Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři stahují výpovědi. Na mě se neohlížejte, pobídl je Engel

  9:40aktualizováno  16:30
Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel vyzval lékaře, aby ukončili protest a odvolali bez otálení výpovědi. A to bez ohledu na to, zda ho pražská vinohradská nemocnice přijme zpět. Už před Engelovým prohlášením oznámila část lékařů, že výpovědí stahují.

Předseda LOK Martin Engel na tiskové konferenci. (16. února 2011) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Vyzývám všechny lékaře, aby ukončili protest a neprodleně odvolali své výpovědi bez vazby na moje přijetí zpět na radiodiagnostickou kliniku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," uvedl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel v písemném prohlášení.

DOKUMENT: Engelova výzva lékařům

Vyjádření přišlo po napjaté situaci, kterou způsobila informace, že nemocnice nepřijme Engela zpět, protože si za něj našla náhradu.

Odbory v pátek uvedly, že pokud nemocnice stanovisko nezmění, nebudou hromadně výpovědi stahovat ani v Praze, ani v jiných městech. Odvolávaly se na dohodu o solidaritě, kterou podepsali lékaři na konci roku spolu s výpovědmi v rámci protestu "Děkujeme, odcházíme".

Pondělní obrat Engel odůvodnil tím, že nechce, aby nastalá situace byla zneužita ke zpochybnění memoranda, které odbory podepsaly s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) ve čtvrtek.

Pokusy trestat jsou vizitkou úrovně ředitelů, napsal Engel

S rozhodnutím vinohradské nemocnice se Engel nesmířil. "Osobně vnímám snahu ředitele Zemana 'potrestat' toho, kdo vedl legitimní protestní akci lékařů, jako ubohou a přízemní," vzkázal na adresu svého bývalého nadřízeného Marka Zemana. Již v pátek lékař uvedl, že by rád v práci pro nemocnici pokračoval.

"Křečovité pokusy dalších ředitelů potrestat lékaře za oprávněný odpor proti neutěšeným poměrům v českém zdravotnictví jsou jen vizitkou jejich morální a lidské úrovně," dodal šéf odborů.

Vinohradská nemocnice dnes oznámila, že na rozhodnutí si trvá. Výpověď dalšího z mluvčích odborářské protestní výzvy "Děkujeme, odcházíme", chirurga Miloše Volemana nemocnice přijme zpět.

Voleman bude dál operovat na Vinohradech

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zvala zpět výpověď chirurga Miloše Volamana, který je v předsednictvu LOK:

Podle Engela stojí za krokem Zemana ODS, která se snaží české zdravotnictví destabilizovat. Odbory již v pátek poukazovaly na to, že Zeman je členem ODS.

"Cílem je zabránit za každou cenu dohodě mezi lékaři a vládou a destabilizovat tak systém. Kolegyně, kolegové, nedejme jim šanci! Nechci, aby se náš oprávněný protest stal záminkou k rozkradení českého zdravotnictví," dodal Engel.

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) Engelovi přes média vzkázal, že by ho mohla zaměstnat některá ze středočeských nemocnic. "Pokud by ho do vinohradské nemocnice nevzali, což považuji docela za faul, a pokud by on měl zájem, tak se určitě podíváme po tom, jestli bychom zkušeného rentgenologa někde nepotřebovali," řekl Rath.

Podle něj je v řadě středočeských nemocnic v oboru rentgenologie podstav. "Většinou máme problém sehnat na takový obor i absolventa, který nic neumí. A když ho něco naučíme, tak nám většinou za pár let někam uteče, nelépe do zahraničí," poznamenal hejtman.

Výpovědi stahují lékaři napříč ČR, zatím opatrně

Podobný problém jako v Praze řeší ve Zlínském kraji. Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek rozhodl, že předsedovi a místopředsedovi odborářů v nemocnici od pondělí nepřidělí práci. Rozhodnutí potrvá do konce února, kdy jim vyprší výpovědní lhůta. Předseda odborů Petr Vysloužil varoval před hrozbou, že se do nemocnice nikdo ze 46 lékařů ve výpovědní lhůtě už nevrátí.

Lékaři v Libereckém kraji zatím se stahováním výpovědí čekají. V Liberci se podle informací chystají hromadně stáhnout své výpovědi v úterý dopoledne, v Jablonci to plánují na středu.

Zažehnání krize ohlásila Praha (více o tom čtěte tady) a Karlovarský kraj. Tam se LOK dohodl s generálním ředitelem Karlovarské krajské nemocnice Zdeňkem Horákem, že drtivá většina ze 79 protestujících doktorů stáhne své výpovědi. Nemocnice v Karlových Varech a Chebu je všechny přijmou zpět (více o situaci v tomto kraji čtěte tady).

Výpovědi začali postupně stahovat jihočeští lékaři.  Nejvíce výpovědí zatím odvolali v Písku. V ostatních nemocnicích ukončí protest pravděpodobně do středy. Původně se s hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) dohodli, že je vezmou zpět ve čtvrtek či v pátek, až po jednání vlády.

Opatrně, ale přece stahují výpovědi také lékaři v Jihomoravském kraji. Podle krajského radního Oldřicha Ryšavého (ČSSD) je zpětvzetí výpovědí zatím jen otázkou jednotlivců. "Hromadnější rušení výpovědí očekáváme až ve středu," řekl Ryšavý, který je odpovědný za zdravotnictví.

V nemocnici v Jičíně v Královéhradeckém kraji stáhlo výpovědi 33 lékařů. Výpovědi stáhla i část lékařů v Náchodě.

Hromadné stahování výpovědí by dnes a zítra mělo začít v jihlavské nemocnici. Místní odborový předák Bohdan Trnka předpokládá, že výpověď stáhne všech 109 lékařů. Většina z 71 výpovědí přestane platit i v nemocnici v Havlíčkově Brodě, někteří lékaři tam však oznámili, že si budou hledat jiné místo a výpověď nestáhnou. "Ale takových nebude mnoho, určitě se jejich počet vejde do deseti," uvedla Šárka Drinková z tamních odborů.

Středočeské krajské nemocnice jsou stále připraveny na situaci, že od března odejde řada nespokojených lékařů. Přestože někteří doktoři již výpovědi stáhli, krizové plány stále platí, řekl mluvčí krajských nemocnic Patrik Tomšů. Podle krajského koordinátora LOK Jiřího Sedláka například lékaři v Kladně se o situaci ještě stále jednají s ředitelstvím nemocnice.

Lékaři v Moravskoslezském kraji stáhnou výpovědi najednou v úterý nebo ve středu. Řekl to krajský předseda LOK Martin Sedláček.

Zdroj: ČTK a regionální redakce MF DNESHlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...

Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Další z rubriky

Po kolapsu Žižkova se oprava Vinohradské odkládá a začne z druhé strany

Vinohradská třída by v průběhu několika příštích let měla projít podstatnou...

Radnice Prahy 2 se po aktuálních zkušenostech s kolapsem dopravy na Žižkově domluvila s magistrátním náměstkem pro...

Role dětských skupin v péči o dvouleté by měla být větší, říká Plaga

Housátka z mateřské školy Papírenská v Českých Budějovicích.

Role dětských skupin v péči o dvouleté dětí by měla být podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (ANO) výraznější...

Stipendia začínají pomalu přivádět učně k řemeslům

Učni

Po frontálním útoku první drobný úspěch. O ohrožené učební obory v Moravskoslezském kraji v prvním kole podávání...

Najdete na iDNES.cz