Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Týraných seniorů přibývá, varují odborníci. Útočníky jsou synové i vnuci

  • 234
Až každý pátý Čech starší šedesáti let zažil domácí násilí. Tyrany jsou především děti či vnuci, kteří své blízké nejčastěji psychicky ponižují, v menší míře je trýzní fyzicky a berou jim peníze. Odborníci upozorňují, že případů přibývá, odhalit se jich ale podaří asi jen 16 procent.

Odborníci zároveň upozorňují, že přesně zmapovat týrání seniorů je velmi složité. Poslední průzkum který se zabýval domácím násilím vůči starším lidem, totiž zpracovávala Jihočeská univerzita už v roce 2004. Přesto odborníci říkají, že případů přibývá. Odhadují to podle jiných indicií.

Například občanské sdružení Život 90, které provozuje linku Senior telefon, loni zaznamenalo o 100 případů víc, kdy si lidé nad 60 let stěžovali na týrání a domácí násilí. "Počet týrání stoupá s ekonomickou krizí. Více lidí si nedokáže zajistit samostatné bydlení, tím se prohlubuje závislost i zhoršené mezilidské vztahy," řekla vedoucí linky Jana Kosařová.

Podobný vývoj zaznamenává sdružení i letos. Zatím má sečtené volající do konce října a jejich počet se oproti stejnému období loňského roku zvedl o 179. Letos už kvůli týrání a domácímu násilí volalo 510 seniorů.

Případy násilí na seniorech

Stacionář hrůzy
Ředitelce stacionáře Naděje 2000 Jaroslavě Lochařové a hlavní sestře Šárce Hatašové hrozí osm let vězení za týrání svěřené osoby. Podle obžaloby měli důchodci, trpící stařeckou demencí či Alzheimerovou chorobou, málo jídla, pití a nefungovala ani péče o jejich zdraví a hygienu. Případ je nyní před soudem v Chomutově, více zde.

Muž šest let týral svou matku
Teprve po šesti letech našla 72letá žena odvahu nahlásit týrání od svého syna, ten si na ní pravidelně vybíjel zlost. Nejméně jednou měsíčně ji i fyzicky napadal, více si můžete přečíst zde.

Nemohoucí matku nechali zemřít
Manželé Hostašovi nejméně měsíc nechali týranou matku jednoho z nich bez pomoci, nechali ji ležet v nevytopené místnosti bez jídla a pití. Žena byla po mozkové mrtvici a manželé se o ni měli starat. Kvůli jejich nezájmu zemřela. Soud potrestal manželský pár osmi lety vězení, více zde.

Obdobnou telefonní linku provozuje obecně prospěšná společnost Elpida. Z její výroční zprávy je zřejmé, že linka v roce 2012 zaznamenala přes 500 telefonátů týkajících se přímo domácího násilí. "Se závažnou problematikou domácího násilí se bohužel setkává stále více našich volajících. Za uplynulá léta došlo k rapidnímu zvýšení takových hovorů, například v roce 2012 jsme v porovnání s rokem 2009 zaznamenali trojnásobný nárůst," řekla vedoucí Linky seniorů Alena Krásná.

"Obracejí se na nás čím dál víc i sousedé nějakého seniora a chtějí vědět, jak mohou dotyčnému pomoci," konstatuje i Iveta Urbánková z Persefony, další organizace pomáhající obětem domácího násilí.

Aktuální přesná čísla o počtu týraných seniorů přesto chybí. Nemá je ani policie, ta totiž ve svých statistikách rozlišuje oběti trestných činů jen do tří věkových kategorií: do 15ti let, 15 až 18 let a starší 18ti let. "Přesto si i my myslíme, že domácí násilí páchané na seniorech má vzrůstající tendenci. Počet oznámených případů je ale vyšší i díky osvětě ve sdělovacích prostředcích nebo různých kampaních," míní tiskový mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán.

Urážky a křik, nejčastěji je senior týrán psychicky

Z výzkumu Institutu pro kriminologii a sociální prevenci o násilí na seniorech (naleznete zde) vyplývá, že ve dvou třetinách případů domácího násilí na seniorech byla oběť týraná psychicky, v polovině šlo o finanční zneužití a fyzické násilí se objevilo u pětiny zaznamenaných případů. To potvrzuje i Jana Kosařová ze Senior telefonu: "Nejvíce bylo v hovorech o domácím násilí zastoupeno psychické týrání, dál se objevovalo finanční a fyzické týrání, v menší míře i zanedbávání péče a nerespektování lidské důstojnosti."

Dle údajů Senior telefonu ve více jak polovině případů za násilím na seniorech stojí jejich děti či vnuci. V menší míře jsou tyrany agresivní partneři. Příkoří seniorů se neodehrává jen v rodinách, ale i v rezidenčních institucích, v ústavech sociální péče, v domovech pro seniory nebo v léčebnách, upozorňuje Život 90.

"Nejčastěji agresory bývají lidé mezi 20 a 30 let, jsou nezaměstnaní a jsou závislí na alkoholu," říká policistka Zuzana Maťochová, která se zabývá případy v Praze 5. Oběti podle ní žijí často izolovaně a pachatel má u nich trvalé bydliště.

"Začíná to třeba nadávkami a pak se intenzita útoků postupně zvyšuje. Není výjimkou, že pachatel si přisvojuje důchod týraného, přeje mu smrt a ukazuje mu jeho nepotřebnost. Senioři se stejně jako děti neumí bránit,“ dodává Maťochová.

Odborníci navíc upozorňují, že týraní mají často snahu chování útočníků bagatelizovat. Navíc se stydí o trýznění mluvit, vidí to jako selhání své výchovy. Ředitel Života 90 Jan Lorman navíc dodává, že oběti týrání mají strach z případné msty útočníků.

Jak pomoci týranému seniorovi

Domácí násilí má své zvláštnosti a policisté jsou na ně školeni. "Je nutné specificky přistupovat k těmto ohroženým osobám, policista musí projevit trpělivost a empatii při komunikaci s nimi," upozorňuje policejní mluvčí Bocán.

Pomáhat týraným seniorům se snaží i Život 90. "Především poskytujeme podporu formou krizového rozhovoru, zjišťujeme stupně rizikovosti, pomáháme sestavit bezpečností plán, nabízíme další kontakty na pomáhající služby v místě bydliště, poskytujeme kontakty na intervenční centra, informujeme o institutu vykázání. Předně ale poskytujeme podporu v krizové situaci, tak aby klienti dokázali využít dostupné pomoci," vypočítává mluvčí Michaela Sladká.

Na domácí násilí na seniorech se snažila upozornit kampaň Života 90 konající se v říjnu 2012 (o ní si můžete přečíst zde). V letošním roce realizovalo sdružení projekt ministerstva vnitra na pomoc týraným seniorům. Díky němu více odborníků nabízí pomoc Senior telefonu starším lidem ohrožených týráním, dodala Sladká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video