„Stříleli na lidi, kteří zrovna vycházeli z mešity. Stříleli i na sanitky,“ popsal útok pro agenturu Reuters jeden z místních.
Egyptská armáda zahájila náletyEgyptská armáda zahájila nálety v okolí mešity na severu Sinajského poloostrova v místě útoku. S odkazem na bezpečnostní zdroje a svědky o tom informovala agentura Reuters. Nálety se soustřeďují zejména na horskou oblast v okolí mešity, kde se podle úřadů skrývají radikálové, uvedl bezpečnostní zdroj. |
Podle policie útočníci mířili na mešitu ve městě Bir al-Abed, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od Aríše, který je střediskem provincie Severní Sinaj. Přijeli k ní ve čtyřech terénních autech a začali střílet na účastníky pátečních poledních modliteb. Potom zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků.
Počet obětí postupně narůstal. Původně se uvádělo 54 mrtvých, posléze se počet zvedl na 85 a dále na 155 obětí. V pátek před třetí hodinou SEČ agentura zvedla bilanci na 184 mrtvých, po čtvrté pak na 235. V sobotu to již bylo 305 obětí. Více než 100 raněných sanitky odvezly do nemocnic v okolí.
Egyptská vláda vyhlásila třídenní státní smutek. Prezident Abdal Fattáh Sísí také v televizním projevu oznámil, že budou pachatelé útoku potrestáni. Sísí rovněž vyjádřil soustrast všem příbuzným a rodinám pozůstalých. Egypt podle něj bude pokračovat v boji proti teroru a podobné činy nezůstanou bez odezvy.
Soustrast Egyptu vyjádřila Itálie i Spojené státy. Italský prezident Sergio Mattarella poslal Sísímu kondolenční dopis, v němž uvedl, že je zprávou o útoku velmi zarmoucen a pachatele označil za „nepřátele svobody slova a vyznání“. Egypt podle něj může s pomocí Itálie vždy počítat.
„Příšerný a zbabělý teroristický útok na nevinné a bezbranné věřící v Egyptě. Svět nemůže tolerovat terorismus, musíme je vojensky porazit a zdiskreditovat jejich extremistickou ideologii, na které stojí jejich existence,“ uvedl na Twitteru americký prezident Donald Trump.
Útok odsoudil i turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu. „Rázně odsuzuji teroristický útok na Sinaji v Egyptě, který vzal životy mnoha nevinným lidem. Upřímnou soustrast rodinám těch, kteří byli zabiti, a bratrskému národu v Egyptě. Rovněž doufám v rychlé uzdravení raněných,“ napsal ministr na Twitter.
Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na druhé. Napětí se znásobilo po sesazení prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013. Terčem útoků na Sinaji bývají zřídka civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté. Podle egyptských sdělovacích prostředků chtěli i v pátek útočníci zřejmě zavraždit policisty, protože mnozí z nich se účastnili modlitby.
Egyptské úřady přičítají odpovědnost za zabití stovek policistů a vojáků na Sinajském poloostrově teroristické organizaci Sinajská provincie, jejíž členové v listopadu 2014 přísahali věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Město Bir al-Abed se nachází asi 40 kilometrů od Aríše.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Útok je nejkrvavějším činem za desítky let
Páteční teroristický útok na Sinajském poloostrově s dosavadní bilancí 235 obětí je nejkrvavější teroristickou akcí v zemi za desítky let. Na konci října před dvěma lety se rovněž na Sinaji zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia. Příčinou byla nejspíš bomba v letadle, k útoku se přihlásil Islámský stát (IS). Nikdo z 224 lidí na palubě nepřežil.
Při teroristických útocích namířených na hotely a trřiště v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch v červenci 2005 zemřelo 88 lidí a na 200 dalších utrpělo zranění. Zahynul také třiadvacetiletý český student z Ústí nad Labem, který pracoval jako delegát cestovní kanceláře. Jeden Čech byl i mezi zraněnými. Vedle většiny Egypťanů zemřelo i osm Britů, pět Italů, pět Turků a jedna Američanka.
Ozbrojené komando 17. listopadu 1997 povraždilo u vchodu do Chrámu královny Hatšepsut v Údolí králů poblíž jihoegyptského Luxoru 62 lidí. Většinu obětí tvořili zahraniční turisté. K teroristickému útoku se přihlásila zakázaná militantní muslimská fundamentalistická organizace Islámské seskupení (Gamá al-Islamíja), která je od roku 2006 součástí světové teroristické sítě Al-Káida. Při útoku zahynuli také čtyři Egypťané z řad policistů a zaměstnanců chrámu.
Nejméně 45 mrtvých a přes stovku zraněných si letos v dubnu vyžádaly dva útoky na křesťanské koptské kostely v Egyptě ve městě Tanta severně od Káhiry a v Alexandrii. K útokům se přihlásil Islámský stát. Prezident Abdal Fattáh Sísí zavedl v zemi na tři měsíce výjimečný stav.