Česku hrozí ztráta dotací kvůli Babišovi, míní dva europoslanci. Premiér to odmítá

  16:32aktualizováno  16:32
Pokud se potvrdí střet zájmů premiéra Andreje Babiše, hrozí podle europoslanců Stanislava Polačáka ze STAN a Jiřího Pospíšila z TOP 09, že bude Česku zastaveno čerpání evropských fondů. Babiš už dříve pochybení odmítl s odkazem na analýzu ministerstva spravedlnosti. Ta ale podle Pospíšila nemá váhu.

Premiér Andrej Babiš rozvíjí svůj plán, že by měla v Praze vzniknout jedna vládní čtvrť, kam by se přestěhovali ministři a úředníci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Právníci Evropské komise soudí, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů kvůli čerpání fondů z Evropské unie. Podle uniklé zprávy má Babiš zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu, který vložil do svěřenského fondu, a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu.

Přestože to sám Babiš odmítá, stačí podle europoslance Stanislava Polčáka (STAN) pouhé podezření, že tomu tak je, aby to mohlo mít negativní dopad na Českou republiku.

Pokud by se střet zájmů potvrdil, hrozí podle něj a europoslance a předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila, že by Česku bylo zamezeno v čerpání evropských dotací.

Podle Polčáka má předseda vlády tři možnosti, jak současnou situaci řešit. „Definitivně odstřihne od společnostmi Agrofert a od svěřeneckých fondů a nebude tak příjemcem benefitů, které pro něj z toho plynou. Agrofert také může přestat přijímat dotace,“ popsal europoslanec. Třetí variantou je, aby Babiš odstoupil z čela Rady pro evropské strukturální a investiční fondy, která je konečným monitorovacím orgánem rozdělování příjmů z evropských fondů.

Pospíšil zároveň vyzval Babiše, aby zveřejnil konkrétní podobu zakladatelského statutu svých svěřenských fondů, aby bylo zřejmé, že není konečným příjemcem výhod ze svých svěřenských fondů. A zároveň také zveřejnil dopis, který mu kvůli možnému střetu zájmů měl za Evropskou komisi zaslat komisař pro rozpočet EU Günther Oettinger.

Andrej Babiš už o víkendu odmítl, že by byl ve střetu zájmů a zároveň v pondělí uvedl, že různí poslanci to jistě využijí k jeho napadení, přestože žádné oficiální stanovisko od Evropské komise vláda ani on jako premiér nedostal.

„Já jsem osobně Komisi zaslal svůj dopis, na devíti stránkách jsem odmítl tvrzení Transparency. Postupoval jsem podle českých zákonů,“ uvedl včera premiér s tím, že to dokládá i analýza ministerstva spravedlnosti.

Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) analýza ukazuje, že svěřenský fond jako záruka nestrannosti premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše dostačuje a předseda vlády postupoval podle českého práva. Evropskou legislativu dokument neřešil.

S využitím analýzy ministerstva pro argumentaci nesouhlasí bývalý ministr spravedlnosti Pospíšil. „Vyjádření ministra spravedlnosti má pouze politický charakter. Nemůže dělat posudky, zda někdo porušuje české a evropské právo. Ministr svému premiérovi poskytl alibi, ale ministerstvo nemá právo ani odborníky něco takového vydávat,“ míní Pospíšil. Jediným, kdo může říct, zda bylo porušeno české právo, je podle něj soud.

Předseda STAN Petr Gazdík k vystoupení obou europoslancům uvedl, že nejde o politický útok na premiéra, ale vyjádření obav z negativních finančních dopadů na Česko.

O víkendu unikla do médií zpráva právní služby Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů. Zpráva uvádí, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování. Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč), které byly Agrofertu vyplaceny letos. Vrácení dotací už v pondělí odmítla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Babiš zůstává v registru StB, štrasburský soud odmítl žalobu na Slovensko

Český premiér Andrej Babiš hovoří 16. listopadu 2018 v Bruselu s novináři po...

Evropský soud pro lidská práva odmítl žalobu českého premiéra Andreje Babiše na Slovensko ve sporu o evidenci ve...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Záhadná „miliardářka“ ze směnáren se údajně zastřelila. Partner tomu nevěří

Peníze (ilustrační foto)

Zuzana K. v uplynulých čtyřech letech protočila ve směnárnách dvanáct miliard korun. Podle jejího partnera pracovala...

Najdete na iDNES.cz