Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nesmysl, nic neřeší. Politici jsou vesměs proti kvótám, pomohli by jinak

  10:52aktualizováno  10:52
Evropská komise ve středu představí kvóty, které by určovaly, kolik uprchlíků musí jednotlivé členské státy přijmout. Platily by i pro Českou republiku. Vláda již dříve rozhodla, že kvóty odmítne. Redakce iDNES.cz oslovila předsedy parlamentních stran, co si o zavedení kvót myslí. Většinou jsou proti, nutnost řešení však uznávají.

Loď s ilegálními migranty z Afriky jen pár okamžiků před zadržením u Sicílie. | foto: Reuters

Dosud se s náporem běženců ze severní Afriky, ale také třeba Sýrie, potýká zejména Itálie, která je trasám uprchlíků nejblíže.

Brusel chce problému s běženci čelit mimo jiné i společnou azylovou politikou. Znamenala by přerozdělení uprchlíků do jednotlivých zemí Evropské unie podle předem určených kvót. Jejich výše by závisela například na ekonomické situaci země. Přijetí běženců, kteří se do Evropy dostávají přes Středozemní moře, by se tak nevyhnula ani Česká republika a další vnitrozemské státy (více zde).

Co si myslí o kvótách pro přijímání uprchlíků, jsme se ptali předsedů parlamentních stran. Otázku obdržel i předseda KSČM Vojtěch Filip, ale dosud na ni neodpověděl. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odkázal na svou středeční tiskovou zprávu k tématu.

Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)Jsem proti, ale musíme pomáhat

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek při tiskové konferenci ve volebním štábu...

Vláda vyjádřila svůj postoj ústy ministra zahraniční a ministra vnitra. Pro závazné kvóty rozhodně nejsme. Já se s tím ztotožňuji. Zároveň se nesmíme dostat do pozice, že se nás problém uprchlíků netýká. Nás se týká, bezprostředně, a my nemůžeme dělat mrtvého brouka, ale aktivně pomoci v místě humanitárních krizí, které často jsou příčinou emigrace. Musíme pomoci i těm státům, které jsou vlnou emigrace nejvíce zasaženy. Protože jinak ji pustí dál. Itálii nemůžeme nechat na holičkách.

Není to otázka kvót, ale skutečné schopnosti České republiky se o přijaté lidi bezpečně postarat. Musí to vycházet z vnitřních možností státu. My jsme připraveni pomoci těm, kdo pomoci potřebují, ale neznamená to, že i za cenu sebezničení. Máme vlastní problém s některými menšinami, a jak bychom zvládali příliv masivní dalších? Nehledě na to, že sem přicházejí cizinci nelegálně už nyní. Ta situace je velmi závažná.

Karel Schwarzenberg (TOP 09)Přál bych si, aby vláda jednala

Kdyby nebyl politikem, cestoval by po světě a více by si užíval života.

Já bych byl rád, kdybychom sami dobrovolně nějaké kvóty přijali a nečekali jen proto, aby naši politici měli nějakou výmluvu. Aby mohli říkat, že oni to nechtěli, že byli donuceni. Já bych si přál, aby naši politici byli odvážní, přiznali si vážnost situace a řekli, uděláme to tak a tak. Byl bych šťastný, kdyby vláda byla aktivní. A ne jako v mnohých případech, kdy čeká, aby mohla říct „byli jsme znásilněni“.

My jsme poměrně bohatá země. Viděl jsem, jak v roce 1956, kdy bylo Rakousko chudým státem, přijalo 300 tisíc maďarských uprchlíků. Později, to bylo už bohatší, přiznávám, přijalo uprchlíky z bývalé Jugoslávie. Pamatuji si, jak přijalo naše uprchlíky po 21. srpnu 1968. Samozřejmě, že se to dá udělat, chybí k tomu jen dobrá vůle a odvaha. Ne se pořád ohlížet, jestli by to mohl udělat někdo jiný. 

Vláda má konat s nejlepším vědomím a svědomím, a ne aby neztratila pro boha svatého jeden hlas.

Bohuslav Sobotka (ČSSD)Povinné stanovení kvót ČR odmítá

Premiér Bohuslav Sobotka zavítal do Vrbětic na Zlínsku, kde v říjnu vybuchly...

Nejen EU, ale i Česká republika si je vědoma utrpení a lidské tragédie uprchlíků, kteří chtějí začít nový a lepší život za hranicemi svých domovských států. Nechceme se vzdávat odpovědnosti, chceme naopak ještě zintenzivnit naše úsilí v tom, co umíme v oblasti migrace nejlépe. V první řadě jde o českou pomoc uprchlíkům v místě jejich současného pobytu - tedy co nejblíže jejich skutečnému domovu, a to včetně podpory zemí, které tyto uprchlické populace hostí (například Jordánsko a Turecko). Současně si velmi dobře uvědomujeme, že musíme být nápomocni státům, na něž současná migrační vlna nejvíce doléhá. Česká republika se vedle toho také zodpovědně hlásí k pomoci uprchlíkům, kteří museli opustit své domovy kvůli válečným konfliktům z obavy o svůj život.

Debata o migraci se často zužuje na téma přesídlování. Toto opatření se však týká pouze omezeného počtu uprchlíků, zatímco pro většinu lidí, kteří jsou v uprchlických táborech, pozitivní efekt nemá. Dobrovolné přijímání uprchlíků chápe Česká republika jako podpůrné opatření v aktuální vyhrocené situaci, kdy některé členské země nezvládají na příliv uprchlíků reagovat. Povinné stanovení kvót Česká republika odmítá. V tomto případě jsou to pouze jednotlivé členské země, které jsou schopny kvalifikovaně posoudit a rozhodnout o tom, kolika uprchlíkům jsou schopny poskytnout útočiště, a to na základě jejich ekonomické, sociální a bezpečností situace. Podporujeme svobodné rozhodnutí zemí o rozsahu solidarity, což jsme dokázali i naším rozhodnutím poskytnout domov několika syrským rodinám. Přesidlování nemůže vyřešit příčinu nedávných tragédií. Ta totiž neleží na březích Evropy, ale za nimi. A proto by měla mít EU dostatek odvahy řešit ji efektivně především právě tam.

(tisková zpráva Úřadu vlády, kráceno)

Andrej Babiš (ANO)Kvóty jsou nesmysl, nic neřeší

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v úvodu sněmu hnutí na pražském Chodově (28....

Za sebe mohu říci, že s kvótami nesouhlasím. V Evropě nemůžeme mít jednotnou imigrační politiku. Každá země v Evropě má jiná specifika, daná i historicky. V Německu mají velkou tureckou komunitu, ve Francii komunitu ze severní Afriky a u nás máme zase Ukrajince a Vietnamce. Evropská unie nemůže řešit všechny problémy. Kvóty jsou nesmysl, to není řešení.

Petr Fiala (ODS)Kvóty naopak mohou zvýšit příliv uprchlíků

Předseda ODS Petr Fiala ve volebním štábu strany v Praze. (18. října 2014)

Kvóty je nutno odmítnout, jakékoliv návrhy na přesídlování či relokaci musejí být pouze podpůrnými nástroji a musejí zůstat dobrovolné. Kvóty nejsou řešením, naopak existuje riziko, že jejich zavedení zvýší zájem migrantů o vstup do EU. Unie by se měla v první řadě soustředit na důsledné provádění stávajících společných migračních politik a zároveň zajistit rychlý návrat těm, jejichž motivy pro cestu do Evropy jsou čistě ekonomické. Měli bychom především pokračovat v pomoci uprchlíkům přímo v postižených regionech – od roku 2015 Česká republika realizuje speciální program s roční alokací 3,7 miliónu EUR určených na pomoc uprchlíkům v regionech původu.

Jste pro zavedení kvót pro přerozdělování uprchlíků v rámci EU?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. května 2015. Anketa je uzavřena.

Ne 49941
Ano 5066


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz