. Vy si sice můžete říct, že máme v Itálii problém a chceme ho rozšířit mezi ostatní, ale pokud budu neutrální, řekl bych, že to není fér. Evropská rada kvóty přijala. Ne s vášní, entusiasmem nebo potěšením, ale přijala. Měli bychom je proto zavést do praxe. Pokud sdílíme nějaké společné hodnoty, pokud se dělíme o peníze, pokud vy těžíte z členství v Evropské unii, a pokud se přijalo nějaké rozhodnutí, u kterého navíc trvalo dva roky, než se implementovalo, pak není fér, že se jím neřídíte. Můžeme se bavit o tom, zda byly kvóty dobrý nápad, ale to nic nemění na tom, že platí. Peníze berete, ale přijmout lidi nechcete.

Češi si na Evropskou unii obecně rádi stěžují. Jak populární je EU v Itálii?
Nadávat na Evropskou unii je národní sport v každé zemi, ale i přesto je evropská myšlenka mezi lidmi stále velmi silná. Stejně jako kritika směru, kterým se EU vydala. Italové vám řeknou: Věřím v Evropu, ale ne v tuto Evropu. Rádi bychom viděli Evropu integrovanější, a to nejen ve fiskální politice. Což není něco, pokud tomu správně rozumím, co by Praha chtěla.

Zvládla podle vás Itálie a potažmo Evropa migrační krizi?
Itálie situaci zvládla celkem dobře, a to bez pomoci kohokoliv dalšího. Srovnejme to s migrací ze Sýrie. Pamatujete si obrázky stovky tisíc lidí u zavřených slovinských a chorvatských hranic? Německo krátce na to začalo jednat s Tureckem, že uprchlíci zůstanou u něj. Změnilo se jen to, že teď už je nevidíte. Předtím trčeli nedaleko od vás a vy jste s tím mohli nesouhlasit. Nyní jsou daleko odsud. A jak se říká: Co oči nevidí, to srdce nebolí. Jenže my je v Itálii viděli pořád a pořád jsme cítili tu bolest.

Otrok za pár stovek dolarů. V Libyi bují obchod s uprchlickými dělníky

Jak velký problém je migrace pro Itálii dnes?
Stále je velký. Loňský tlak byl obrovský. Snažili jsme se proto dohodnout s libyjskou vládou, aby i ona převzala nad situací kontrolu. Jakmile jste jednou na moři, podle mezinárodního práva není jiná možnost, než vás zachránit. Cílem tedy bylo migrantům zabránit, aby se na moře vůbec vydali. Jak to uděláte? Fyzicky jdete na libyjské území - do suverénního státu - a zastavíte to? Na to Itálie nemá právo. Musela by to politicky projednat a přijmout na domácí půdě, hlavně by však potřebovala rezoluci OSN. Jediným řešením tak bylo pomoci Libyi, aby si vybudovala vlastní pobřežní stráž.

Pomohlo to?
Míra migrace na konci minulého roku významně klesla, asi o třicet procent. Místo 200 tisíc migrantů ročně přišlo kolem 120 tisíc lidí. V tu chvíli nás však humanitární organizace, OSN i Evropa nařkly, že jsme se dohodli se samotným ďáblem. Libyjské úřady totiž migranty držely na místech podobným internačním táborům či lágrům. Nejdřív nás Evropa kritizovala za to, že přijímáme všechny běžence a že tím napomáháme migrační krizi. A když se domluvíme s Libyí, zase jsme ti špatní, protože se chováme nehumánně. To je realita dnešních dní.

Země na okrajích Evropské unie, mezi něž patří také Itálie, byly na začátku migrační krize často kritizovány, že neumí ochránit své hranice.
To je fake news. Není pravda, že bychom v Itálii neuměli ochránit své hranice. My jsme je chránili! Přesně jsme věděli, co se děje! Nebyli jsme překvapení, že se u nás někdo zničehonic objevil. Každý, kdo k nám přišel, byl pod plnou 

policejní kontrolou. Ochrana pozemních hranic je jistě jednodušší, ale o to v případě migrace vůbec nešlo. Kdybychom hranice zavřeli, lidé by umírali. Navíc bychom porušili mezinárodní právo. Země uvnitř kontinentu mohou snadno kohokoliv odmítnout, protože vědí, že se mu tím nic nestane. Ale když vám nepomůžu u moře, odsoudím vás tím k smrti.

Jaké je podle vás řešení celé situace do budoucna?
Jediným dlouhodobým řešením je nová evropsko-africká dohoda, která vznikla na summitu Evropské a Africké unie. Díky ní bude do Afriky mířit mnohem více peněz. Cílem je zlepšit tam lidem život, aby se už nechtěli vydávat přes moře do Evropy. Říká se tomu africký Marshallův plán. Může však trvat až padesát let, než se z Ghany či Eritrey stanou normální země. Mezitím budou lidé stále přicházet k nám, a proto musíme najít způsob, jak tento tok omezit a kontrolovat.

