Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


16:22
Vážení čtenáři, končíme s reportáží od Krajského soudu v Praze a děkujeme vám za pozornost.
16:21
Žalobce na chodbě poskytuje krátké vyjádření pro novináře. Je prý rád, že soudce uznal jeho argumenty. Pacovský prý odůvodnění v soudní síni věnoval mnohem více času, než je obvyklé.
16:21
Jednání končí.
16:19
Dnes ráno dostal soud námitku z podjatosti. Jednu další dostal již o něco dříve. Senát ještě před vynesením rozsudku rozhodl tak, že námitky zamítl.
16:18
Rathova advokátka se odvolává jak do výroku o vině, tak o trestu. Obhájkyně Novanské taktéž. Žalobce se nevyjádřil, chce si prostudovat písemné odůvodnění.
16:17
Soudce zmiňuje, že strany se mohou odvolat.
16:17
Novanská zneužila svého postavení, proto jí soud potrestal navíc zákazem činnosti na 5 let.
16:15
Novanská dostala trest pětiletý, což je na samé spodní hranici sazby. V její prospěch hraje bezúhonnost a to, že její podíl na úplatcích je oproti ostatním obžalovaným minimální. Skutečně převzala jen 200 tisíc korun. Z komunikace je zřejmé, že plnila pokyny manželů Kottových. I ona se však obohatila a dostala trest 500 tisíc korun.
16:14
Žalobce navrhl Rathovi propadnutí veškerého majetku. K tomu soud nepřistoupil, nechal Rathovi propadnout jen peníze, ať už hotovost nebo prostředky na účtu. „Zhruba o 6 milionů to přesahuje výši úplatku, jaký skutečně převzal,“ vysvětlil soudce.
16:13
Vzhledem k výši trestu by Rath mohl skončit v přísnější věznici, kvůli jeho dosavadní bezúhonnosti půjde jen do věznice s dozorem.
16:11
„Nejedná se o jakékoli exemplární potrestání. Doktor Rath byl ohrožen kvalifikací vyšší, byl mu uložen trest v polovině trestní sazby,“ uvádí Pacovský. V Rathův prospěch hraje jeho dosavadní bezúhonnost, ovšem přitěžuje mu to, že provedl více skutků, a že byl jednou z klíčových postav pachatelem projednávané trestné činnosti. Přitěžující je i míra organizovanosti a sofistikovanosti a to, že byl jedním z hlavních příjemců úplatků.
16:11
Soudce zdůrazňuje, že prostředky z fondů EU nejsou poskytovány na zmanipulovaná řízení.
16:10
Novanská se trestného činu dopustila částečně jen ve stádiu pokusu. Také ona se dopustila poškozování zájmů EU, ovšem ve stádiu pokusu.
16:09
Jestli si peníze z úplatků nechal, nebo je někomu daroval, investoval je či jimi zvýšil svůj politický vliv, je podle soudu naprosto irelevantní.
16:08
„Lze beze sporu uzavřít, že Rath si nechal slíbit částku 22 milionů 11 tisíc korun, a že částku přesahující 16 milionů převzal,“ zdůrazňuje soudce. Pochyb není ani o tom, že chtěl získat značný prospěch.
16:07
„Soud má za to, že právní kvalifikace navrhovaná obžalobou odpovídá závěrům, jaké vyplývají z důkazů,“ řekl soudce.
16:06
Soudce opět zdůrazňuje, že pokud by soutěže nebyly manipulovány, bylo by nelogické, aby firmy, které je řádně vyhrály, dávaly úplatek.
16:04
V jednom případě Kott v odposlechu projevil určitou opatrnost. Pancové neřekl, jaký úplatek právě převzal, ale částku napsal na papírek. „Ten se podařilo ztotožnit a je také součástí spisu,“ vyjádřil se k tomu Pacovský.
16:01
AMI byla nakonec vyloučena s odkazem na formální nedostatky. Soutěž vyhrála společnost B. Braun. Firma AMI dostala slíbenou jinou zakázku. „To je také důvod, proč svědek Macháček manipulaci nepotvrdil. Musel by s tím potvrdit i další manipulaci, které se účastnil,“ řekl soudce Pacovský.
15:58
Plány nepravomocně odsouzených nabourala společnost AMI, která se do jednoho z výběrových řízení na nemocnice přihlásila nečekaně, a navíc nabídla nejnižší cenu. „Cenu, kterou doktor Rath na jednom z odposlechů označil jako hrůzostrašnou,“ zdůraznil soudce. Zástupci této společnosti Macháčkovi bylo nabídnuto výměnou za to, že se vzdá účasti, že se na něj dostane v nějaké z příštích soutěží.