Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dostál podal stížnost na Novu

  0:01aktualizováno  0:01
Ministr kultury Pavel Dostál splnil hrozbu. Koncem minulého týdne poslal vysílací radě stížnost na TV Nova. Ministr Dostál v dubnu prohlásil, že by na základě stížnosti mohla Nova v krajním případě přijít o licenci. Sám však teď připouští, že se Nova kvůli jeho stížnosti nemusí o svou licenci bát.

"Slibuji si od toho pouze to, že se rada bude stížností důkladně zabývat," řekl Dostál. "A že si již Nova nebude moci dovolit téměř vše, jako tomu bylo za staré rady."

Právě kvůli náklonnosti vůči Nově odvolala vládní koalice před dvěma měsíci starou vysílací radu a tu novou obsadila téměř výhradně svými lidmi. Tlak ministra Dostála a dalších členů vládní koalice byl také jedním z důvodů pádu generálního ředitele Novy Vladimíra Železného.

Dostál si stěžuje na Novu, ale o licenci se hrát nebude
Majitelé televize Nova se zřejmě nemusí obávat, že by se je stát v nejbližší době pokoušel připravit o drahocennou vysílací licenci.

Prominentní kritik Novy, ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) sice už v pátek poslal vysílací radě svou dlouho avizovanou stížnost, která má dokládat, jak Nova zejména ve zpravodajství porušuje zákon, sám však přiznává: "Uvědomuji si, že by bylo přehnané si myslet, že by na základě mé stížnosti byla Nově odebrána licence."

Ministr svůj osmnáctistránkový materiál, který má MF DNES k dispozici, rozdělil do čtyř bodů: dva se týkají zpravodajství Novy o jeho ministerstvu a České televizi, třetí již zrušeného pořadu Vladimíra Železného Volejte řediteli a poslední nejasností kolem toho, komu vlastně celá televize patří.

V čem je tedy problém? V samotném znění vysílacího zákona. "Zákon, který si před dvěma lety fakticky prosadila Nova, je napsán tak, aby žádná soukromá televize nemohla o licenci přijít," tvrdí Dostál. "Nebo snad jen tehdy, pokud by nějaká televize vysílala v neděli dopoledne místo pohádky tvrdé porno."

Ironií osudu však Dostálem kritizovaný zákon, který navíc Nově prodloužil licenci až do roku 2017, parlamentem protlačily spojené síly ODS, KSČM - a ČSSD. Dostál byl tehdy jedním ze dvou sociálních demokratů, kteří hlasovali proti.

Přesto si ministr nemyslí, že by jeho práce vyšla vniveč. "Pokud rada usoudí, že je stížnost oprávněná, pak doufám, že použije některé sankce, i když nepůjde o odnětí licence," říká ministr. Škála možností "trestů pro Novu" sahá od napomenutí až po milionové pokuty.

Zpráva ministra Dostála o Nově - plné znění zde

A podle Dostála je pro tresty důvod. "Manipulací s některými účelově vybranými fakty došlo k tomu, že TV Nova prezentovala veřejnosti svůj vlastní názor jakožto objektivní informace, a ovlivňoval tak veřejné mínění nepřípustným způsobem," píše Dostál a jako příklad uvádí reportáž Novy o debatě České televize o financování veřejnoprávní televize. Nova v reportáži tvrdila, aniž by dala hlas jedinému odborníkovi, že tak ČT lobbuje jen za své finanční zájmy.

Televize Nova si však podle svého mluvčího Petra Kostky za všemi Členové rady včera nechtěli Dostálův podnět komentovat, protože jej ještě neobdrželi. "Mimo záznam" však někteří členové připouštějí, že sebrat licenci za vyznění zpravodajských pořadů je prakticky vyloučeno.

"Chceme docílit toho, aby televize alespoň dávala všem stranám stejný prostor. Pokud to bude dělat, bude mít od nás v tomto bodě pokoj," říká jeden z radních. Mnohem větší starost dělají radním nejasnosti kolem vlastnictví Novy: řadu majetkových změn totiž v současné době řeší soudy. "Dokud v tomto bodě nebude jasno, je vlastně nemožné o čemkoliv kolem Novy rozhodovat," říká už citovaný radní.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...Najdete na iDNES.cz