Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD uhradí první dvě pohledávky Altnerovým věřitelům, je to 100 tisíc

  12:11aktualizováno  18:57
ČSSD zaplatí ve středu první dvě pohledávky věřitelům právníka Zdeňka Altnera - dohromady je to necelých sto tisíc korun. V tiskové zprávě o tom informoval právní a mediální zástupce sociální demokracie ve sporu s Altnerem Jiří Chvojka. ČSSD má bývalému advokátovi podle rozhodnutí soudu uhradit téměř 338 milionů korun.

Právník Zdeněk Altner | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Jedná se o platby ve prospěch věřitelů pana Altnera, kterými jsou Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví a Česká advokátní komora,“ uvedl mediální zástupce advokátní kanceláře Bělina&Partners Chvojka.

Pojišťovna dostane 72 tisíc korun, komora necelých 23 tisíc. V obou případech sociální demokracie obdržela vyrozumění od exekutorů o nabytí právní moci exekučního příkazu.

ČSSD vs. Altner

Podle Chvojky se na největší vládní stranu obrátily asi dvě desítky Altnerových věřitelů, kteří žádají splatit celkem téměř 20 milionů. „ČSSD nyní bude nejdříve uspokojovat nároky těchto věřitelů, kterým Z. Altner dluží mnoho milionů korun, aby tak zabránila hrozbě exekuce ze strany Altnerových věřitelů a bude tím plnit i vůči Z. Altnerovi dle rozsudku soudu,“ doplnil mluvčí.

ČSSD vypršela třídenní lhůta k zaslání 337 milionů Altnerovi minulý týden ve čtvrtek o půlnoci. Strana ale uvedla, že mu peníze zatím nepošle a bude uspokojovat jeho věřitele. Zároveň se dovolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku. Sociální demokracie se obává, že by peníze mohly skončit v daňovém ráji a mohly by tak být těžko zpět vymahatelné (argumenty ČSSD zde).

Altner postup ČSSD považuje za nerespektování verdiktu soudu a žádá zablokovat její účet. Obvodní soud pro Prahu 1 ale jeho dva návrhy z procesních důvodů zamítl (více čtěte zde). Podle místopředsedkyně soudu Aleny Novotné se bývalý advokát může předběžného opatření domáhat odvoláním.

Členové ČSSD na Bruntálsku kritizují propouštění

Členové ČSSD ve Městě Albrechtice na Bruntálsku nesouhlasí s propouštěním pracovníků Lidového domu, ke kterému sociální demokracie přistoupila v reakci na prohraný soud s právníkem Zdeňkem Altnerem. „Byli propuštění i členové ČSSD a nečlenové ČSSD zůstávají dál na svých pracovních postech... Myslíme si, že úsporný program schválen ÚVV dne 9.4. 2016 jde špatným směrem,“ uvedli v prohlášení. Vedení strany rozhodlo, že v centrále ČSSD propustí 22 lidí a v některých okresech zkrátí úvazky (více čtěte zde).

Rozhodnutí o odmítnutí bude pravomocné, pokud se proti němu některá ze stran neodvolá do 15 dnů od doručení, řekla agentuře ČTK Novotná.

Altner v soudní při o Lidový dům spolupracoval mimo jiné s notářem Václavem Halbichem, který se také domáhá peněz. V Halbichově kauze bude jako svědek vystupovat i prezident Miloš Zeman. Potvrdil to ve středu v Jincích při své návštěvě Středočeského kraje. „Nebudu vystupovat v kauze pana Altnera, ale budu vystupovat v kauze pana Halbicha. Termín, kdy vystupuji jako svědek, je už stanoven. Mám dojem, že je to příští nebo přespříští týden,“ citovala jeho slova ČTK.

Na konci letošního března Městský soud v Praze rozhodl, že ČSSD musí Altnerovi vyplatit 18,5 milionu korun, které mu soudy dříve přiznaly, a pokutu za prodlení, jež dosáhla výše přes 300 milionů (více o přiznání 337 milionů Altnerovi zde).

Spor mezi ČSSD a advokátem Altnerem začal v roce 1997, kdy s ním strana uzavřela smlouvu na právní pomoc ve sporu o své sídlo, Lidový dům. Tato smlouva advokátovi zaručovala v případě úspěchu smluvní odměnu deset procent z ceny budovy (o jeho nárocích zde).

Altner si ke spolupráci přizval notáře Halbicha a také dalšího právníka Zdeňka Hájka. Halbich svůj přínos v kauze dokládá mimo jiné i dopisem tehdejšího předsedy ČSSD Miloše Zemana, ve kterém mu děkuje za poskytnuté služby.

Jak začal spor mezi ČSSD a advokátem Altnerem:

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz