Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

My jsme v Česku doma, to Okamura je tu cizí, volali Romové na demonstraci

  15:56aktualizováno  15:56
Asi šest desítek lidí, převážně Romů, se v sobotu odpoledne sešlo na pražské Kampě, aby vyjádřily svůj nesouhlas s narůstající vlnou rasismu v České republice a také s konkrétními politiky, kteří k tomu přispívají. Demonstranti kritizovali zejména Tomia Okamuru, ale i Andreje Babiše nebo Václava Klause.

Romové demonstrovali v Praze proti rasismu, násilí a výrokům místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD). (17. března 2018) | foto: Yan Renelt, MAFRA

„Okamura nás zneuctil, zpochybňuje holocaust a rozděluje národ na dva tábory!“, „Stop rasismu, konec Okamurovi!“, či „My jsme v Česku doma, to Okamura je tu cizí!“. To je jen několik z pokřiků, které v Praze na Kampě Romové skandovali.

Fotogalerie

V rukou při tom třímali transparenty. Jeden z nich se například skládal z hanlivých přezdívek českých politiků a zkratek organizací, ke kterým podle Romů dotčení muži patří a jimž slouží.

Na transparentu si tak mohli kolemjdoucí přečíst tento výčet - Odporná mlátička (SNB), Velký xenofob (SPD), Agent Bureš (STB), Rudý Ovar (KGB) - následovaný otázkou „Kampak nás to zavede?“. 

„Chceme upozornit na sílící násilí a rasismus, který je podporovaný nejvyššími činiteli v této zemi. Ti ho navíc rozvíjí šířením neskutečných výroků, se kterými jsme se v poslední době setkali,“ řekl Emil Voráč, ředitel romského integračního centra Khamoro a jeden z organizátorů demonstrace. 

Romové protestovali zejména vůči straně Svoboda a přímá demokracie (SPD), jejímu předsedovi Tomio Okamurovi a poslanci Miloslavu Roznerovi. Demonstranti je vinili z popírání holocaustu a bezprecedentního útoku na Romy a jejich důstojnost. 

Lety byly cestou na smrt, vzpomínají pamětníci tábora a jejich potomci

Okamurovy komentáře k této menšině jsou dlouhodobě kontroverzní, nejvíce ji však popudil, když řekl, že koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku nebyl oplocený a lidé tam měli volný pohyb. Za výrok se sice později částečně omluvil, ale nelidské podmínky v táboře dále zlehčoval.

„A také o nás mluví jako o druhé největší hrozbě pro Českou republiku hned po islámu. To přeci nemůžeme trpět,“ zlobil se jeden z demonstrantů. 

Rozner Romy rozčílil, když myšlenky svého předsedy dále rozvíjel na sjezdu SPD. „Bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ uvedl mimo jiné.

„Klaus zpochybnil romský holocaust jako první“

Ze stejného důvodu se na demonstraci přetřásalo i jméno bývalého prezidenta Václava Klause. „Byl to právě on, kdo jako první zpochybnil romský holocaust. Když si to mohl dovolit pan prezident, začali mít i jiní ústavní činitelé za to, že se lze takto vyjadřovat i v nejvyšších patrech české politiky,“ uvedl Voráč.

Klaus v květnu 2005 uvedl, že to nebyl „koncentrační tábor v tom slova smyslu“ a že nebyl určen pro Romy, ale „pro ty, kteří odmítli pracovat“ (přesné znění najdete na Klausově webu). Prezidentův výrok tehdy vyvolal pobouření romských organizací i jiných politiků.

Češi nejsou rasisti, ale xenofobové, řekl romský aktivista v Rozstřelu

Na sobotní demonstraci si vysloužil kritiku i premiér Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, jehož poslanci zabránili odvolání Okamury z postu místopředsedy Sněmovny. „A to je právě ono. Je to strašné, když se někdo chová a mluví tak, jako to dělá Okamura. Ale snad ještě horší je, že mu to ostatní tolerují a zavírají před tím oči,“ řekl iDNES.cz jeden z demonstrantů.

Podle Voráče si Romové nehodlají jen stěžovat, ale chtějí najít s majoritní společností společnou řeč. Politici jako Okamura tomu však podle něj brání.

Na akci vystoupil také náměstek libereckého primátora Ivan Langr, který ocitoval část textu z prohlášení, které loni sepsalo patnáct významných libereckých osobností.

„Vyzýváme všechny občany, hlavně pak ty politicky, společensky a kulturně činné, aby byli vnímaví k jakýmkoli projevům nenávisti a extremismu, nebyli k nim lhostejní a nebáli se vůči nim kdekoliv nahlas a viditelně vymezit. Aby pozvedli svůj hlas právě teď, kdy snad lze přízraky xenofobie v české společnosti stále ještě považovat za dočasné a prchavé,“ uvedl například.   

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Šprýmař navrhl vyznamenat Janu Nečasovou. Skandální, míní poslankyně

Jana Nečasová (15. listopadu 2017).

Sněmovní podvýbor bude ve čtvrtek kromě vážně míněných návrhů na státní vyznamenání posuzovat i jeden recesistický....

Vondráčková dle verdiktu nepodepsala antichartu, řekl advokát. Soud to popřel

Helena Vondráčková na Českém plese v Obecním domě (Praha, 3. února 2018)

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí potvrdil, že Helena Vondráčková nepodepsala takzvanou antichartu. Tvrdí to Agentura...

Nájezd na Pražský okruh u Písnice se dočasně otevřel kvůli opravám v Libuši

Sjezd z okruho Písnice

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Praze-Libuši,...

Najdete na iDNES.cz