Zmizel tuzex, nesvoboda, ale někde i práce - iDNES.cz

Zmizel tuzex, nesvoboda, ale někde i práce

  11:27
Změna režimu v roce 1989 změnila od základu i životy většiny lidí v Česku. MF DNES přináší tři příběhy, které jsou pro porevolučních šestnáct let typické.

Rodina Blažkových v roce 1984 a 2005. | foto: Michal Sváček, archiv Karla BlažkaMF DNES

16 let od Sametové revoluce

  • FOTOSTORY: Konec vlády jedné strany
  • SPECIÁL: 17. listopad - poznáváte se?
    Socialistická samoobsluha se rozrostla v obchodní dům

    Mít tenkrát mobil, tak to dopadlo úplně jinak
    Lidé nadávali dříve i nyní

  • ON-LINE ROZHOVORY:
    Biskup Václav Malý
    Monika Pajerová v úterý 15. listopadu v 15:00
    Tomáš Ježek v úterý 15. listopadu ve 12:00
    Marta Kubišová v pátek 18. listopadu v 16:00
  • Jak by vypadal iDNES, kdyby nebylo listopadu 1989
  • "Když se to přeškobrtlo, bylo mi téměř čtyřicet a dodnes mám trochu potíže vyrovnat se se všemi změnami. Všechno je teď na mne moc rychlé,“ říká Jaroslav Navrátil z Manerova, vesničky nedaleko Vyškova.

    Přeškobrtnutím myslí pád komunistického režimu. A když začne vyprávět, jako by vyprávěl příběh mnoha dalších Čechů.

    Příběh první: Chodil po domech s vysavači
    Jaroslav Navrátil pracoval za socialismu ve velké továrně, vyškovské zbrojovce, a to dlouhých dvacet let. Měl rodinu, s manželkou a dvěma dcerami žili ve dvoupokojovém státním bytě.

    "Dole byla kotelna, ještě si pamatuji, jak jsme se někdy s ostatními nájemníky dohadovali, kdo složí uhlí," vzpomíná.

    Po "přeškobrtnutí" režimu založil s dalšími společníky firmu, která vyráběla postele, jenže po čtyřech letech zkrachovala. Dřívější podnikatel se ocitl v nouzi, takže nakonec vzal i práci, která by ho dřív ani nenapadla - chodil po domech a nabízel vysavače.

    V současnosti pracuje na živnostenský list pro makléřskou firmu. "Občas mám problémy i s placením sociálního a zdravotního pojištění," přiznává.

    Ani rodinný život se mu příliš nepodařil, rozvedl se. Nyní žije v domku na vesnici, který zdědil po své matce. Peněz moc nemá, zatím se dostal jen k tomu, že si na zahradě postavil pergolu, udělal malé jezírko a do obývacího pokoje si pořídil teplovzdušný krb. "Topení dřevem je levnější, navíc teplo z krbu je mnohem příjemnější než radiátor," říká.

    Muziku si pouští z věže, kterou si koupil ještě za socialismu v tuzexu za bony. Vysvětlení pro ty, kteří nejsou pamětníky: tuzex byl velmi vyhledávaný obchod, kam chodili lidé kupovat zahraniční, jinde nedostupné zboží. A bony? To byly zvláštní peníze, za které bylo možné v tuzexu nakupovat. Samozřejmě byly stejně nedostatkové jako cizí zboží.

    "Tehdy jsem musel pro věž až do Prahy. Dnes bych si ji mohl dát ve vyškovském supermarketu do vozíku a po cestě k pokladně ještě udělat běžný nákup," říká Jaroslav.

    Občas žasne, kolik zboží je kdekoliv k mání, pochvaluje si také vesnice, které se tolik změnily. "Lidé si více hledí svých domků, třeba v naší ulici je jedna předzahrádka hezčí než druhá."

    Jaroslav Navrátil přiznává, že tehdejší životní realitu pochopil paradoxně v kolébce komunismu, v Rusku, kde v osmdesátých letech studoval. "Poznal jsem, jakými ideologickými hloupostmi nás tady režim krmil. Vyjel jsem padesát kilometrů za Moskvu a ono to tam vypadalo jako u nás na vesnici nejméně před padesáti lety."

    Příběh druhý: Jsem spokojen
    Karel Blažek bydlí v Dobříši v hezkém domku, do kterého se před sedmi lety nastěhoval se svou ženou a dvěma dětmi. Když tento čtyřiačtyřicetiletý lékař začne vyprávět, hned je jasné, že jeho šestnáct let svobody bylo v mnohém šťastných.

    V osmdesátých letech minulého století se oženil, vystudoval obor anesteziologie a začal dělat v jedné z pražských nemocnic. "Pád komunistického režimu jsem velmi vítal, protože přinesl svobodu. Navíc tehdy člověk nemohl mít žádnou velkou životní perspektivu," říká.

    Nějakou dobu ještě pracoval v pražské Thomayerově nemocnici, ale v roce 1994 se s dalšími anesteziology "trhl" a založili lékařskou firmu, která je dnes největší svého druhu v Česku. "Začínali jsme doslova od nuly, dnes máme třináct pracovišť v Praze a jiných městech," říká.

    Naprostou většinu jeho času zabírá práce. Na dovolenou jezdí jen občas, a to jen na týden. Například loni a předloni lyžoval s rodinou v Itálii, v létě byl na chalupě. Přestože je tedy jeho život z velké části práce, zcela přesvědčivě prohlašuje: Jsem spokojený, takto se mi to líbí.

    "Nikdy se mi nelíbilo, jak mnozí za komunistů jezdili už v pátek v poledne na chaty. To nebylo normální. Měl jsem štěstí, že jsem v devadesátých letech pracoval i v zahraničí a viděl jsem, jak tvrdě se musí pracovat. Když se chce mít člověk dobře, musí prostě hodně pracovat a obětovat tomu mnoho času."

    Když se Karla Blažka zeptáte, co ho v dnešní době štve, odpoví vám důrazně, že to je vláda sociálních demokratů a vysoké preference komunistů. "Jsem překvapen, jak špatnou paměť mnozí lidé mají, když volí komunisty. Osobně se strašně bojím hrozby, že by mohla být zase omezena lidská svoboda. Absolutně se mi nelíbí, že sociální demokracie se snaží dostat komunisty opět na výsluní," stěžuje si.

    Příběh třetí: Je zručný, ale práci nemá
    Nová doba mi přinesla spíše smutné věci, míní Milan Wippler z Vřesiny u Hlučína. Čtyřiapadesátiletý muž, který je odmalička neslyšící, v posledních letech ovdověl a přišel o práci. "Po dvaatřiceti letech práce u jedné firmy najednou bylo proti předpisům, aby neslyšící zaměstnanec pracoval u obráběcích strojů."

    Muž žije v rodinném domku spolu se svou dcerou, jejím manželem a dvěma vnoučaty. Jeho dcera Lenka Ballarinová dělá otci "tlumočnici" na úřadech a doprovází jej všude tam, kde je potřeba.

    "Tatínek nikdy nebyl ve straně, o politiku se nezajímal. Celý život prostě chodil do práce a pak se věnoval svým koníčkům, hlavně šachům," říká.

    Když přišel Milan Wippler před dvěma roky o práci, byl to pro něj velký zásah do života. Zjistil, že i když by chtěl pracovat, je zručný a ochotný se učit i novým věcem, nikdo o něj neměl zájem.

    "To tady před rokem 1989 nebylo, práci měl každý, i když si jí samozřejmě řada lidí nevážila," tvrdí. A jeho dcera dodává, že se její rodině teď daří hůře než před rokem 1989.

    Možná ale příběh Milana Wipplera nakonec paradoxně šťastně ovlivní firma, která do Česka přišla i díky "nové době". Práci údržbáře mu totiž nabídl provozovatel tří ostravských restaurací McDonald’s.

    Autoři:
    Rozstřel: Barbora Vegrichtová - Include | (2:53) | video: iDNES.tv

    Když děti obdivují masové vrahy. Expertka varuje před glorifikací násilí

    Nejčtenější

    Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

    Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

    Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

    Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

    Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

    Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

    Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

    Sledujeme online

    Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody. Dodal také, že se jednání dostala do kritické fáze...

    Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

    Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

    Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně

    Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně ukončení války na Ukrajině. Ukrajinští diplomaté trvají na tom, že prvním krokem k mírovým jednáním...

    23. dubna 2025  23:02

    VIDEO: Národní divadlo rozzářila světelná show ke 120. výročí Kytice

    Budova Národního divadla se ve středu večer proměnila v plátno pro působivou světelnou show, která připomněla 120. výročí od prvního uvedení inscenace Kytice. Výjimečnou podívanou připravil pivovar...

    23. dubna 2025  22:08

    Zasáhli jsme ruskou továrnu na drony, tvrdí Ukrajinci. Denně jich vyrobila i tři sta

    Ukrajinská armáda provedla vzdušný útok na podnik vyrábějící útočné drony v ruském Tatarstánu. Výrobna se nachází v Jelabužském okrese asi tisíc kilometrů od společné hranice. Za den byla schopná...

    23. dubna 2025  21:23

    Hasiči uhasili hořící plasty u Rynholce. Policie prověřuje dva trestné činy

    Hasiči uhasili celou plochu hořících plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce, zplodiny už se netvoří. Stupeň poplachu v 19:00 snížili ze zvláštního na třetí. Zásah bude pokračovat třetí noc,...

    23. dubna 2025  8:19,  aktualizováno  21:06

    „Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

    {LABEL}

    Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

    „Jako by odešel někdo z rodiny.“ Lidé se loučí s papežem. Tělo experti balzamovali

    Přímý přenos

    Bazilika svatého Petra ve Vatikánu se krátce před 11. hodinou otevřela veřejnosti, která se tam do pátku může rozloučit s papežem Františkem. Otevřená rakev s jeho pozůstatky je vystavena před...

    23. dubna 2025  9:15,  aktualizováno  20:52

    Kanaďané přemítají o členství v EU. Je to jen sen, nebo reálná možnost?

    Kanadu čekají už 28. dubna parlamentní volby, v diplomatických kuloárech se však mluví o věci mnohem zásadnější. Mohla by tato severoamerická země vstoupit do Evropské unie? Průzkumy ukazují, že...

    23. dubna 2025  20:51

    Ukrajinci zajali žoldáka ze Senegalu. Tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa

    Ukrajinská armáda zajala žoldáka ze Senegalu, který bojoval za Rusy. Afričan tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa. Rusko odsoudil, údajně se chce vrátit domů.

    23. dubna 2025  20:39

    Ať je nový papež jako Trump, dalšího marxistu nechceme, vzkazují katolíci z USA

    Premium

    Američtí katolíci z řad konzervativců doufají, že smrt papeže Františka bude ve Vatikánu znamenat posun k tradicionalismu. Patří k nim také mnozí zastánci amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří...

    23. dubna 2025

    Škodíte světu, osočil Trumpa Branson. Hrozí, že Amerika může vypadnout ze hry

    Nevyzpytatelná rozhodnutí amerického prezidenta jsou hrozná pro všechny a Trumpova politika napáchala ve světě mnoho škod. To si myslí o současném dění ve světě zakladatel společnosti Virgin...

    23. dubna 2025

    Jednotné měsíční hlášení má šanci. ANO chce zachovat podmínky pro dohodáře

    Poslanci dali šanci zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, které má nahradit od příštího roku zhruba 25 formulářů a tiskopisů s cílem snížit administrativu. „Věříme, že se nám podaří...

    23. dubna 2025  14:58,  aktualizováno  19:20

    Pokud chtějí Krym, měli o něj dřív bojovat. Trump se pustil do Zelenského

    Americký prezident Donald Trump vyčetl svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému jeho prohlášení, že Ukrajina neuzná ruskou okupaci Krymu. Ukrajinský vůdce podle prezidenta USA...

    23. dubna 2025  18:36,  aktualizováno  19:14

    Turek nespáchal trestný čin, řekla policie o jeho výzvě k napadnutí novináře

    Europoslanec Filip Turek se podle policie nedopustil trestného činu, když před dvěma týdny na Facebooku vyzval k násilí proti novináři Vojtěchu Dobešovi. Ve svém příspěvku nabádal, aby „za něj někdo...

    23. dubna 2025  19:11

    iDNES.cz bude vždy ve světlých barvách.

    Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.