Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Běženci z Červené země: z Eritreje prchají i křesťané, kteří měli smůlu

  19:48
Obývají zemi, která je rozlohou jen o málo větší než Česká republika, a zhruba z více než poloviny jsou křesťané. Jméno Eritreje padlo během debaty o tom, jaké uprchlíky by ČR mohla přijmout, aby odlehčila přetížené Itálii a Řecku. Na rozdíl od Sýrie ale Eritrea titulky neplní.

Pravoslavné křesťanky během bohoslužby v koptském kostele Panny Marie v eritrejské Asmaře. | foto: Profimedia.cz

Což není žádný temný záměr, ale výslednice dvou hlavních faktorů: v Eritreji se na rozdíl od Sýrie neválčí (i když je po desítkách let válek vyčerpaná a chudá). A také je to země tak izolovaná, že nevpouští ani některé diplomaty, natož - až na pár výjimek - novináře.

Diktátor, který konkuruje Kimovi

O poměrech v Eritreji jsme psali v dubnu. Na článek nyní navazujeme textem zaměřeným přímo na obyvatele Eritreje, protože uprchlíci z této země by mohli najít azyl v Česku.

Zprávy z „Červené země“ (řecké „erythros“ bylo součástí starého názvu země odvozeného od Rudého moře) tak přinášejí hlavně uprchlíci. Loni jich žádalo o azyl v EU 37 tisíc - více už bylo jen Syřanů, Afghánců a Kosovanů, letos jich zřejmě přibude. Míří zejména do Německa, Švédska, Británie, Nizozemska a Dánska; sedm tisíc jich také požádalo o azyl ve Švýcarsku (viz statistika).

Eritrea je ukázkovou diktaturou. Už 22 let jí vládne prezident Isaias Afewerki a jeho strana (jediná). Tisíce disidentů sedí v žalářích, běžné jsou únosy, mučení či vraždy odpůrců režimu. Lidé také mizí beze stopy. Oficiálně 18měsíční služba v armádě se často protáhne na řadu let kvůli „bezpečnosti země“ . Za málo peněz a v mizerných podmínkách (více v předchozím článku).

Utíkají přes hory, před pašeráky i v dešti střel

Zdraví Eritrejců

Eritrejci se potýkají hlavně s nemocemi, které se šíří nedostatečnou hygienou - bakteriálním průjmem, žloutenkou typu A a břišním tyfem. Dále pak s malárií a horečkou dengue, které přenáší hmyz.

V některých bodech se přitom vyhlídky na život v Eritreji zlepšují. Číst a psát umějí tři lidé ze čtyř ve věku 15 a více let, očekávaná doba dožití vzrostla nad 60 let, výrazně klesla úmrtnost rodiček i novorozenců (viz studie a statistiky).

Na africké poměry to nejsou špatná čísla. Jenže důvody, proč z jedné z nejchudších zemí světa utíkat, stále výrazně převažují.

Eritrea má horské hranice, které se dají se štěstím a znalostí správných cest a lidí přejít. Kromě pohraničních hlídek čeká na běžence i celá řada dalších nebezpečí: smrt vyčerpáním, hladem či žízní v poušti či utopení v řekách, přes které nevedou mosty. Mrtvé nikdo nepočítá - není jak.

Typický příběh zažili mladí manželé Gebre a Teka. Gebre po sedmi letech nucené služby v armádě neměl jak uživit manželku a dcerku a zesláblá dvouletá holčička zemřela na chřipku. Vyrazili pár hodin poté, co ji pohřbili. S pomocí převaděčů přešli hory do Súdánu a ptali se místních na cestu do Šagarábu, velkého uprchlického tábora OSN (celý příběh v angličtině zde).

Chytili je ale ozbrojení pašeráci a odvezli je do svého úkrytu. „Řekli, že když neseženeme 45 tisíc nakfa (asi 75 tisíc korun), upálí nás. Mě bili trochu, manželku víc,“ vylíčil Gebre. Když pašeráci pochopili, že peníze nedostanou, prodali je další bandě. A ta egyptským beduínům, kteří si řekli o dvojnásobek původního výkupného.

Gebre dostal telefon a několik týdnů prosil všechny příbuzné a známé v Eritreji, aby je zachránili. Když peníze dorazily, beduíni zajatce poslali v poušti směrem k hlídce nervózních vojáků a Gebre i Teka skončili s průstřely ve vězení. S pomocí ošetřující lékařky později odletěli do Etiopie a v uprchlickém táboře se jim narodil syn. „Snad bude chodit do školy,“ doufá Gebre.

