Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Farmář ze Světnova může dál chovat krávy

  10:30aktualizováno  10:30
Soukromý farmář Otakar Beran ze Světnova na Žďársku, v jehož stádu byl tento týden objeven druhý případ nákazy BSE, může chovat krávy i nadále. Testy jeho dalších čtyř krav, které byly po zjištění nemoci poraženy, byly negativní. "V žádném ze vzorků mozkové tkáně nebyly nalezeny patogenní priony, nositelé onemocnění BSE," řekl ředitel žďárské Okresní veterinární správy Božimír Kobylka. "Celá záležitost je ukončena," dodal pro TVD ředitel Státní veterinární veterinární správy Josef Holejšovský.

Další kusy ze zhruba čtyřicetihlavého stáda proto zůstanou naživu a Otakar Beran může pokračovat v chovu. "Žádné nebezpečí okolním chovatelům ani spotřebitelům nehorzí," zdůraznil Holejšovský.

"Farma jen projde očistou a dezinfekcí, jinak chovatel může pokračovat v chovu jako ostatní," uvedl Kobylka. To znamená, že každý kus hovězího dobytka, který odevzdá na jatka, musí být vyšetřen na BSE.

Veterináři však už nedokážou zjistit, jak se postižená kráva  akazila. "Pravděpodobná je možnost, že při míchání krmných směsí ve výrobně se mohly ´zkřížit´ krmné směsi pro prasata a drůběž a pro dobytek. Nelze ale přesně stanovit den, kdy se tak stalo," řekl Holejšovský.

Poražené krávy byly zlikvidovány
Těla čtyř poražených krav byla odvezena do kafilérie do Chotýčan u Českých Budějovic. Tělo dojnice ve Světnova, druhého nakaženého zvířete v České republice, bude zlikvidováno ve spalovně jihlavského podniku Motorpal.

Podle čtvrtečního doporučení krizového štábu ministerstva zamědělství a Ústřední nákazové komise byla zlikvidována jedna vrstevnice nemocné starší nebo mladší šesti měsíců a tři její potomci. 

První pozitivní výsledek se objevil u poražené krávy ze soukromé farmy ve Světnově na Žďársku v pondělí 20. srpna a druhý opakovaný test byl potvrzen ve středu metodou Western Blot.

Pojišťovna utracené krávy zaplatí
Česká pojišťovna je podle svého mluvčího Michala Urbana připravena poskytnout světnovskému farmáři okamžitě náhradu za krávy, utracené v souvislosti s výskytem BSE.

DÁLE ČTĚTE

Agropodnik vyráběl krmivo správně

Odborníci doporučili zabít další krávy

V pondělí od 10:45 hodin se ptejte starosty Světnova

Veterináři nehrají, mají starosti s BSE

Ve Světnově panuje nejistota

Veterináři: v regionu bylo nejvíce kontrol

Laboratoř může BSE testovat jen dva týdny

Agropodnik vyráběl
krmné směsi správně

Sousední státy nová opatření nepřijímají

20 otázek a odpovědí o nemoci šílených krav

"Pojistné plnění bude klientovi poukázáno do pěti dnů od chvíle, kdy od něj Česká pojišťovna obdrží oznámení pojistné události spolu s rozhodnutím státní veterinární správy o počtu utracených zvířat," sdělil Urban.

Při prvním potvrzeném výskytu BSE v zemědělském družstvu Dušejov vyplatila Česká pojišťovna letos v červnu jako náhradu za utracení 134 dojnic celkem 3,4 milionu korun.

První zvířata padla kvůli BSE také na Vysočině
První výskyt nemoci BSE v Česku byl zaznamenán v červnu v zemědělském družstvu v Dušejově na Jihlavsku.

Kvůli nákaze tu bylo 15. června zlikvidováno 134 kusů hovězího dobytka. Všechna zvířata ve věku o rok starší nebo mladší než nakažená dojnice, byla utracena i přesto, že byla podle testů negativní a jejich maso mělo být zcela nezávadné.

V Česku bylo provedeno téměř 40 tisíc testů
Ministr zemědělství Jan Fencl ve středu na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že v zemi bylo provedeno 39 623 testů. "Jen dva byly pozitivní," dodal.

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.

Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.

Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.

Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Ministr Jan Fencl přijel do Světnova ubezpečit farmáře Otakara Berana, že stát mu v tíživé situaci pomůže.

Ministr Jan Fencl přijel do Světnova ubezpečit farmáře Otakara Berana, že stát mu v tíživé situaci pomůže.

Ministr Jan Fencl přijel do Světnova ubezpečit farmáře Otakara Berana, že stát mu v tíživé situaci pomůže.

Ministr Jan Fencl přijel do Světnova ubezpečit farmáře Otakara Berana, že stát mu v tíživé situaci pomůže.

Veterináři z likvidačního střediska krizového centra státní veterinární správy z Brna nakládají do automobilu kontaminový materiál.

Ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský na soukromé farmě Otakara Berana ve Světnově na Žďársku

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz