Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD chce pět křesel ve vládě. Bude usilovat o spravedlnost či vnitro

  15:17aktualizováno  17:06
Sociální demokracie bude ve vládě s ANO usilovat o pět křesel. „Za důstojné zastoupení sociální demokracie v té případné vládě pokládám počet pěti resortů,“ uvedl šéf strany Jan Hamáček po jednání předsednictva ČSSD. Strana žádá mimo jiné ministerstvo vnitra či spravedlnosti, a to kvůli trestnímu stíhání šéfa ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše.

„My jsme vyjádřili zájem o resorty, kde by nám naše účast umožnila prosazovat náš volební program, a současně jsou to resorty, které nějakým způsobem souvisí s tím střetem zájmů, který je na straně hnutí ANO, takže je to o nějaké kombinaci těchto dvou faktorů,“ řekl Hamáček.

Hnutí ANO ve čtvrtek dalo sociálním demokratům exkluzivitu při jednání o vládě, a to do 10. dubna. Od pondělí budou probíhat jednání na úrovni stranických expertů o programu možné koalice.

O tom, že ČSSD musí získat křeslo ministra vnitra či spravedlnosti, mluvili už před jednáním předsednictva další členové širšího vedení ČSSD.

„Mluví se o silových ministerstvech. V celé záležitosti hraje významnou roli, že premiér je stíhanou osobou. Myslím, že jednou z věcí by mělo být ministerstvo spravedlnosti nebo ministerstvo vnitra, které má tyto věci na starosti,“ řekl poslanec Jaroslav Foldyna před jednáním předsednictva.

„Samozřejmě by to mělo být nějaké silové ministerstvo, hovořilo se o ministerstvu spravedlnosti, ministerstvu vnitra. Určitě by to mělo být důstojné zastoupení sociální demokracie ve vládě,“ řekl další člen vedení Antonín Staněk. Pro ČSSD jsou podle něj zajímavé také resorty, které jsou pro sociální demokracii „typické“. „To jsou oblast sociální, zdravotní,“ řekl Staněk.

Sociální demokracie si s hnutím ANO vyjasnila, že nebude usilovat o nějaké právo veta ve vládě nebo právo blokovat rozhodnutí. „Šlo o to, abychom nastavili standardní způsob řešení sporů v rámci případné koalice v rámci případné koalice a shodli jsme se na tom, že takový mechanismus je možný a že můžeme použít standardní ustanovení například z minulé koaliční smlouvy. Jde o to, že když jedna ze stran něco označí za sporný problém, tak v tom jednání se dál nepokračuje a hledá se, jak ten problém vyřešit a měl jsem dojem, že to je přijatelné i pro hnutí ANO, prohlásil Hamáček.

Foldyna by chtěl jednat ve třech, i s KSČM

Komunisté v pátek přišli s tím, že jednání o vládě by mělo probíhat již ve třech, tedy ANO, sociální demokracie i KSČM. „Myslím, že to je velmi dobrý nápad, já jsem o této věci uvažoval již dávno. Je to nápad, který má svoji racionalitu,“ řekl Foldyna. „Já nemám informaci o tom, že bychom organizovali nějaké jednání ve třech. Zatím,“ řekl Hamáček.

ČSSD schválila kandidáty do Senátu

Sociální demokracie schválila v pátek několik kandidátů do Senátu. Milada Emmerová bude obhajovat post v Rokycanech, Jan Látka v Domažlicích a lékař Radim Jünger bude kandidovat v doplňovacích volbách na Zlínsku, kde rezignoval na post senátora František Čuba ze Strany práv občanů.

Ve vládě by se podle Foldyny neměl objevit nikdo z poslanců ČSSD, dokonce ani Hamáček. Ale to je je jen jeho soukromý názor. Samotný Hamáček svoji účast ve vládě připouští. Mohl by usilovat například o resort zahraničí.

Na sjezdu ČSSD, na němž byli zvoleni noví lídři strany Jan Hamáček a první místopředseda Jiří Zimola a dostali mandát k jednání o vládě, šéf Senátu Milan Štěch neprosadil tvrdé usnesení, že pokud bude ve vládě trestně stíhaná osoba, nesmí zástupci ČSSD být ve vládě.

Hamáček však prosadil výrazně měkčí formulaci usnesení, že „sjezd považuje účast trestně stíhané osoby ve vládě České republiky za zásadní problém“.

„Pakliže hnutí ANO hovoří o tom, že je pro něj jediným představitelem pro premiéra pan Babiš, tak samozřejmě my to musíme vnímat a třeba to promítnout do jednání o potenciální podobě vlády,“ řekl v pátek Staněk, který také na sjezdu ČSSD neúspěšně usiloval o post předsedy strany.

Sjezd ČSSD bude ale pokračovat 7. dubna volbou místopředsedů strany a debatou o tom, co noví lídři strany při jednání s Babišem prosadili. Konečné slovo o tom, zda ČSSD do koalice s ANO, kterou by tolerovali komunisté, mají mít všichni členové strany v referendu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Hamáček: Zvolení šéfa komise pro kontrolu GIBS komplikuje jednání o vládě

Předseda ČSSD Jan Hamáček přijel na Pražský hrad seznámit prezidenta Miloše...

Šéf ČSSD Jan Hamáček představil prezidentovi Miloši Zemanovi nabídku, kterou dostal pro rozdělení křesel v případné...

Vnitro a čtyři další křesla. Poslanci ČSSD se radili, zda vzít vládu

Jan Hamáček, Jiří Zimola a premiér Andrej Babiš před druhým jednáním...

Poslanci ČSSD se sešli v „Klubu 5“ ve Sněmovně, aby se poradili, zda přijmout nabídku Andreje Babiše k jednání o vládě....

MPSV podalo další stížnost kvůli IT zakázkám, Marksová zvažuje právní kroky

Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (23.

Vedení ministerstva práce a sociálních věcí podalo další trestní oznámení kvůli zakázkám na informační systémy, které...

Najdete na iDNES.cz