Mehari Solomon zase patří mezi šťastné, kteří se dostali do Británie. Uprchl z eritrejského vězení, kde skončil při zátahu proti jedné z malých církví. Bosý prchal před palbou bachařů, skrýval se před policií, unikl pašerákům, kteří chytají muže pro výkupné a dívky kvůli prodeji do sexuálního otroctví. Pil vlastní moč, aby přežil.

Přežil také cestu kamionem přes Saharu, během níž uprchlíci pohřbívají své zemřelé potomky - téměř každé druhé dítě v Eritreji je podvyživené - i hrozbu odhalení a zastřelení v Libyi, píše v jeho příběhu The Guardian.

Islámský stát povraždil eritrejské křesťany

Je to ostatně jen pár týdnů, co se v médiích objevily zprávy o tom, že teroristé z organizace Islámský stát unesli v Libyi prchající eritrejské křesťany a zřejmě je zavraždili.

Kdo utíká?

Jakou část běženců tvoří křesťané, není známo, jejich osudy jsou ale hojně medializované.

Letos v dubnu zabili v Libyi islamisté tři eritrejské křesťany, další vypověděli, jak museli zapírat svou víru, když padli islamistům do rukou. O tom, že četní eritrejští uprchlíci jsou křesťané, v posledních letech informovala některá konzervativní média, křesťansky orientované servery či např. France24.

Terčem perzekucí v Eritreji jsou křesťané i muslimové.

Ani dosažení cílové země ale nemusí být zárukou šťastného života. Například do Izraele dorazily desítky tisíc Eritrejců, status uprchlíka ale úřady přiznaly jen mizivé části (politici zmiňují například bezpečnostní důvody a obavu z nelegálně pracujících).

Na jihu Tel Avivu tak vyrůstá eritrejské ghetto, v němž žijí lidé bez další perspektivy a média už si všimla nárůstu kriminality běženců ve statistikách (faktorů působících na kriminalitu je nicméně mnoho a například ve Švýcarsku mají s Eritrejci naopak dobré zkušenosti). Nutno říci, že situace Izraele je specifická - už tak je to velmi hustě obydlená země s potížemi v bytové politice, unikátní bezpečnostní situací a běženců je na něj poměrně hodně.

Demonstrace eritrejských běženců v Izraeli
Demonstrace eritrejských běženců v Izraeli

Demonstrace eritrejských běženců v Izraeli. Žádali o vstřícnější politiku vlády stran udělování statusu uprchlíka. Žena na snímku vlevo symbolizuje nekompromisní přístup eritrejských úřadů k běžencům, kteří se vrátí domů.

Země mnoha etnik. Nejméně polovina obyvatel jsou křesťané

O tom, že mnozí Eritrejci jsou křesťané, se všeobecně příliš neví. Oficiální sčítání neexistují, ale podle různých výzkumů a odhadů tvoří sunnitští muslimové přibližně 40-50 % populace a zhruba 50-60 % připadá na tři křesťanské denominace: ortodoxní, katolickou a luteránskou. Jiná náboženství stát oficiálně nepovoluje.

Nezávislost, pak dvě války

Někdejší italská kolonie přešla ve 40. letech 20. století pod britskou vojenskou správu. Později ji anektovala Etiopie a Eritrea získala nezávislost až po dlouhé válce v roce 1993. Krátce nato se však ocitla ve dvou vojenských konfliktech - nejprve s Jemenem a posléze s Etiopií. V současné době neválčí, bojuje ale s chudobou, dvě třetiny ze zhruba šesti milionů obyvatel jsou závislé na potravinové pomoci.

Pestřejší je situace z etnického pohledu: hlavních etnických skupin je devět a žádná z nich není dominantní. Tigrajové, jedno z nejstarších křesťanských etnik světa, tvoří asi polovinu obyvatel a žijí spíš na vrchovinách a v horách. Tigrejci, sunnitští muslimové, obývají spíše nížiny, už menší jsou etnika Sahů, Afarů a dalších. Tigrajština, angličtina a arabština patří k hlavním jazykům, kvůli koloniální minulosti lze ale narazit i na italštinu.

Uprchlíky z Eritreje ovšem nejde přiřadit k nějakému výhradnímu etniku či náboženství, smůlu mají průřezem všichni. Smůlu v tom, že Eritrea sice úspěšně vybojovala osvobozeneckou válku proti Etiopii, ale už ne svobodu pro své obyvatele. Třicet let bojů totiž přivedlo k moci představitele, kteří stát dovedou řídit jen jako bitvu.

Jenže zejména mladí lidé podle not prezidenta Afewerkiho, který prostě říká, že demokracie nebude, protože na ni Eritrejci nejsou připraveni, žít nechtějí. Tak moc, že jim to stojí i za uprchlickou trasu smrti přes půl Afriky.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...