ČSSD chce pět křesel ve vládě. Bude usilovat o spravedlnost či vnitro

  15:17aktualizováno  17:06
Sociální demokracie bude ve vládě s ANO usilovat o pět křesel. „Za důstojné zastoupení sociální demokracie v té případné vládě pokládám počet pěti resortů,“ uvedl šéf strany Jan Hamáček po jednání předsednictva ČSSD. Strana žádá mimo jiné ministerstvo vnitra či spravedlnosti, a to kvůli trestnímu stíhání šéfa ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše.

„My jsme vyjádřili zájem o resorty, kde by nám naše účast umožnila prosazovat náš volební program, a současně jsou to resorty, které nějakým způsobem souvisí s tím střetem zájmů, který je na straně hnutí ANO, takže je to o nějaké kombinaci těchto dvou faktorů,“ řekl Hamáček.

Hnutí ANO ve čtvrtek dalo sociálním demokratům exkluzivitu při jednání o vládě, a to do 10. dubna. Od pondělí budou probíhat jednání na úrovni stranických expertů o programu možné koalice.

O tom, že ČSSD musí získat křeslo ministra vnitra či spravedlnosti, mluvili už před jednáním předsednictva další členové širšího vedení ČSSD.

„Mluví se o silových ministerstvech. V celé záležitosti hraje významnou roli, že premiér je stíhanou osobou. Myslím, že jednou z věcí by mělo být ministerstvo spravedlnosti nebo ministerstvo vnitra, které má tyto věci na starosti,“ řekl poslanec Jaroslav Foldyna před jednáním předsednictva.

„Samozřejmě by to mělo být nějaké silové ministerstvo, hovořilo se o ministerstvu spravedlnosti, ministerstvu vnitra. Určitě by to mělo být důstojné zastoupení sociální demokracie ve vládě,“ řekl další člen vedení Antonín Staněk. Pro ČSSD jsou podle něj zajímavé také resorty, které jsou pro sociální demokracii „typické“. „To jsou oblast sociální, zdravotní,“ řekl Staněk.

Sociální demokracie si s hnutím ANO vyjasnila, že nebude usilovat o nějaké právo veta ve vládě nebo právo blokovat rozhodnutí. „Šlo o to, abychom nastavili standardní způsob řešení sporů v rámci případné koalice v rámci případné koalice a shodli jsme se na tom, že takový mechanismus je možný a že můžeme použít standardní ustanovení například z minulé koaliční smlouvy. Jde o to, že když jedna ze stran něco označí za sporný problém, tak v tom jednání se dál nepokračuje a hledá se, jak ten problém vyřešit a měl jsem dojem, že to je přijatelné i pro hnutí ANO, prohlásil Hamáček.

Foldyna by chtěl jednat ve třech, i s KSČM

Komunisté v pátek přišli s tím, že jednání o vládě by mělo probíhat již ve třech, tedy ANO, sociální demokracie i KSČM. „Myslím, že to je velmi dobrý nápad, já jsem o této věci uvažoval již dávno. Je to nápad, který má svoji racionalitu,“ řekl Foldyna. „Já nemám informaci o tom, že bychom organizovali nějaké jednání ve třech. Zatím,“ řekl Hamáček.

ČSSD schválila kandidáty do Senátu

Sociální demokracie schválila v pátek několik kandidátů do Senátu. Milada Emmerová bude obhajovat post v Rokycanech, Jan Látka v Domažlicích a lékař Radim Jünger bude kandidovat v doplňovacích volbách na Zlínsku, kde rezignoval na post senátora František Čuba ze Strany práv občanů.

Ve vládě by se podle Foldyny neměl objevit nikdo z poslanců ČSSD, dokonce ani Hamáček. Ale to je je jen jeho soukromý názor. Samotný Hamáček svoji účast ve vládě připouští. Mohl by usilovat například o resort zahraničí.

Na sjezdu ČSSD, na němž byli zvoleni noví lídři strany Jan Hamáček a první místopředseda Jiří Zimola a dostali mandát k jednání o vládě, šéf Senátu Milan Štěch neprosadil tvrdé usnesení, že pokud bude ve vládě trestně stíhaná osoba, nesmí zástupci ČSSD být ve vládě.

Hamáček však prosadil výrazně měkčí formulaci usnesení, že „sjezd považuje účast trestně stíhané osoby ve vládě České republiky za zásadní problém“.

„Pakliže hnutí ANO hovoří o tom, že je pro něj jediným představitelem pro premiéra pan Babiš, tak samozřejmě my to musíme vnímat a třeba to promítnout do jednání o potenciální podobě vlády,“ řekl v pátek Staněk, který také na sjezdu ČSSD neúspěšně usiloval o post předsedy strany.

Sjezd ČSSD bude ale pokračovat 7. dubna volbou místopředsedů strany a debatou o tom, co noví lídři strany při jednání s Babišem prosadili. Konečné slovo o tom, zda ČSSD do koalice s ANO, kterou by tolerovali komunisté, mají mít všichni členové strany v referendu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

O Čapím hnízdě jsme se nebavili, hrál jsem se synem šachy, říká Babiš

Andrej Babiš na TV Nova (18. 11. 2018)

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že se při sobotní návštěvě nebavili se synem o kauze Čapí hnízdo. V televizním rozhovoru...

Stát odškodní klienty H-Systemu za průtahy, ale musí stáhnout žaloby

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek se dohodl na odškodnění za neúměrně dlouhé trestní řízení přibližně s šedesátkou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz