Bývalí ředitelé Národního divadla odmítají závěry auditu, který nechal udělat Jan Burian (ilustrační snímek).

Bývalí ředitelé Národního divadla odmítají závěry auditu, který nechal udělat Jan Burian (ilustrační snímek). | foto: Národní divadlo

Exředitelé Národního divadla popřeli čachry s vyplácením platů

  • 8
Bývalí ředitelé Národního divadla Jiří Srstka a Ondřej Černý nesouhlasí s výsledky auditu hospodaření, které zveřejnil současný šéf Jan Burian. Podle nich nejde v uměleckém provozu požadovat pracovní povinnost 40 hodin týdně. Audit zjistil, že se údajně podvádělo s vyplácení mezd.

Podle auditu se v divadle, jehož roční rozpočet činí přibližně miliardu korun, například obcházela mzdová regulace nebo se porušovaly povinnosti při placení daní a zdravotního a sociálního pojištění (více o materiálu čtěte zde).

Srstka uvedl, že systém odměňování spočívá ve stanovení pracovního úvazku uměleckých zaměstnanců divadla počtem představení a u orchestru počtem takzvaných frekvencí, tedy představení a zkoušek. Systém, který Srstka připravil na konci 90. let, podle něj vycházel z fungování Národního divadla za první republiky.

"Je totiž nesmyslné uplatňovat na uměleckých zaměstnancích požadavek zákoníku práce v tom smyslu, že jejich pracovní povinnost je 40 hodin týdně. To totiž v uměleckém provozu, zvláště pak operním, není ani objektivně možné. Kromě jiného si lze těžko představit, že Eva Urbanová bude zpívat 40 hodin týdně nebo hornista bude na lesní roh troubit po stejný čas. Eva Urbanová by přišla o hlas a hornista o nátisk," uvedl Srstka.

Zákoník práce podle něj umožňoval, aby se množství požadované práce normovalo takzvanou spotřebou práce, kterou bylo možné vztáhnout nejen k hodině práce (návazně úkolová mzda), ale i k jinému času (v tomto případě k měsíci).

Účetnictví divadla prověřuje finanční úřad

Podle Černého, jehož z funkce ředitele před rokem odvolala ministryně kultury Alena Hanáková, bylo vše v pořádku a závěry, které se objevily v médiích, považuje za "chybné, zavádějící a účelové". "Systém odměňování zaměstnanců připravoval tehdejší ředitel Srstka po konzultacích s ministerstvy práce a kultury. Kontrolní orgány nikdy nekonstatovaly porušení zákona," sdělil.

"Rád bych si přečetl onen audit, o kterém Burian hovoří, a zároveň pohovořil s odborníky, kteří ho psali. Jejich jména ani kvalifikace mně není známa," doplnil Srstka.

V komisi, která audit hodnotila, zasedli daňový poradce František Hodan, ekonomická ředitelka Jihočeského divadla Jana Dvořáková, náměstkyně plzeňského divadla Anna Baxová a advokáti Jana Kollrossová, Ludvík Rösch a Milada Škvainová.

Účetnictví Národního divadla nyní prověřuje finanční úřad, ten může divadlu dopočítat neodvedené daně až šest let zpátky. Burian zdůrazňuje, že nemá v úmyslu kriminalizovat své předchůdce, ale chce sladit dosavadní praxi s platnými zákony.

Výsledky auditu předložil šéf divadla Burian už v červnu exministryni Hanákové. Prvního srpna, kdy se ujal funkce, jej ale odvolal nový ministr kultury Jiří Balvín (více čtěte zde). Premiér Jiří Rusnok po silné kritice umělců Balvínovi nařídil vrátit Buriana do funkce (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video