Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

FOTOSTORY: Konec vlády jedné strany

  12:05
Odejděte, dokud nemusíte utíkat! Jakeše do koše! Nezabíjejte nám děti! Rudé Právo psalo, že nás bylo málo! Soubor písní a tanců už nechce tančit, jak kdo píská! To je jen hrstka hesel, které vznikly v rámci lidové tvořivosti během listopadu 1989. A všechno začalo květinami pro Palacha.

V listopadu 1989 vycházely denně do ulici desetitisíce lidí. | foto: ČTK

 

Demonstrace v tzv. Palachově týdnu v Praze.
Foto: ČTK

(15. - 21. leden) Palachův týden
Původně šlo o ohlášený, ale nepovolený pietní akt pěti opozičních iniciativ, mimo jiné Charty 77 či Mírového klubu Johna Lennona. Jejich představitelé chtěli uctít památku Jana Palacha položením květin na Václavském náměstí, kde se na protest proti sovětské invazi v roce 1969 upálil.

V den akce, 15. ledna, ale policie uzavřela náměstí a zástupce těchto iniciativ zadržela. Improvizovaný akt proběhl u budovy Federálního shromáždění, nynějšího sídla Svobodné Evropy. Na tisícový dav zaútočili příslušníci SNB se psy, obušky, slzným plynem a vodními děly.

Od pondělí 16. do pátku 20. ledna pak každé odpoledne demonstrovaly na Václavském náměstí tisíce převážně mladých lidí. Chtěli uctít Palachovu památku a upozornit na porušování lidských práv v Československu. Demonstrace probíhaly i na jiných místech republiky. Policie je rozháněla a zadržela 1400 lidí. Řada protestujících byla zraněna.

Soudruzi Urbánek, Hoffmann, Jakeš a Mohorita na sjezdu SSM.
Foto: ČTK

(11. listopad) Celostátní konference SSM
Několik dní před vypuknutím sametových událostí si ještě soudruzi se svazáky svorně zatleskali na shromáždění Socialistického svazu mládeže v pražské Lucerně.

Poslanec České národní rady Karel Urbánek
Po Jakešově odstoupení se 25. listopadu 1989 stal na necelý měsíc generálním tajemníkem ÚV KSČ, potom vykonával funkci předsedy ústřední kontrolní a revizní komise KSČ. V devadesátých letech začal podnikat.

Generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš
Na mimořádném zasedání ÚV KSČ 24. listopadu 1989 sdělil ústředním výboru, že se on osobně a ostatní členové předsednictva a sekretariátu ÚV KSČ dohodli dát k dispozici své funkce, aby mohlo být zvoleno nové vedení strany. Milouš Jakeš proslul svým řečnickým uměním, kultovním se stal jeho projev z Červeného Hrádku. Soudruha Jakeše si můžete poslechnout zde.

Tajemník ÚV KSČ Karel Hoffmann
Z politického života odešel koncem roku 1989.
V devadesátých letech byl stíhán pro vlastizradu sabotáže, které se dopustil jako ředitel telekomunikací v roce 1968. V noci 21. srpna 1968 nařídil vypnout vysílače Československého rozhlasu, aby nemohlo být odvysíláno varování občanům. Byl odsouzen na čtyři roky. Ze zdravotních důvodů byl propuštěn na svobodu po 25 dnech. - více zde

Předseda ÚV SSM Vasil Mohorita
Jeho kariéra byla v listopadu 1989 na vzestupu. Stal se tajemníkem ÚV KSČ a v letech 1990 - 1992 byl komunistickým poslancem ve Federálním shromáždění. V politice působil do roku 1997. Pak se stal soukromým podnikatelem, později ředitelem odboru vnějších vztahů v brněnské Zbrojovce.

Sametová revoluce, 20. listopadu 1989
Foto: ČTK

Sametová revoluce - kalendárium

Pátek, 17. listopadu
Setkání studentů k uctění památky Jana Opletala se mění v manifestaci proti režimu. Několikatisícový průvod pochoduje Prahou a žádá svobodu. Na Národní třídě je brutálně rozehnán policií. Při zákroku bylo zraněno 568 lidí.

Sobota, 18. listopadu
Studenti vyzývají k týdenní stávce a herci se k jejich výzvě připojují. Požadují vyšetření pátečních událostí. V centru Prahy se spontánně scházejí tisíce lidí.

Neděle, 19. listopadu
Vzniká Občanské fórum.

Úterý, 21. listopadu
Z balkónu Melantrichu promlouvá budoucí prezident Václav Havel. "Občanské fórum je zamýšleno jako okamžitá a prozatímní reprezentace kriticky smýšlející veřejnosti. Může s k němu spontánně přidat kdokoli, kdo se cítí být členem."

Pátek, 22. listopadu
Z vedení KSČ odstupuje Milouš Jakeš.

Neděle, 23. listopadu
Na Letenské pláni se schází na 800 tisíc lidí. Mohutnou manifestaci vysílá poprvé v přímém přenosu televize. Kardinál Tomášek slouží mši u příležitosti svatořečení Anežky České. V televizi poprvé vystupuje Václav Havel.

Denně se na mnoha místech Československa srocují mnohatisícové davy, aby vyjádřily podporu studentům a vůli po změně.

Václav Havel na vojenské přehlídce.
Foto: MAFA - Herbert Slavík

Co je nejdůležitější?
Stále více otevřených informací zveřejňují noviny. Včetně názorů lidí. Co je pro vás v tuto chvíli nejdůležitější, ptala se Mladá fronta 22. listopadu.

Zdeněk Svěrák, herec a scénárista
Aby si nikdo nemyslel, že herce a divadelníky k jejich akcím někdo naváděl. Já jsem se zúčastnil shromáždění studentů na Albertově. Když se potom průvod pohnul, musel jsem spěchat do divadla. Takže jsem opustil veselé a vtipné lidi. I když nerad. Později jsem se s některými z nich setkal znovu. Už nebyli veselí. Vyprávěli, co se odehrálo na Národní třídě.

Michal Jánský, student
V tuto chvíli mě zajímá jedna jediná věc. A to, kdy nám někdo řekne, kdo je odpovědný za zásah na účastníky průvodu v Praze 17. listopadu a jak bude potrestán.

Jana Šimáčková, prodavačka
Abychom konečně začali myslet, ale hlavně jednat, jako to dělají zřejmě rozumnější sousedé, třeba v Bulharsku nebo v NDR. A úplně soukromě a sama pro sebe - i když to přeju nám všem taky - klid. Klid jak na práci, tak na život. Já už se na ty nervózní obličeje nemůžu dívat...

Miroslav Kolář, dělník knihař
Abychom měli co jíst a pít. A potom taky to, aby se skutečně snížily daně mladým lidem, jako to bylo slíbeno.

Adolf Branald, spisovatel
Řekl bych, že nejdůležitější je starost a obava o to, aby nadšení a vzplanutí pro demokracii lidem vydrželo.

Monika Pajerová a Martin Mejstřík ve studentském výboru v listopadu 1989.
Foto: ČTK

(20. listopad 1989) Zahájení studentské stávky

Studentští vůdci
V pondělí 20. listopadu vyhlásili stávku studenti vysokých škol. V divadle DISK se sešel studentský stávkový výbor, který se přihlásil k programu OF. Studenti vydávali provolání k dělníků a rolníkům Československa, ve kterém vysvětlovali důvody stávky.

Mnozí studenti, kteří působili ve stávkovém výboru, se staly známými osobnostmi veřejného života. Byl mezi nimi nynější senátor Martin Mejstřík nebo šéf nadace Člověk v tísni Šimon Pánek (na fotce vlevo) nebo režisér Igor Chaun. Tisková mluvčí výboru Monika Pajerová (viz foto) později působila jako kulturní atašé ve Francii a spoluzaložila několik nepříliš úspěšných stran (Naděje, Ano - sdružení pro Evropu).

"Já mám vlastně ten 17. listopad v hlavě jako asi nejdůležitější zážitek svého života a je fakt, že vždycky potom, když jsem tak trochu ztrácela naději nebo měla pocit, že věci nejdou tak, jak jsme si tehdy společně představovali, tak se k tomu sedmnáctému vracím. A nakonec si vždycky říkám, že to hlavní, co jsme chtěli, to se nám svým způsobem podařilo," řekla Monika Pajerová v roce 1999 v debatě České televize.

Monika Pajerová bude v úterý 15. listopadu v 15:00 hostem on-line rozhovoru iDNES.

Sametová revoluce, demonstrace v den generální stávky na Národní třídě v Praze.
Foto: ČTK

(27. listopad) Generální stávka
Do vyhlášené generální stávky se zapojily miliony lidí v celé zemi. V mnoha městech se shromažďovali v ulicích a na náměstích. Pražská manifestace vyvrcholila na Václavském náměstí.

V 16 hodin promluvil z balkónu Svobodného slova na Václavském náměstí za OF Jiří Kantůrek, psala na druhý den Mladá Fronta. "Občanské fórum vzniklo ze dne na den, nemáme sekretariát, funkcionáře, aparát. Děláme chyby - ale nestydíme se za ně," provolal Kantůrek a dav odpovídal. "Nevadí!"

Pak si vzal slovo tajemník Československé strany socialistické Jan Škoda. "Řadu požadavků se již podařilo splnit. Teď je potřeba připravit půdu pro širší dialog. (...) Dělejme vše, abychom mohli překročit rok 2000 jako svobodný, demokratický, vyspělý, silný stát!" A co na to dav? "To chceme!"

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Nestačilo ani 14 hodin, ve Sněmovně pokračuje boj o možnost volit poštou

10. května 2024  5:43

Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Ani 14 hodin jednání ve čtvrtek totiž...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  10.5 1:15

Poslanci se přeli o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu ve čtvrtek...

ANALÝZA: Putin zase budí přízrak atomovek. Co tím sleduje právě teď

10. května 2024

Premium Kreml s výslovným odvoláním na nedávné komentáře západních vůdců týkající se války na Ukrajině...

Operace Vrbětice: divné náhody a záhady. Jakou roli hrál majitel firmy

10. května 2024

Premium Třetí díl seriálu MF DNES popisuje podivné jednání šéfa firmy Imex Group, Petra Bernatíka, která...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...