Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dekáda boje Senátu o respekt veřejnosti

  11:15aktualizováno  11:15
"Nemluvíme sprostě, nenapadáme se, neopíjíme se, jsme prostě pro média nezajímaví," tak dříve charakterizovala sebe a své kolegy senátorka Jaroslava Moserová. Českému novodobému Senátu je deset let. Narodil se jako nechtěné dítě, vyrůstá za nezájmu lidí a zatím odolává snahám o své zrušení.
Jsme pro média nezajímaví, říkají senátoři.

Jsme pro média nezajímaví, říkají senátoři. | foto: Michal SváčekMF DNES

Senátu dlouhodobě podle průzkumů důvěřuje jen kolem 20 % Čechů. Po jeho zrušení volají zvlášť komunisté, především ve svých počátcích měl však své zaryté odpůrce napříč politickým spektrem.

Například v ODS však nevole k horní komoře poněkud utichla poté, co její poslanci obsadili ve Valdštejnském paláci nejvíce křesel.

Zastánci Senátu se ohánějí tvrzením, že horní komora je nutnou pojistkou demokracie. Jeho kritici ale oponují, že ničím takovým český Senát není.

Sobotka: Senát zasáhl v krizi v roce 1997
"Svou roli pojistky demokracie Senát sehrál například v roce 1997, kdy při vládní krizi umožnil rozpuštění Sněmovny," řekl iDNES.cz šéf horní komory Přemysl Sobotka. "Pokud by nevznikl v Senátu zákon o referendu o vstupu do EU, tak by náš vstup byl oddálen. Poslanecká sněmovna včetně tehdejší vlády to nějak nepostřehla."

ON-LINE ROZHOVOR S ŠÉFEM SENÁTU

Zatím posledním diskutovaným počinem horní komory je ústavní zákon, který by mohl usnadnit vypisování předčasných voleb. Sněmovna by se mohla rozpustit po demisi vlády na návrh prezidenta, pokud by souhlasila nadpoloviční většina poslanců. Návrh, který ještě musí posoudit dolní komora, ale neřeší současnou patovou situaci. - více zde

Dodnes projednal Senát 1080 návrhů zákonů a 353 mezinárodních smluv.

Pokud Senát neschválí návrh zákona, který přišel posvěcený Sněmovnou, mohou ho podle Ústavy poslanci dolní komory přehlasovat stojedničkovou většinou hlasů. Stejný je postup, pokud senátoři zákon vrátí se změnami.

Sněmovna Senát 44x převálcovala
S pozměňovacími návrhy Senát Sněmovně vrátil 313 zákonů, z toho 3 ústavní. Celkem 77 zákonů horní komora zamítla. Ve 44 případech však Senát poslanci dolní komory přehlasovali.

Podle mluvčího Senátu Petra Kostky spočívá jedno z hlavních pozitiv horní komory v jeho "nerozpustitelnosti". Senát totiž funguje nepřetržitě, je obnovován po třetinách jednou za dva roky. Na otázku, co se Senátu povedlo, zmiňuje stejně jako Přemysl Sobotka řešení krize v roce 1997 a zákon o referendu do EU. Dodává ještě rozhodnutí o pronájmu gripenů.

Novou třetinu senátorů, kteří nahradí sedmadvacet svých šest let sloužících kolegů, zvolí Češi během posledních dvou říjnových víkendů.

Zvolte si na iDNES.cz novou třetinu senátorů

Senáty ve světě
Na počátku 70. let mělo dvoukomorový parlamentní systém 45 zemí, v této době má v nějaké formě jeho podobu 70 zemí. Pod různými názvy fungují senáty ve 12 z 25 zemí EU.

INFOGRAFIKA: SENÁTY VE SVĚTĚ

Horní komoru nemají skandinávské a pobaltské země, Řecko, Lucembursko, Portugalsko a nováčci Kypr, Maďarsko, Malta a Slovensko. K zemím, ve kterých mají senáty dlouhou tradici patří i Británie či Německo.

Velkou váhu a značný význam pro politický život má Senát v USA. Senátoři v USA jsou respektováni jako starší, zkušenější a ctihodnější politici. Senát tam v pravém slova smyslu plní funkci druhé komory. Je pojistkou pro americkou demokracii, pracuje totiž v zájmu jednotlivých států USA. V Senátu má totiž každý stát stejné zastoupení, bez ohledu na svou lidnatost.

Evropští senátoři o své budoucnosti
Na mimořádné dvoudenní zasedání se do Prahy ve čtvrtek sjeli členové Asociace evropských Senátů. Diskutovali o významu senátů a o budoucnosti horní komory v evropských státech. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz