My jsme v Česku doma, to Okamura je tu cizí, volali Romové na demonstraci

  15:56aktualizováno  15:56
Asi šest desítek lidí, převážně Romů, se v sobotu odpoledne sešlo na pražské Kampě, aby vyjádřily svůj nesouhlas s narůstající vlnou rasismu v České republice a také s konkrétními politiky, kteří k tomu přispívají. Demonstranti kritizovali zejména Tomia Okamuru, ale i Andreje Babiše nebo Václava Klause.

Romové demonstrovali v Praze proti rasismu, násilí a výrokům místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD). (17. března 2018) | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Okamura nás zneuctil, zpochybňuje holocaust a rozděluje národ na dva tábory!“, „Stop rasismu, konec Okamurovi!“, či „My jsme v Česku doma, to Okamura je tu cizí!“. To je jen několik z pokřiků, které v Praze na Kampě Romové skandovali.

Fotogalerie

V rukou při tom třímali transparenty. Jeden z nich se například skládal z hanlivých přezdívek českých politiků a zkratek organizací, ke kterým podle Romů dotčení muži patří a jimž slouží.

Na transparentu si tak mohli kolemjdoucí přečíst tento výčet - Odporná mlátička (SNB), Velký xenofob (SPD), Agent Bureš (STB), Rudý Ovar (KGB) - následovaný otázkou „Kampak nás to zavede?“. 

„Chceme upozornit na sílící násilí a rasismus, který je podporovaný nejvyššími činiteli v této zemi. Ti ho navíc rozvíjí šířením neskutečných výroků, se kterými jsme se v poslední době setkali,“ řekl Emil Voráč, ředitel romského integračního centra Khamoro a jeden z organizátorů demonstrace. 

Romové protestovali zejména vůči straně Svoboda a přímá demokracie (SPD), jejímu předsedovi Tomio Okamurovi a poslanci Miloslavu Roznerovi. Demonstranti je vinili z popírání holocaustu a bezprecedentního útoku na Romy a jejich důstojnost. 

Lety byly cestou na smrt, vzpomínají pamětníci tábora a jejich potomci

Okamurovy komentáře k této menšině jsou dlouhodobě kontroverzní, nejvíce ji však popudil, když řekl, že koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb. Za výrok se sice později částečně omluvil, ale nelidské podmínky v táboře dále zlehčoval.

„A také o nás mluví jako o druhé největší hrozbě pro Českou republiku hned po islámu. To přeci nemůžeme trpět,“ zlobil se jeden z demonstrantů. 

Rozner Romy rozčílil, když myšlenky svého předsedy dále rozvíjel na sjezdu SPD. „Bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ uvedl mimo jiné.

„Klaus zpochybnil romský holocaust jako první“

Ze stejného důvodu se na demonstraci přetřásalo i jméno bývalého prezidenta Václava Klause. „Byl to právě on, kdo jako první zpochybnil romský holocaust. Když si to mohl dovolit pan prezident, začali mít i jiní ústavní činitelé za to, že se lze takto vyjadřovat i v nejvyšších patrech české politiky,“ uvedl Voráč.

Klaus v květnu 2005 uvedl, že to nebyl „koncentrační tábor v tom slova smyslu“ a že nebyl určen pro Romy, ale „pro ty, kteří odmítli pracovat“ (přesné znění najdete na Klausově webu). Prezidentův výrok tehdy vyvolal pobouření romských organizací i jiných politiků.

Češi nejsou rasisti, ale xenofobové, řekl romský aktivista v Rozstřelu

Na sobotní demonstraci si vysloužil kritiku i premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, jehož poslanci zabránili odvolání Okamury z postu místopředsedy Sněmovny. „A to je právě ono. Je to strašné, když se někdo chová a mluví tak, jako to dělá Okamura. Ale snad ještě horší je, že mu to ostatní tolerují a zavírají před tím oči,“ řekl iDNES.cz jeden z demonstrantů.

Podle Voráče si Romové nehodlají jen stěžovat, ale chtějí najít s majoritní společností společnou řeč. Politici jako Okamura tomu však podle něj brání.

Na akci vystoupil také náměstek libereckého primátora Ivan Langr, který ocitoval část textu z prohlášení, které loni sepsalo patnáct významných libereckých osobností.

„Vyzýváme všechny občany, hlavně pak ty politicky, společensky a kulturně činné, aby byli vnímaví k jakýmkoli projevům nenávisti a extremismu, nebyli k nim lhostejní a nebáli se vůči nim kdekoliv nahlas a viditelně vymezit. Aby pozvedli svůj hlas právě teď, kdy snad lze přízraky xenofobie v české společnosti stále ještě považovat za dočasné a prchavé,“ uvedl například.   

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Peníze jako priorita a časté dluhy. Náhradní péče děti ovlivní, říká výzkum

Ilustrační snímek

Mladí lidé z náhradní péče dosahují nižšího vzdělání než děti z rodin. Nekvalifikovanou manuální práci vykonávají...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

K příznakům schizofrenie patří pocity ohrožení, říká psychiatr

MUDr. Martin Anders (9.8.2017)

Reportáž portálu Seznam Zprávy o Andrejovi Babišovi mladším v Česku otevřela debatu o psychických nemocech. Podle...

Najdete na iDNES.cz