Nejvíce se zapotil hned u první otázky, která se týkala zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Nemohl si vzpomenout na to, kdy může soud žalobu na zrušení podílového vlastnictví zamítnout, ani na to, jakými způsoby soud v řízení vlastně rozhoduje.
Potíže mu také dělalo systematicky vyjmenovat náležitosti občanskoprávní žaloby a zadrhl se i u označení hledisek pro určování výživného.
S obchodním právem se Gross vypořádal o poznání lépe. Správně zodpověděl široce formulované obecné otázky zaměřené na dovolání a vztah mezi občanským a obchodním zákoníkem, uvedla ČTK.
"Prokázal solidní úroveň znalostí práva obchodního. S občanským právem to bylo složitější, kandidát měl dobrou písemnou práci, ale ústní projev vykazoval dost podstatné vady. Je obtížné posoudit, nakolik šlo o počáteční nervozitu zkoušeného a nakolik o neznalost," zdůvodnila komise své rozhodnutí.
Podle advokáta Eduarda Bruny, u kterého bývalý premiér pracuje jako koncipient, se Gross na zkoušky připravoval velice pečlivě. "Studoval a zároveň se mnou konzultoval ty nejsložitější právní otázky. Probírali jsme zákony, učebnice, hovořili jsme hodiny a hodiny," řekl dříve iDNES.cz Bruna.
Pokud se Gross rozhodne advokacií zabývat už nyní, musí ještě složit slib. Nejbližší termín je 19. ledna. Expremiér však zatím vlastní advokátní praxi nezvažuje.
jak probíhá ústní část advokátní zkoušky- ve zkušebním senátu je pět komisařů (podle oborů), senáty se sestavují losem |
Písemnou část advokátní zkoušky Gross skládal 3. prosince, tématem práce bylo dovolání k Nejvyššímu soudu. "Strávil jsem nad zkouškou téměř sedm hodin," řekl těsně po zkoušce. - více o písemné části expremiérovy opravné zkoušky čtěte zde
Před ústní částí zkoušky došlo na výměnu jednoho komisaře zkušebního senátu. V původní sestavě komise měl totiž sedět Grossův bývalý kolega z vlády, tehdejší ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš. Ten se však před zkouškou označil za podjatého a byl nahrazen jiným komisařem.
"Vzhledem k našim vztahům z minulosti jsem považoval za vyloučené, že bych ho mohl zkoušet. Myslím, že by to tak udělal každý," okomentoval svou neúčast v komisi Bureš.
Podle mluvčí České advokátní komory Ivy Chaloupkové je takový postup naprosto regulérní. "Obě strany mohou vyjádřit podjatost, mají-li k tomu důvod," vysvětlila iDNES.cz.
Gross se pokoušel stát advokátem již letos v březnu, ale neúspěšně. Ústavní a správní právo sice zvládl na výbornou, stejně dobře znal i advokátní předpisy a z "trestu", kterému se chce do budoucna věnovat, dostal dvojku. Obchodní a občanské právo mu ale nevyšlo. Komise tehdy nakonec dospěla k závěru, že Stanislav Gross ještě není připraven stát se advokátem. - reportáž z prvního Grossova pokusu najdete zde
kdo je stanislav grossNarozen 30. října 1969 v Praze
|