Egypt chce porazit teroristy, na Sinaji buduje města a silnice za miliardy

  20:00aktualizováno  20:00
Sinajský poloostrov, který se v posledních letech zmítá v krvavých útocích na egyptskou policii i místní obyvatele, by se během příštích pár let mohl změnit v oblast plnou moderních měst a prosperujících továren. Egyptská vláda prezentuje projekt za stovky miliard korun coby nástroj, jak konečně zatočit s teroristy, s nimiž na Sinaji dlouhodobě prohrává.

Následky teroristického útoku na mešitu v severní části Sinajského poloostrova. | foto: Reuters

Území o šedesáti tisících čtverečních kilometrů celá léta leželo ladem a dnes na něm žije pouhých čtyři sta tisíc lidí, převážně beduínů. I proto se v oblasti teroristům z Islámského státu a dalších skupin tak daří.

Jeden z nejhorších útoků v egyptské historii provedli radikálové loni v listopadu, kdy v mešitě na severu poloostrova povraždili přes tři sta lidí. Pravidelně pak na Sinaji umírají egyptští policisté a vojáci. 

Egypt kupuje ponorky a stíhačky, s teroristy na Sinaji však prohrává

Učinit přítrž tomu mají právě masivní investice vlády. Ta usoudila, že když v nehostinné poušti vybuduje moderní pulzující města, průmyslová centra i oblasti s prosperujícím zemědělstvím, místní teroristé ztratí podstatnou část své moci a z rozsáhlé oblasti se stáhnou do hor. Záměr loni v prosinci oznámil prezident Abdal Fattáh Sísí.

„Stát tím buduje silnou městskou komunitu, která může na Sinajském poloostrově působit jako obranná zeď proti místním hrozbám. Tento rozvojový plán je pro Egypt ve světle nepokojů v regionu extrémně kritický,“ míní podle blízkovýchodního serveru al-Monitor odborník na bezpečnost a geostrategie Amr Ammar. 

Postaví se kanalizace, byty i rybí farmy

Kromě nových bytů, nemocnic a desítek škol včetně jedné univerzity tak mají na Sinaji vzniknout třeba sklárny či továrny pracující s mramorem. Kolem Suezského průplavu vyrostou rybí farmy, na severu poloostrova se zase rozjedou nové zavlažovací systémy či odsolovací zařízení, o úroveň výš se život na severovýchodě Egypta dostane také díky kanalizační síti. 

Se zbytkem země pak Sinaj propojí více než tisíc kilometrů nových silnic. To všechno zároveň vytvoří nové pracovní příležitosti, kterých je v zemi nedostatek. Nezaměstnanost roste zejména mezi mladými lidmi. Celkem chce vláda v rámci sinajského projektu investovat přes 275 miliard egyptských liber (zhruba 330 miliard korun). Jen část přitom půjde ze státní kapsy.

Fotogalerie

Peníze do neklidné oblasti podle serveru Daily News Egypt napumpují také některé arabské země včetně Saúdské Arábie či Kuvajtu a několika granty a půjčkami přispěje také Světová banka, píše list Egypt Today.

Pokud se vládní plán podaří, mělo by se na poloostrov během příštích čtyř let přistěhovat až 2,5 milionu lidí a do roku 2052 by se měl počet místních zvednout na osm milionů. Dokončení projektu vláda vyhlásila na rok 2022, kdy Sísímu končí druhý prezidentský mandát. I na rozvoj Sinaje letos před vítěznými volbami lákal voliče. Vyzýval Egypťany, aby byli solidární a na projekt, který prezident spojil s bezpečnostní situací na Sinaji, také přispěli.

Na všechno totiž státní peníze, dotace Světové banky ani příspěvky arabských sousedů nebudou stačit. Egyptskou veřejnost proto o postupu ambiciózního projektu neúnavně informují především státní média. 

„Právě se tvoří mapa investic na Sinaji, jež má primárně přitáhnout pozornost místních i mezinárodních investorů k obrovským příležitostem, které tato část Egypta nabízí,“ uvedl podle serveru The Arab Weekly mluvčí egyptského ministerstva bytové výstavby Hani Younis.

Ekonomičtí a bezpečnostní experti i urbanisté projekt údajně chválí. „Zabezpečení Sinaje se může dosáhnout jen díky rozsáhlému rozvoji. Pokud chcete skoncovat s terorismem, vytvořte pracovní příležitosti a zasaďte se o pokrok. To je jediná cesta ven,“ upozorňuje ekonom Hassan el-Haywan z univerzity Ain Shams.

„Plán bude snadné implementovat díky obrovským zdrojům, které na Sinaji jsou. Většina sinajské půdy je vhodná pro zemědělství a celý poloostrov je plný nerostných surovin,“ podotýká také profesor ekonomie na univerzitě v Káhiře Yumn al-Hamaqi. Další připomínají, že se zemi investice vrátí i díky turismu, který se díky novému začátku může na Sinaji rozvinout.

Vzhledem k tomu, že vláda stále nedostala poloostrov pod svou kontrolu – a to i kvůli tunelům na hranicích Egypta a Gazy –, mnozí experti varují, že nejtěžší bude projekt vůbec rozběhnout. „Právě proto bezpečnostní hrozby zůstanou překážkou v rozvoji takto důležitého území,“ poznamenal vysloužilý generál Hossam Suweillam.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Svíce, hřeby i hřbitovní hlína. Čarodějnice proklely soudce Kavanaugha

V newyorském knihkupectví Catland skupina čarodějnic uspořádala rituál, při...

V sobotu večer skupina čarodějnic uspořádala setkání, na kterém prokleli soudce nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha. Ten...

Z tureckých učebnic zmizely pracující ženy, přibyla náboženská teorie

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Turecké ministerstvo školství čelí kritice rodičů poté, co se rozhodlo přepsat učebnice pro žáky základních škol. Podle...

Merkelová: Dokud se nevyřeší smrt novináře, nepošleme Saúdům zbraně

Německá kancléřka Angela Merkelová (21.10.2018)

Dokud nebude jasněji kolem smrti novináře Džamála Chášukdžího, nebude Německo dodávat Saúdské Arábii zbraně. Řekla to...Najdete na iDNES.cz