Uprchlická krize

Jak?
Z ilegální nekontrolované migrace by se měla stát legální imigrace, měli bychom vytvořit migrační kanál a zároveň navýšit kvóty. Ale to zase bude chtít diskuzi a shodu napříč Evropou. Protože pokud se dohodneme, že přijmeme třeba milion lidí, není možné, aby všichni zůstali v Itálii. Musí také vzniknout oblasti s lidskými podmínkami, kde budou moci lidé důstojně počkat, než se dostanou sem. O tom už se začíná jednat například v Libyi.

Co si myslíte o častém argumentu, že pokud dáte Afričanům peníze, nebudou si pak umět pomoct sami?
Záleží na tom, komu ty peníze dáte. Francouzský prezident Emmanuel Macron v Abidžanu řekl: Nedávejme peníze africkým vládám, ale místním komunitám a mladým lidem. Musíme jim pomoci, jen je třeba najít takový kanál, díky kterému se k nim peníze skutečně dostanou. S takovým argumentem bychom Africe už nic nedali, nechali bychom obyvatele žít v tom pekle a oni by pak stejně přišli k nám.

V souvislosti s migrací je tu ještě jeden problém, a sice neschopnost vyhošťovat ty, kteří mají být vyhoštěni. Potíže s tím má například Německo. Jak je na tom Itálie?
Ano, to je problém i v Itálii. Abych vás mohl poslat zpátky, na druhé straně musí být země, která vás přijme. Takovou dohodu máme například s Tuniskem. Nejdřív vás ovšem musím identifikovat. A spousta přicházejících mladíků neříká pravdu o svém původu. Ale řekněme, že jsme vás identifikovali a že pocházíte třeba z Burkina Fasa.

Co bude dál?
Vláda takové země nejdřív řekne, že je to náš problém. A pokud už se chce dohodnout, řekne si o peníze. Vzkáže nám: „Jsme chudí, oni od nás utekli a vy chcete, abychom je vzali zpátky?“ V Nigeru, Čadu nebo Kongu navíc ani není s kým se dohodnout. Když už se to náhodou podaří, objeví se humanitární organizace, OSN a papež a říkají, že s takovou zemí je dohoda nepřijatelná. Je to komplexní problém. Nemůžete lidi prostě posadit na loď a říct jim sbohem.

2. listopadu 2017

Migrační krize se přelévá do Alžírska | (0:24) | video: Reuters

Do roku 2011 jste vedl vojenský výbor NATO. V jaké kondici dnes podle vás Severoatlantická aliance je?
Po varšavském summitu je v lepším stavu než dřív. Stále se však musí adaptovat na aktuální situaci, modernizovat a speciálně v případě evropských členů dělat víc pro svou vlastní obranu. Amerika už za nás naši práci dělat nebude a její současný prezident tím méně. Ano, pokud Moskva udělá něco hloupého, Američané nám znovu pomohou, ale my budeme první na ráně. NATO je navíc založeno na spojenectví, moje bezpečnost je vaše bezpečnost. Jediným klíčem je, že si navzájem porozumíme ve svých obavách. Idea vzájemné, upřímné a plné pomoci se podle mě vytrácí.

V NATO jste působil už za studené války. Jak špatné to tehdy bylo?
Méně, než si dnes občas myslíme. Tehdy panovala větší rovnováha sil, navzájem jsme se s Ruskem uměli lépe odhadnout. Dnešní doba už není tak předvídatelná. Existuje více nástrojů, sofistikovanějších a hůře detekovatelných, jak se infiltrovat do cizí země. I proto naši politici musí najít způsob, jak komunikovat s Ruskem. 

Na to musíme být silní, takže budování silné obrany je určitě cesta. Už Římané říkali „chceš-li mír, připravuj se na válku“. Ale nemůžeme Rusko izolovat, protože tím pak bude ještě agresivnější. V době studené války jsme s ním měli ideologický spor, dnes jde o střet zájmů a vlivu. Už to není kdo s koho. V takové situaci – pokud jste chytří – se na svůj spor podíváte i pohledem druhé strany. Jen tak můžete zabránit skutečnému střetu.

Tichá vzpoura europoslanců: v Bruselu bojují proti kvótám na uprchlíky

Evropa v posledních letech zažila mnoho teroristických útoků. Itálii se však na rozdíl od ostatních západních zemí zatím vyhýbají. Čím si to vysvětlujete?
V Itálii nemáme početné muslimské komunity jako ve Francii či Belgii. Lidí, kteří od nás odešli bojovat za Islámský stát, jsou desítky. U Belgie to jsou tisíce. Muslimská menšina u nás začíná narůstat až nyní, takže je možné, že za deset let i v Itálii bude žít druhá generace přistěhovalců, kteří většinou útoky páchají. Pak je tu druhý důvod.

A ten je?
V 70. a 80. letech jsme se museli potýkat s domácím terorismem, díky čemuž umíme bojovat s teroristickou sítí a kontrolovat své území mnohem efektivněji než ostatní země. Propojili jsme všechny bezpečnostní složky způsobem, jaký by ve Francii či Belgii byl nemyslitelný. Policie a tajná služba jsou skutečně jednou silou. Ale statisticky se u nás nějaký útok dříve nebo později stane.

1. prosince 2017

Italské europoslankyni Alessandře Mussolini nejde přečíst jméno českého poslance | (0:44) | video: Tomáš Zdechovský (MEP)

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Ruský kněz hanil armádu podobenstvím o prasatech, řekl soud. Potrestal ho pokutou

Petrohradský soud uložil pokutu 30 000 rublů (asi 8 200 Kč) duchovnímu apoštolské pravoslavné církve Grigorijovi Michnov-Vajtenkovi za „diskreditaci armády“. Potrestal ho tak za tři roky staré video,...

4. dubna 2025  7:47

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejil vlak, některé spoje jezdily dva dny oklikou

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily ve středu ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Hasiči evakuovali 61 lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Provoz na frekventované trati byl asi...

2. dubna 2025  7:44,  aktualizováno  4.4 7:44

Turistická sezóna 2025: kdy začíná a kdy se otevřou hrady a zámky

S příchodem jara otevírají návštěvníkům své brány i ty hrady a zámky, které nejsou otevřeny celoročně. Kasteláni dodělávají poslední úklidové akce a rekonstrukce, průvodci se seznamují s novinkami… A...

4. dubna 2025

Trump couvá z tvrdých cel. Dejte fenomenální nabídku a budeme jednat, řekl

Americký prezident Donald Trump po ostré kritice téměř celého světa řekl, že by přistoupil na jednání o clech na dovoz do USA s jednoduchou podmínkou. Země musí přijít s „fenomenální“ nabídkou. Dále...

4. dubna 2025  6:59

Jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola odvolal soud. Vítězství lidu, jásá opozice

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Parlament ho už v prosinci zbavil pravomocí kvůli tomu, že se pokusil v zemi zavést stanné právo. Zatímco prezidentův...

4. dubna 2025  6:28

EU chystá trest za dezinformace na síti X. Muskovi hrozí pokutou miliardy dolarů

Evropská komise připravuje sankce pro sociální síť X za nedodržování nových unijních pravidel, která jsou součástí boje proti dezinformacím a nelegálním příspěvkům na internetu. Podle deníku The New...

4. dubna 2025  6:25

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Americká cla ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou, říká šéfka MMF

Nová americká cla na dovoz z mnoha zemí světa představují významné riziko pro světové hospodářství v době jeho omezeného růstu, prohlásila šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová....

4. dubna 2025  6:03

Putinův zmocněnec jednal s USA. Pochvaluje si „pozitivní dynamiku“ vztahů

Podle Kirilla Dmitrijeva, zmocněnce ruského vůdce Vladimira Putina, je ve vztazích Spojených států a Ruska po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa pozitivní dynamika a obě země pracují na...

4. dubna 2025  6:01

Do souboje Fialy a Schillerové se přidá i motorista Macinka či Vidlák Sterzik

Půl roku před volbami do Poslanecké sněmovny rozjíždí politické strany kampaně a rýsují se i lídři jednotlivých krajských kandidátek. V případě jižní Moravy je už nyní u dvou hlavních rivalů...

4. dubna 2025  5:37

Rekvalifikovat se můžete, i když práci máte. Polepšíte si, říká šéf úřadu práce

Premium

Na rekvalifikační kurzy se hlásí rekordní počet zájemců. Nabídky úřadu práce vyhledávají lidé, kteří přišli o zaměstnání, ale i ti, kteří si chtějí zlepšit své vyhlídky na pracovním trhu. „Osmdesát...

4. dubna 2025

Mikádo jako pomůcka při řešení nestandardních úloh. Učte se matiku hrou

Premium

Součástí přijímačkových testů jsou i nestandardní úkoly. Ty se mohou na první pohled zdát velmi obtížné. Tak to ale nutně být nemusí. I v tomto případě platí, že trénink dělá mistra. A vzít si k tomu...

4. dubna 2025

Nedýchalo, z nosu a úst tekla krev. Zpověď policisty, který na dálnici oživil miminko

Premium

Policista Martin Učeň, který v pondělí pohotovou resuscitací za plného provozu na dálnici zachránil měsíčního kojence, poprvé podrobně popsal dramatickou záchrannou akci. „Z nosu a úst mu tekla...

4. dubna 2025