Na post šéfa Sněmovny je zatím navržena jen Miroslava Němcová.

Na post šéfa Sněmovny je zatím navržena jen Miroslava Němcová. | foto: David NeffMF DNES

ČSSD nechala Němcové sólo v boji o šéfa Sněmovny

  • 1336
ČSSD nenavrhla do prvního kola volby šéfa Sněmovny svého kandidáta. Vyčkává, až získá podporu ostatních stran. ODS nominovala Miroslavu Němcovou. Předseda strany Topolánek se večer sešel s prezidentem Klausem. Předal mu koaliční smlouvu.

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
Noví poslanci zasedli, hádali se už před schůzí
Němcová: Nejsem hračka na dočasné použití

Lhůta pro předkládání nominací do vedení Sněmovny vypršela v 16:00. Poslanci se pokusí předsedu dolní komory zvolit ve čtvrtek. Vzhledem k patové situaci ale není jasné, jestli se jim to podaří.

Sněmovna by měla pozítří volit i několik místopředsedů. KDU-ČSL navrhla Jana Kasala, ODS Lucii Talmanovou a komunisté Vojtěcha Filipa. ČSSD ani v tomto případě nenominovala nikoho.

Sociální demokraté přitom v pátek mluvili o tom, že chtějí navrhnout dosavadního šéfa poslanců Lubomíra Zaorálka.

Sociální demokraté chtějí své kandidáty do vedení dolní komory navrhnout až ve chvíli, kdy pro ně po dohodě s dalšími stranami budou mít dostatečnou podporu. ČSSD tvrdí, že na tahu je trojkoalice ODS, lidovců a zelených, která by měla vyvolat jednání o rozdělení míst ve vedení Sněmovny.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek míní, že koalice situaci blokuje. Zástupci ODS, Strany zelených a KDU-ČSL si ale myslí, že je to naopak sociální demokracie, kdo znemožňuje prolomit volební pat.

"Prodlužování stavu vlády bez mandátu České republice neprospívá. Věřím ve
zdravý rozum," řekl dnes novinářům Topolánek.

ODS dává najevo, že sociálního demokrata do čela Sněmovny by podpořili jen za příslib, že ČSSD bude tolerovat budoucí vládu předsedy ODS Mirka Topolánka. K tomu se ale zatím sociální demokraté nechystají a výsledkem je stav, kdy ani ČSSD ani ODS nemají dost hlasů na to, aby prosadily svého kandidáta.

Volba šéfa dolní komory je přitom klíčovým bodem - podle některých výkladů nemůže ustavující schůze dolní komory skončit do té doby, než Sněmovna nového předsedu zvolí. Na ukončení ustavující schůze je přitom vázána demise dosluhující Paroubkovy vlády. Kabinet musí rezignovat právě až po ustavující schůzi.

Odchod Paroubkovy vlády by otevřel cestu ke jmenování Topolánka premiérem, a tím i ke jmenování nového kabinetu pod jeho vedením.

Topolánek se znovu sešel s Klausem

Šéf ODS Topolánek seznámil prezidenta s koaliční smlouvou. Klaus ji označil za "realistický průnik" postojů všech tří stran. Topolánkovi řekl, že je připraven ho jmenovat premiérem. Zároveň vyzval všechny parlamentní strany, aby odpovědně přistoupily k volbě vedení Sněmovny a umožnily tím demisi dosluhující vlády Jiřího Paroubka. "Doufám, že to proběhne rychle a nebude se prodlužovat nervozita občanů," řekl Klaus.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video